Telefonun ekranı dönmüyor

CanGn

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar geçenlerde bilgisayar başında bir şeyler içiyordum ve telefonumun üstüne su döküldü :)
ondan sonra telefonun ekranı dönmemeye başladı. Ahize denilen yerin üstüne de geldi su. Acaba telefonun içine su kaçmış da bozulmuş olabilir mi? Bence olmamıştır içine su kaçsa hiç çalışmazdi diye düşünüyorum ama oyunlarda falan ekran dönmüyor. Sistem bazlı çözümleri denedim yine olmadı. Soruna açıklık getirirsek sevinirim. Teşekkürler.

Gyro bozulmuş sanırım. Ayarlardan oto döndürmenin açık olduğüna emin olun. Açık değilse açın düzelir. Açtığınız halde dönmüyorsa gyro bozuk demektir.

Jiroskop (Gyroscope) arızalanmış muhtemelen. Kısaca:

Jiroskop (Gyroscope)

Jiroskop, ivmeölçere telefonun hangi yöne yatırıldığını bulmasına yardımcı olur. Bu bilgi sayesinde 360 derecelik fotoğraflarınız etkileyici görünüyor. Yarış oyunlarında ekranı yatırdığınızda, bu hareketinizi ivmeölçerden ziyade jiroskop algılar. Çünkü telefonu boşlukta hareket ettirmekten ziyade bulunduğu yerde hareket ettirirsiniz.

Jiroskoplar, uçaklardaki yükseklik ölçerlerde de yüksekliği ve konumu belirlemekte kullanılır. Telefonlardaki jiroskoplar, eski telefonlardaki gibi mekanik parçalardan, çarklardan ve çemberlerden oluşmaz. Bunun yerine telefona sığacak kadar küçük olan MEMS (mikro-elektro-mekanik sistemler) jiroskopları kullanılır. Bu jiroskoplar ilk olarak 2010'da iPhone 4 ile telefonlarda yankı uyandırdı.

Eski tür jiroskoplarda değil miydi o?

Yeni konular

Geri
Yukarı