Temeli olmayan birisi 8 ayda sayısalda 150k yapabilir mi?

thworld

Hectopat
Arkadaşlar matematikte temelim yok dört işlem var sadece matematik hocam kalan süreçte EA'dan sayısala geçsen bile mühendislik kazanamazsın dedi. Sizce yapılamaz mı?

Hocam gerçekten azmederseniz 150k değil 50k içine bile girersiniz. Büyük konuşmak istemiyorum ama yeterli azimle 5000 bile yapabilir zeki ve çalışkan biri. Motivasyonunuzu yüksek tutun. Benim kuzenim bu sene depremden sonra farklı ile gitti ve önceden çok çalışmıyordu. O andan itibaren yüklendi ve Odtü Fizik kazandı ilk 15k yapıp. Motivasyonunuz yüksek olsun.

Kesinlikle aynı şey değiller motive olsun diye söylüyorum. Ben sadece 2. dönem çalışarak temelim olmamasına rağmen llgs yüzde 3'lük dilime girip matematikten 20 doğru çıkartmıştım. Tabii tekrar hatırlatıyorum benim girdiğim LGS en kolay LGS'lerdendi. Ve LGS bu sınavdan çok daha kolay.

Hocam gerçekten azmederseniz 150k değil 50k içine bile girersiniz. Büyük konuşmak istemiyorum ama yeterli azimle 5000 bile yapabilir zeki ve çalışkan biri. Motivasyonunuzu yüksek tutun. Benim kuzenim bu sene depremden sonra farklı ile gitti ve önceden çok çalışmıyordu. O andan itibaren yüklendi ve ODTÜ fizik kazandı ilk 15k yapıp. Motivasyonunuz yüksek olsun.

Hocam en azından 150k yapmak istiyorum ama matematik hocam yapamazsın deyince aşırı üzüldüm.

@benyusuuf

@Vavien.

Hocam en azından 150k yapmak istiyorum ama matematik hocam yapamazsın deyince aşırı üzüldüm.
Siz onu kafaya takmayın. İlk olarak rehberliğe gidip güzel bir çalışma sistemi alın. Ardından bu çalışma sistemini daha zorlayıcı hale getirip çalışmaya başlayın. Başta biraz sıkar ancak alıştıkça daha rahat olursunuz hocam.

Siz onu kafaya takmayın. İlk olarak rehberliğe gidip güzel bir çalışma sistemi alın. Ardından bu çalışma sistemini daha zorlayıcı hale getirip çalışmaya başlayın. Başta biraz sıkar ancak alıştıkça daha rahat olursunuz hocam.
Hocam ea'dan sayısala geçmek istiyorum ama ailem vs aşırı sıkıntı çıkartıyor yapamazsın vs diyorlar.

Hocam ea'dan sayısala geçmek istiyorum ama ailem vs aşırı sıkıntı çıkartıyor yapamazsın vs diyorlar.
Hocam önemli olan sizin ne istediğiniz. Ailenize durumu açıklayın öncelikle. Ardından TYT konularının sayısal ve ea da ortak olduğunu açıklayıp sayısal öğrencilerinin de ea yapabildiğini söyleyin. Veya direkt olarak rahatta kalmalarını ve bu işi halledebileceğinizi söyleyin. Zorluk çıkartmaya devam ederlerse yapılabilecek bir şey yok, ailenizin kalbini kırmadan bir şekilde sayısala geçin. Ayrıca bilmenizi isterim ki başarısız olsanız bile 8 ayda edindiğiniz bilgi birikiminin üstüne mezuna kalarak çok rahat 30k yapabilirsiniz. Her şey sizde biter hocam.

Size bağlı. Sizi yeterince tanıyan ve sınavda 100-150k yapmış bir tanıdığınız çok daha iyi değerlendirecektir.

Hocaları çok takmayın. Okulunuzu bilmesem de çoğu İstanbul, Ankara mezunu bile değildir muhtemel. Onların zamanındaki duruma rağmen elle tutulur bir şey başaramayıp memur olma kafasına giren kişiler. Görüşleri ve algı kapasiteleri genelde dar oluyor.

İnsanların geneline göre tahmin yap dersen hocan haklı. Şu an 12. sınıfta olduğunu ve son 1-1,5 yıldır eşit ağırlık alanında olduğunu düşünürsek fen netin yerlerde olacak. Matematiği zaten kendin kabullenmişsin, hocanın öyle demesine pek de ihtiyaç yokmuş. Taş çatlasa AYT'den 10 net çıkar gibi. TYT'de de sorular daha kolay olsa da sayı azlığı nedeniyle 10-15 net arası çıkar matematik ve fenden. Geri kalanların tamamını doğru yapsanız 75 net TYT, 10 net AYT eder. Uzaktan bakınca 150-250k arası gibi.

ÖSYM abi 2022 değerlendirme raporunu yayınlamamış. O yüzden 2021'i baz alalım.
100 baz puan. 60 puan okul. 100 puan TYT. 30 puan AYT. Etti 290 puan. 2021'de 183k ediyormuş. Diploma puanınız 80 desek 210k ediyormuş. TYT'de sözellerden %25 eksik yapsanız 265k eder.

Alan değiştirmek için geç. Çalışıp ne kadar katabilirsiniz bilemeyiz. İsterseniz şansınızı deneyin. Ama sınavdan sonra beni etiketleyip keşke daha fazla çalışsaydım demeyin. Mümkün olan tüm zamanımı çalışarak harcadım deyin.

