Çok eskiden bende yapmıştım bu işlemi bende bir etki görememiştim, hatta daha yavaş açılmıştı. Acaba orayı 4 değilde 2 mi yapmam gerekiyordu diye düşünüyordum.
Bence hiç ellemeyin. Bir etkisi yok. Belki olsa olsa milisaniyeliktir ama ben hiç fark göremiyorum. Windows 7 ve 10’da denedim ikisinde de aynı bir hız farkı yaratmıyor.

Çok faydalı teşekkür ederim.
@THE_MILLER Hocam dediğiniz gibi cmd'den scannow işlemini başlattım. Sonucu şöyle ne yapmam gerekir?
Screenshot_1.jpg

İşlemci sayısı özellikle eski işletim sistemlerinde ve eski işlemcili bilgisayarlarda etkisi daha fazla gözlenir. Az da olsa açılış hızına etkisi olacak.

@ozturkfaruk ,

Sistemsel sorunlar bulmuş ve onaramamış bunu log dosyasına kaydetmiş. Bu şekilde daha gelişmiş onarım adımlarını uygulayın.
Komut satırını (cmd) yönetici olarak çalıştırın. Sırası ile işlemler bitene kadar bu kodları girip enterlayın.

Kod:
sfc /scannow

ENTER

Kod:
dism /online /cleanup-image /scanhealth

ENTER

Kod:
dism /online /cleanup-image /checkhealth

ENTER

Kod:
dism /online /cleanup-image /restorehealth

ENTER

@Artzeld ,

Bilgisayarını yeniden başlat, biraz kullan. Halen performans sorunu varsa da Hijackthis raporu ekleyin. HijackThis Log Paylaşımı ve Çözümleri

Çoğu madde gereksiz. Haftada 1-2 kere temp ve %temp% klasörlerini temizlemek yetecektir. Ayrıca yine haftada 1-2 kere disk temizleme işlemini de yapmak yeterli fazlasına gerek yok. Msconfig'den işlemci çekirdeklerinizi seçmeyin orası normal kendi ayarında kalsın tik atmayın yani. Çünkü oyunlarda sorunlar oluşabiliyor ayrıca windows'ta yavaşlıyor biraz. Prefetch klasörünü sakın temizlemeyin. Çünkü sistem burdaki dosyalara göre hızını ayarlıyor sen bir program açtığın zaman oraya kaydediyor aynı programı sürekli kapatıp açtığınız zaman daha hızlı açılmasını sağlıyor programın eğer o klasörün içindekiler silerseniz aynı programı açtığınız zaman yavaş açıldığını göreceksiniz. CCleaner önermiyorum çoğu zaman gereksiz dosyaları bulmuyor sürekli aynı şeyleri sildiriyor size. Onun yerine Glary Utilities öneririm. Bu programda sadece disk temizleyici ve kayıt defteri temizleyiciyi kullanın. Fazlasına inanın gerek yok sürücüleri de güncel tutun yeterlidir. Son olarak bir şey daha öneriyorum sürücüleri güncel tutun demiştim AMD kullananlar sitesinden sürücü indirirken Optional olanları indirmesin bunlar Beta oluyor çoğu da sorunlu ve oyunlarda FPS düşmesi yaşatıyor yanında Optional yazmayan sürücüleri indirip kurun.

@231981 Prefetch temizliği hakkında hatalı düşündüğünüze inanıyorum. Her formatta sonra o hizmetleri kapatırım ve bir daha hiç işim olmaz. Sadece açılışı yavaşlatıyorlar. Başka bir fayda sağladığını görmedim. Fazla .exe dosyası çalıştırırsanız da klasör fazla dolduğu için bilgisayar birkaç yılda açılmaya başlıyor. :)

Kayıt defteri temizliğinin uzun vadede hem CCleaner için hem de Glary Utilities için zararlı olduğunu ikimiz de biliyoruz. Kısa dönemde format atılmayacaksa ikisi de kullanılmamalı. Fazla geçici dosya temizliği de gereksiz. Kullanılan yazılımları yavaşlatıyor. O klasörü Windows gerekli olmadığında siliyor zaten. Haftada 2 kez silmek bilgisayarı hızlandırsaydı Microsoft bunu daha önce düşünürdü. :)

@231981 Prefetch temizliği hakkında hatalı düşündüğünüze inanıyorum. Her formatta sonra o hizmetleri kapatırım ve bir daha hiç işim olmaz. Sadece açılışı yavaşlatıyorlar. Başka bir fayda sağladığını görmedim. Fazla .exe dosyası çalıştırırsanız da klasör fazla dolduğu için bilgisayar birkaç yılda açılmaya başlıyor. :)

Kayıt defteri temizliğinin uzun vadede hem CCleaner için hem de Glary Utilities için zararlı olduğunu ikimiz de biliyoruz. Kısa dönemde format atılmayacaksa ikisi de kullanılmamalı. Fazla geçici dosya temizliği de gereksiz. Kullanılan yazılımları yavaşlatıyor. O klasörü Windows gerekli olmadığında siliyor zaten. Haftada 2 kez silmek bilgisayarı hızlandırsaydı Microsoft bunu daha önce düşünürdü. :)

Hizmetleri bende kapatıyorum zaten benim dediğim Prefetch klasörü. İmzamda yazan işletim sistemini kullanıyorum senelerce format atmam sisteme sadece temp klasörlerini siliyorum disk temizleme yapıyorum disk birleştirme içinde windowsun kendi programını kullanıyorum şuan sistemde hiç 3. parti yazılım yok çok iyi akıyor sistem.

Yeni konular

Geri
Yukarı