Temel Liseden Meslek Lisesine Geçmek

Açığa geçersem çalışmam kendimi biliyorum. Eğer bu senede dayanabilirsem seneye başka şubesine geçicem okulun inşallah değer orda da yeni bir gereksiz insanla karşılaşmak istemiyorum.
Dayanmak zorundasın, doğrudur. Eğer ki okulun dershane altyapısına sahipse, son sınıfta sınava hazırlıyorsa ve okulunun yakınında yüksek seviye bir okul varsa o tür okullar %100 burs ile alıyorlar öğrencileri. Proje sınıfı açılır onlar için ama okulunun seviyesi yükselir, bu sene notlarını yüksek tutmaya çalış.

Pek o işlerde uğraşmayı sevmem. Yani en azından bu 10 senelik eğitim hayatımın son 2 senesi özelde geçti geçiyor. Devlet okullarına gitmiştim hep ve mutluydum ilkokul olsun ortaokul olsun. Özelde böyle bir şey olucağını tahmin ediyordum. Açıkçası şaşırmadımda böyle bir ortam çıkınca çoğu özel ortaokullardan gelmiş aile terbiyesi almamış tipler. Baksan her gün okul çıkışında mahallesinde çok arkadaşları vardır ama olmadığı yerde kankasını ailesini sülalesini bırakmaz. Ama kesinlikle ciddi söylemez hep şakadır :/ . Geçen seneye rağmen bende değiştiğimi görüyorum geçen sene benimde canım hep troll isterdi veya muhabbet olsun diye konuşurdum boş boş onlarda benle konuşurdu. Geçen senenin sonlarına doğru bir öğrenci katıldı. O geldikten sonra herkes güya ağır adam olmaya başladı herkes onun kölesi gibi oldu. Tabii benim konuştuğum 2-3 kardeşim haricinde hepsi deli gibiler, kısacası ortaokuldaki arkadaşlarımın çoğu devlete gitti hatta meslek liselerine gidenlerle sık sık görüşüyorum ve hiçte öyle sıkıntılı tiplerin olmadığını eğlenceli lise ortamının olduğunu söylüyor. Hatta bizim o güya ağır adamlardan sıkıldım 2-3 haftadır normal hayat olsun oyun olsun onlarla konuşuyorum saygısızlıklarını hiç görmedim öyle mesafeli falanda konuşmuyoruz. Garip yani bak yarın okul olduğu aklıma geldi yine canım sıkıldı :(
Eskiden ben ilk lise dönemim yüzünden gerçekten ağır depresyona girmiştim, psikiyatra gidecek kadar. Sınıf arkadaşı bulamam, ergenlik depresyonu vs. derken hepsi çok zordu benim için. Ama şimdi bu gibi konuları kafama takmıyorum ve ileriki geleceğime bakıyorum. Adın kadar emin ol, bu gibi şeyler büyüyünce sana kahkaha atacak olay gibi gelicek. UNUTMA, LİSE SENİN HAYATIN DEĞİL.
Global dünyaya bakıp, senin hayatının meselesi olarak gördüğün lise probleminin ne kadar komik olduğunun farkına varmak çok rahatlatıcı bir his.
Verebileceğim son tavsiye müzik dinleme alışkanlığı kazan. Çok klişe ama bir o kadarda doğru olan bir söz vardır; MÜZİK RUHUN GIDASIDIR.

Son düzenleme:
Hocam meslek lisesi her şehirde tutar mı? Bilmiyorum ancak sanayisi olan şehirlerde daha avantajlı. Kendimden örnek vereyim meslek lisesinde okudum ortam çok iyiydi ve liseyi bitirir bitirmez Bursa'nın en büyük fabrikasından birinde iş buldum makine mezunu olduğum için. 2 sene çalışıp para biriktirdim o arada 2 yıllık üniversite bitirdim şimdi ise DGS ile mühendisliğe geçtim. Yani her şey senin elinde benim fikrim önce ne yapmak istediğine nasıl bir işte çalışmak istediğine karar ver ondan sonra hayatına yön ver.

Dayanmak zorundasın, doğrudur. Eğer ki okulun dershane altyapısına sahipse, son sınıfta sınava hazırlıyorsa ve okulunun yakınında yüksek seviye bir okul varsa o tür okullar %100 burs ile alıyorlar öğrencileri. Proje sınıfı açılır onlar için ama okulunun seviyesi yükselir, bu sene notlarını yüksek tutmaya çalış.
Valla ne kadar olabilir ama geçen seneye nazaran biraz daha derslerimi dinlemeye çalışıcam. Her ne kadar bende çalışmak istesemde çok rahat kalamıyorum. En rahat kaldığım yer en arka köşe taraf klişe gelicek belki bu yazdıklarımdan sonra çok takmıyacaksınız ama orada istediğimi yapabiliyorum. Derslerime daha fazla odaklanabiliyorum.
Eskiden ben ilk lise dönemim yüzünden gerçekten ağır depresyona girmiştim, psikaytra gidecek kadar. Sınıf arkadaşı bulamam, ergenlik depresyonu vs. derken hepsi çok zordu benim için. Ama şimdi bu gibi konuları kafama takmıyorum ve ileriki geleceğime bakıyorum. Adın kadar emin ol, bu gibi şeyler büyüyünce sana kahkaha atacak olay gibi gelicek. UNUTMA, LİSE SENİN HAYATIN DEĞİL.
Global dünyaya bakıp, senin hayatının meselesi olarak gördüğün lise probleminin ne kadar komik olduğunun farkına varmak çok rahatlatıcı bir his.
Verebileceğim son tavsiye müzik dinleme alışkanlığı kazan. Çok klişe ama bir o kadarda doğru olan bir söz vardır; MÜZİK RUHUN GIDASIDIR.
Kesinlikle komik onun bende farkındayım ama bilmiyorum belki de dediğin gibi ergenlik depresyonudur. Belki bana öyle geliyodur olabilir. İçinde olduğumdan dolayı farkedemiyorumdur belki. Ama 9.sınıftan bu yana gelmeyen 3 öğrencinin 2si meslek lisesine gitti ve gayet mutlu olduklarını söylüyorlar.
Hocam meslek lisesi her şehirde tutar mı? Bilmiyorum ancak sanayisi olan şehirlerde daha avantajlı. Kendimden örnek vereyim meslek lisesinde okudum ortam çok iyiydi ve liseyi bitirir bitirmez Bursa'nın en büyük fabrikasından birinde iş buldum makine mezunu olduğum için. 2 sene çalışıp para biriktirdim o arada 2 yıllık üniversite bitirdim şimdi ise DGS ile mühendisliğe geçtim. Yani her şey senin elinde benim fikrim önce ne yapmak istediğine nasıl bir işte çalışmak istediğine karar ver ondan sonra hayatına yön ver.
Bilişim istiyorum. Gitmek istediğim lisede var ama kararsızım. Son 2 sene o ortama alışabilicem mi bir yandan sınav stresi ?

Yeni konular

Geri
Yukarı