Temaslı biriyle tokalaşma/sarılma sonrası ne yapılmalı?

Abartıyorlar sadece tokalaşmayla bulaşmaz deriden bulaşmıyor bu hastalık solunum yoluyla bulaşıyor. Tokalaştığın kişi suratına hapşurmadıysa öksürmediyse veya güçlü şeklide nefes vermediyse bir şey olmaz. Tokalaşmasan bile virüslü kişiyle küçük ortamda uzun süre 1 2 metre arayla dursan bile bulaşabilir. Ellerini yıka sonra kolonya dök bir şey olmaz. Ama virüslü kişi hapşurduktan sonra seninle tokalaştıysa sonra sen elini ağzına burnuna götürdüysen bir şey diyemem bulaşabilir.

Belki siz tokalaşırken kafanızı başka yöne çevirip öyle tokalaşıyorsunuzdur ama genelde tokalaşan insanların yüzleri birbirine yakın olur ve soludukları hava birbirlerine gider.

Belki siz tokalaşırken kafanızı başka yöne çevirip öyle tokalaşıyorsunuzdur ama genelde tokalaşan insanların yüzleri birbirine yakın olur ve soludukları hava birbirlerine gider.

Benim tokalaşmaktan anladığım elini sıkıp bırakmak herkesle de kafa tokuşturulmaz ben bayramda sadece akrabalarla onlar tokuştururlarsa tokuşturuyorum önüne gelenle de sarılmaya da çalışmazsın oda onun sorunu virüs olsun olmasın. Hayır tokalaşsınlar demiyorum ama yazın gece kulüpleri tatil yerleri vs. açıktı oralarda insanlar dip dibe bulaşmıyor da tokalaşınca mı bulaşıyor yani saçma sapan iş yapıyorlar.

İhtimal var tabii yok demiyorum ama iyice abartmaya başladılar şu an pek bir şey diyen yok ama açık havada bulaşma ihtimali milyonda bir rüzgarla dağılıp gider ama açık havada bile zorla maske taktırıyorlardı sadece korona yok. O maskeyi gün boyu takıyorsun çeşit çeşit bakteri, virüs ürüyor ve başka hastalıklara yol açıyor en azından sadece kapalı ortamda takmak gerek. Mesela benim genetik olarak burnumda eğrilik var %80 oranında tıkalı maske de takınca 5-10dk sonra boğulmaya başlıyorum bilerek burnuma takmıyorum ama bazı çok bilmişler burnunuza da takın yok bilmem ne vs. diyorlar herkesin ne hastalığı olduğunu bilemezsin. Astımı olanlar var hele onlar hiç nefes alamıyorlardır sonra gözlüğüm var kışın buğulanıyor artı bir de talasemi var onu da herkes bilmez çoğu insanda varmış galiba ama haberleri yok o yüzden kan hücreleri oksijen vs. az taşıdığından normalden daha fazla nefes almam gerekiyor.

Maskeden kaynaklı oluşan hangi bakteri günlük ölümlerin %10'undan sorumlu? Kaç burnu tıkalı insan maske taktığı için hayatını kaybediyor? Bir astım hastasına COVID gibi solunum yolunu etkileyen bir virüs mü daha çok zarar verir yoksa maske mi?

Bu soruları kendine sor bence cevabını kendin bulacaksın.

29 Eylül saat gece 11 suları... Sınıf grubuna bakayım dedim ve gördüğüm manzara şuydu; yan sınıftan bir adet coronalı arkadaş varmış ve bizim sınıfta (ben dahil) herkesle teması vardı fakat benimle ortaokuldan beri arkadaş olduğu için daha yakındık. Sonraki gün ise test yaptırdı ve o sırada onun arkadaşı ile spor salonunda karşılaştık, tokalaştık, sarıldık falan.

Sizce yarın ne yapmam gerekiyor? Test yaptırayım mı?
Kendini soyutla sosyal alanlardan. 3-4 Gün geçtiğinde semptom görürsen test verirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı