Ağır çekim video donanımsal mıdır yazılımsal mıdır?

İsimyok08

Kilopat
Yer
İsimsiz Şehir
Arkadaşlar kafama takılan bir soru var ağır çekim video donanımsal mıdır yazılımsal mıdır? 3. parti uygulamaları kastetmiyorum. Normal telefonun kendisinde olan ağır çekimden bahsediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
İkisinin de desteği alınıyor. Neticede o görüntüyü donanım elde edip işlese de bunları kodlayıp kaydetmek, süreyi uzatıp FPS değerini azaltmak yazılıma kalıyor.

Aslında iş bununla bitmeyebiliyor, Huawei cihazların ağır çekim için interpolasyon yaptığını duymuştum örneğin. Yalnızca Huawei değil, Pocophone F1 için de interpolasyon kullanıyor diyorlardı. Tabii bu bir ayıp değil, donanımla o kadar yüksek FPS alınamıyorsa yazılım desteğiyle sağlıyorlar bunu. Doğalı kadar iyi olmasa da, interpolasyon desteği de oldukça iyi sonuçlar veriyor.

Merak edecek olursan interpolasyon tekniğini tamamlama olarak anlatabilirim. Mesela şöyle bir senaryo düşünelim, bir top bir düzlemde ilerliyor olsun. Topu "O" ile, zemini "_" ile belirteceğim.

1. Kare = _O_______
2. Kare = _______O_

İlk karede topun 2. birimde, ikinci karede 8. birimde olduğunu görüyoruz. O zaman ben araya bir kare koyup, bu karede topun 5. birimde olduğunu tahmin edebilirim. Elbette ortada ivmeli bir hareket varsa bunu önceden ölçerek durumu da buna göre güncellemem gerekir.
İşte her şey donanım gibi gözükse de günümüzde üreticiler, kamerada iyileştirme yapabilmek adına yazılım üzerine de tahmin ettiğimizden fazla düşüyor.

Biraz uzattım aklında soru kalmaması için ama umarım çok karışık olmamıştır.

Saniye başına yüksek kare sayısında çekersin.
Böylece sahneden elde ettiğin veri daha ayrıntılı olur. Bu kısım donanımsaldır.

Kaydettiğin videoyu da düşük kare hızında oynatırsan ağır çekim etkisi oluşur.

>1 Saniyelik bir sahneyi 240 FPS ile çek.
>60 FPS ile oynat.
>4 saniyelik x4 oranında yavaşlatılmış bir video izlersin.

Donanımdır. Önemli olan saniyede o kadar karenin bilgisini toplamak, o bilgiyi sıkıştırmak ve de telefona aktarmaktır. Videonun oynatma hızı, video bilgisinin içine eklenen tek satırlık bir bilgidir. "bu videoyu saniyede 30 kare olarak oynat" dersiniz, öyle oynatır.

Bu arada interpolasyon tahmin şeklinde çalışmıyor. O şekilde çalışan sistem, oyunlardaki yapay motion blur efekti. Interpolasyon kabaca; her karede görüntünün farklı bir yarısını kaydetmektir. Bu şekilde 1920x1080 bir video yapmak istediğinizde, dikine her bir satırın birini atarsınız ve 1920x540 şeklinde kayıt yaparsınız. İşlem yükünü azalır. Bir karede tek satırlar kayıt edilir, öbür karede çift satırlar kayıt edilir. Yeterince hızlı oynatilinca insan gözü bu kareleri bir bütün olarak görür.

Donanımdır. Önemli olan saniyede o kadar karenin bilgisini toplamak, o bilgiyi sıkıştırmak ve de telefona aktarmaktır. Videonun oynatma hızı, video bilgisinin içine eklenen tek satırlık bir bilgidir. "bu videoyu saniyede 30 kare olarak oynat" dersiniz, öyle oynatır.

Bu arada interpolasyon tahmin şeklinde çalışmıyor. O şekilde çalışan sistem, oyunlardaki yapay motion blur efekti. Interpolasyon kabaca; her karede görüntünün farklı bir yarısını kaydetmektir. Bu şekilde 1920x1080 bir video yapmak istediğinizde, dikine her bir satırın birini atarsınız ve 1920x540 şeklinde kayıt yaparsınız. İşlem yükünü azalır. Bir karede tek satırlar kayıt edilir, öbür karede çift satırlar kayıt edilir. Yeterince hızlı oynatilinca insan gözü bu kareleri bir bütün olarak görür.
Doğrudur hocam. Ben böyle duymuştum ama güvenilir bir kaynaktan okumadım hiç. Kusura bakmayın tam doğru olmayan bilgilendirmem için.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı