Telefon soğutmak

Yusuf Furkan BAL

Hectopat
Yer
Yozgat/Merkez
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Evet eski telefonu olan birçok kişi bu durumdan muzdarip, telefonlarımız çok ısınıyor, benim de telefonum oldukça eski, LG L90 D405TR, telefonumun ısınmasından artık bıkmıştım bende böyle bir şey yaptım, umarım işinize yarar.
Konuyu overclock ve soğutma bölümüne açtım ama umarım yanlış yere açmamışımdır:).
Öncelikli olarak elimde bulunan eski NVIDIA FX5200 ekran kartımın fanını söktüm, ardından ayaklarını çıkardım fanın, sonrasında bulduğum bir bağlantı ile 5V şarj aleti ile fanın bağladım, sonrasında sıcak silikon ile telefona bunları sabitledim, sonuç olarak elimde böyle bir şey oldu.
Peki ya soğutma işe yarıyor muydu? Cevap ise kısmen yarıyordu ben testleri PUBG ile yapmak isterdim ama telefon kaldırmadığı için Mobile Legends üzerinden testleri gerçekleştirdim.
İlk önce oyunu fan çalışmazken denedim, genel olarak oyun kasıyordu:) cihaz ısındıktan sonra halen kasıyordu ama ayrıca ısıdan dolayı dokunmatik kafayı yiyordu, saçma sapan yerlere tıklıyor ve arada bir dokunmatik basılı kalıyordu.
Ardından el bitince çıktım ve telefonu normal ısısına dönmesini bekledim, telefon normal sıcaklığına döndükten sonra fanları çalıştırdım ve oyuna girdim, oyun halen kasıyordu :D, fakat dokunmatik artık düzgün çalışıyordu, oyundaki takılmalar azalmıştı, tabii ısınınca 3 kere takılıyorsa fan çalışırken 1 kere takılıyordu, tabii arada çok bir fark yoktu ama yine de birçok şeyi düzeltmişti.
Eğer ki benzer bir şey yapmayı düşünürseniz bıraktığım görsellerden fikir edinebilirsiniz, ayrıca benim telefonum eski olduğundan dolayı her şekilde kasacak ama sizin telefonunuz ısıdan kaynaklı kasıyorsa etkisi kesinlikle daha büyük olacaktır.
Not: Telefonumda ROOT var ve ROOT Booster adlı uygulama ile aşırı hız yükseltme moduna aldım.
Not: Telefonun ısısını CPU Monıtor adlı bir uygulama ile ölçtüm, ne kadar doğru bir veri vermiştir bilmiyorum, eğer ki şüpeniz olursa önerebileceğiniz bir uygulama ile de ölçebilirim.
Ekler:
Telefon ilk boştaki sıcaklığı ve telefon hakkında:

Screenshot_2020-05-01-15-20-29.png

Screenshot_2020-05-01-15-21-00.png

Bir el fan kapalı oynadıktan sonra:

Screenshot_2020-05-01-15-42-05.png

Fan açık bir el oyundan sonra:

Screenshot_2020-05-01-16-34-48.png

Telefon:

Dosya Ekleri

• IMG-20200501-WA0000.jpg
    IMG-20200501-WA0000.jpg
    162,3 KB · Görüntüleme: 78
  • IMG-20200501-WA0001.jpg
    IMG-20200501-WA0001.jpg
    169,4 KB · Görüntüleme: 57
Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı