Temel hızı 3.6 GHz olan CPU OC yapmadan yükte kendiliğinden 5.0 GHz'e çıkar mı?

Bu işlemcinin stok Boost hızı zaten 5.0 GHz. Sizin overclock yapmanıza gerek yok.

Overclock yapacaksanız 5.1-5.2 çıkarmanız lazım.

OC'nin mantığı işlemcide darboğaz olduğunda frekansını arttırıp performansını arttırmak. Darboğazı engellemek. Ama bazı insanlarda (benim gibi) keyfi yapıyor. Zevkli bir şey.

Bir işlem yaptığında değer sürekli oynar. Aynı yerde göremezsin sen bu değerleri. 5.0'a kadar bile çıkabilir senin işlemcin.

Hocam aradığım cevap buydu. Sabahtan beri ifade edemedim. OC etmenin mantığını çözmeye çalıyordum siz yetiştiniz. Demek istediği buydu kendisi zaten çıkıyor bu ayarlara neden OC ediyoruz denek istedim biraz karışıklı oldu ama olsun sorum cevaplandı.

11700k 3.6 GHz'den 5.0 GHz kadar zaten kendi çıkabilen bir işlemci. OC ile bu zamana kadar 4.9/5.0 GHz kullandım derken neyi kastediyorsunuz. Kendisi Turbo Boost ile o hızlara zaten çıkıyor, ekstra OC yapılması gerekmez ki?

OC kastım anakart BIOS'tan işlemci kısmında normal ve AI optimize var. Otomatik overcloking yazıyor. Ben hep AI de kullandım. Bugün kapattım. Daha stabil oldu.

İnanın pek bilgim yok. Aslında bilgisayarın yazılım kısmından da anlamıyorum o yüzden soruyorum :)

Size tavsiyem Bios sıfırlama rehber bu rehbere göre BIOS'unuzu sıfırlayıp, BIOS'tan sadece XMP'yi açın ve geri kalan hiçbir ayara dokunmayın. Windows'tan da güç modunu dengeliye alırsanız işlemciniz gerektiği zaman en yüksek hızlarına çıkacak (5 GHz'ye kadar) ve gerek olmadığı zaman kendi hızını mümkün olduğunca kısacaktır(3.6 GHz altına da düşebilir)

Size tavsiyem Bios sıfırlama rehber bu rehbere göre BIOS'unuzu sıfırlayıp, BIOS'tan sadece XMP'yi açın ve geri kalan hiçbir ayara dokunmayın. Windows'tan da güç modunu dengeliye alırsanız işlemciniz gerektiği zaman en yüksek hızlarına çıkacak (5 GHz'ye kadar) ve gerek olmadığı zaman kendi hızını mümkün olduğunca kısacaktır(3.6 GHz altına da düşebilir)

Hocam şu an dediğiniz şekilde zaten. OC etmeye gerek yokmuş onu anladım.

Hocam dediğiniz gibi sabit değil. Standart 3.6 GHz fakat 800 MHz başlayıp değişken bir şekilde 4.600 GHz'e kadar çıkıyor. Hatta 2 defa 4.9 GHz de çıktı. Benim sorun şu özetle; standartı 3.6 GHz olan bir işlemci OC etmeden nasıl bu değerlere çıkabiliyor. Uzaktan ifade etmek zor 😄

Hocam ASUS Z590 anakart kullanıyorum orada normal ve AI optimize diye bir seçenek var. Ben onu normale getirip AIDA64 testi yaptığımda standartı 3.6 GHz olan işlemci yukarı da bahsi geçen değerlere kendi çıkabiliyor mu sorusunu sordum. Çekirdekle falan işim yok. Sadece deneme maksatlı al optimezeden OC yapmıştım zamanında 4.9- -5 arasında oynuyordu. Şimdi normale aldım. Daha stabil çalışıyor gibi geldi bana.

Overclock yapmadan o hızlara çıkmasının sebebi Boost teknolojisi AMD dede durum farklı değil yeni nesil işlemcilerde overclock yapmaya gerek yok iyi soğutulursa getekli performansı verir 1600 AF olsaydı o zaman overclock düşğnülebilirdi

Geri
Yukarı