Telefonda 120 FPS video çekince ağır çekim olması

Batuhan6.8

Picopat
Daha fazla  
Neden telefonda 120 FPS video çekince ağır çekim oluyor da bilgisayarda 120 FPS alınca akıcılık artıyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Neden telefonda 120 FPS video çekince ağır çekim oluyor da bilgisayarda 120 FPS alınca akıcılık artıyor?
Video 120FPS (saniyede 120 kare) çekiliyor ve mesela 4 kat yavaşlatılıyor. Böylece o 1 saniyelik görüntüyü 4 saniyede izlemiş olacaksın ve göreceğin ağır çekim video izlerken 30FPS olacak.

Telefonlar genelde 120FPS olarak ağır çekim çeker, normal şekilde bir 120FPS kayıt alırsanız bilgisayardaki 120FPS ile bir farkı olmaz 😀

120 ile 30 fps arasında yavaşlık olarak pek alaka olmaması lazım. Sonuçta ikisi de saniye başına düşen kare sayısı demek. Yani 30 saniyelik bir görüntü alacaksın diyelim, 120fps'te de çeksen, 30fps'te de çeksen o yine 30 saniye sürecek. Yavaşlama gibi bir şey söz konusu olmaz yani. Ama görüntü daha akıcı olur 120fps'te çünkü her hareket arasında daha çok kare görürsün. Ama şöyle bir şey var, slow motion görüntünün akıcı olması için yüksek fps'e ihtiyaç duyulur. 10 saniyelik 30fps bir videoyu yavaşlattın ve 20 saniye yaptın diyelim. O zaman saniye başına 15 kare düşer. Bu durumda kesik kesik bir video ortaya çıkar. Ama aynı şeyi 60fpste yapsan, saniye başına düşen kare sayısı yine 30 olur. Akıcılığını korur yani video. FPS yükseldikçe, görüntüyü akıcılığı kaybetmeden yavaşlatabileceğin oran da yükselir.

"Oyunlarda FPS arttıkça niye daha akıcı oluyor"un açıklaması bu yani. Aslında videolar da daha akıcı olur. Ama mesela kameranın veya telefonundaki video oynatıcının bir oynatma hızı vardır. Bu 30'dur diye tahmin ediyorum. Bu yüzden sen o 120fps videoyu telefonunda oynattığın zaman sana saniyede 120 değil de 30 kare gösterir, haliyle görüntü yavaşlamış olur. Oynatma hızı saniyede 120 kare olan bir oynatıcıda da aynı görüntü normal hızında, daha akıcı bir şekilde görünür.

#4 ve #6 mesajlarda aslında yaklaşık bir cevap verilmiş. Ben toparlayayım:

Aslında ikisi de aynı şey.
Bilgisayarda aldığınız 120 FPS videoyu da x1/4 hızda oynatırsanız tıpkı telefondaki gibi ağır çekim elde edeceksiniz.
Telefonda direkt ağır çekim olarak oynamasının nedeni medya oynatıcının böyle ayarlanmış olması.

Mesela şimdi deneme amaçlı video çektim 240 FPS ağır çekim ile. Bunu VLC Player ile normal hızında ve 240 FPS olarak izleyebiliyorum. Ben oynatma hızını x1/8 yaparsam elimde yine 30 FPS ile akan bir ağır çekim video olacak.

Umarım anlatabilmişimdir.

#4 ve #6 mesajlarda aslında yaklaşık bir cevap verilmiş. Ben toparlayayım:

Aslında ikisi de aynı şey.
Bilgisayarda aldığınız 120 FPS videoyu da x1/4 hızda oynatırsanız tıpkı telefondaki gibi ağır çekim elde edeceksiniz.
Telefonda direkt ağır çekim olarak oynamasının nedeni medya oynatıcının böyle ayarlanmış olması.

Mesela şimdi deneme amaçlı video çektim 240 FPS ağır çekim ile. Bunu VLC Player ile normal hızında ve 240 FPS olarak izleyebiliyorum. Ben oynatma hızını x1/8 yaparsam elimde yine 30 FPS ile akan bir ağır çekim video olacak.

Umarım anlatabilmişimdir.
Bende bu videoda gördüm aklıma takıldı
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben de bu videoda gördüm ve aklıma takıldı:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Evet, benim de bahsettiğim şey bu. Tüm olay yüksek FPS'nin yavaş yavaş oynatılması.

Geri
Yukarı