Ailenizi ikna tavsiyesi. Eşit ağırlığı da zaten yapamıyorum deyin. Kaybedecek bir şey yok deyip izin verirler bence.
Zaten okuldaki alanınızı değiştirmek için geç kaldınız diye düşünüyorum. Yani isteseniz de mümkün değil. EA derslerini öğrenip sınavlardan güzel not almanız gerekiyor. 20 puanlık diploma puanı zamanında o sıralamada 30k oynama yapmış. Okuldan kalan vaktinizde sayısal çalışacaksınız. Zaten okul sizi yormuş olacak. Üstüne sınavlara da çalışmanız gerekecek.
EA ile SAY sınavı aynı. Sınava girip SAY çözüp çıkarsınız. Ailenizin o açıdan karışacak bir şeyi yok. Alan değiştirme zamanının geçtiğini varsayarsak o açıdan da ailenizi ilgilendiren bir şey yok. Tamamen size kalmış bir şey.

Size bağlı. Sizi yeterince tanıyan ve sınavda 100-150k yapmış bir tanıdığınız çok daha iyi değerlendirecektir.

Hocaları çok takmayın. Okulunuzu bilmesem de çoğu İstanbul, Ankara mezunu bile değildir muhtemel. Onların zamanındaki duruma rağmen elle tutulur bir şey başaramayıp memur olma kafasına giren kişiler. Görüşleri ve algı kapasiteleri genelde dar oluyor.

İnsanların geneline göre tahmin yap dersen hocan haklı. Şu an 12. sınıfta olduğunu ve son 1-1, 5 yıldır eşit ağırlık alanında olduğunu düşünürsek fen netin yerlerde olacak. Matematiği zaten kendin kabullenmişsin, hocanın öyle demesine pek de ihtiyaç yokmuş. Taş çatlasa AYT'den 10 net çıkar gibi. TYT'de de sorular daha kolay olsa da sayı azlığı nedeniyle 10-15 net arası çıkar matematik ve fenden. Geri kalanların tamamını doğru yapsanız 75 net TYT, 10 net AYT eder. Uzaktan bakınca 150-250k arası gibi.

ÖSYM abi 2022 değerlendirme raporunu yayınlamamış. O yüzden 2021'i baz alalım.
100 baz puan. 60 puan okul. 100 puan TYT. 30 puan AYT. Etti 290 puan. 2021'de 183K ediyormuş. Diploma puanınız 80 desek 210k ediyormuş. TYT'de sözellerden %25 eksik yapsanız 265k eder.

Alan değiştirmek için geç. Çalışıp ne kadar katabilirsiniz bilemeyiz. İsterseniz şansınızı deneyin. Ama sınavdan sonra beni etiketleyip keşke daha fazla çalışsaydım demeyin. Mümkün olan tüm zamanımı çalışarak harcadım deyin.

Ailenizi ikna tavsiyesi. Eşit ağırlığı da zaten yapamıyorum deyin. Kaybedecek bir şey yok deyip izin verirler bence.
Zaten okuldaki alanınızı değiştirmek için geç kaldınız diye düşünüyorum. Yani isteseniz de mümkün değil. EA derslerini öğrenip sınavlardan güzel not almanız gerekiyor. 20 puanlık diploma puanı zamanında o sıralamada 30k oynama yapmış. Okuldan kalan vaktinizde sayısal çalışacaksınız. Zaten okul sizi yormuş olacak. Üstüne sınavlara da çalışmanız gerekecek.
EA ile say sınavı aynı. Sınava girip say çözüp çıkarsınız. Ailenizin o açıdan karışacak bir şeyi yok. Alan değiştirme zamanının geçtiğini varsayarsak o açıdan da ailenizi ilgilendiren bir şey yok. Tamamen size kalmış bir şey.

Evet hocam zaten dershaneye gidiyorum mezunum. Sınava 1 yıl daha hazırlanmaya karar vermiştim 4-5 ay önce. Lisede alanım EA idi. Ve şu an istediğim bölüm elektrik-elektronik mühendisliği kalan süreçte 150k yapılabilir mi sizce?

Yani dershane 1'de bitiyor öğlen. 1'den sonra Full boş vaktim var. Mezun olduğum için fazlasıyla boş vaktim oluyor.

@Vavien.

Hocam gerçekten azmederseniz 150k değil 50k içine bile girersiniz. Büyük konuşmak istemiyorum ama yeterli azimle 5000 bile yapabilir zeki ve çalışkan biri. Motivasyonunuzu yüksek tutun. Benim kuzenim bu sene depremden sonra farklı ile gitti ve önceden çok çalışmıyordu. O andan itibaren yüklendi ve ODTÜ fizik kazandı ilk 15k yapıp. Motivasyonunuz yüksek olsun.

50k ve 5K yapabilecek biri olsa sence bunca sene temeli olmaz mıydı? Adam zaten belli ki çalışmaktan ve disiplinden yoksun biri ki bunları kazanmak kolay değil. Öyle hadi artık ben böyle biriyim her gün 6 saat ders çalışacağım tekrar yapacağım falan diye planlar da kursan o masaya oturduğunda 1 saat sonra sıkılıp kalkmayacağının garantisi yok ama tabii 200K-150k gerçekten çalışmayı öğrenirse yapabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı