Temiz kurulum sonrasında farede lag oluyor

Erkutayy

Hectopat
Windows 10 21H1 temiz kurulum yaptıktan sonra faremde lag problemi olmaya başladı eskisi gibi pürüzsüz dönmüyor 1909, 2004, 20H2 sürümlerini denedim, driverların son sürümülerini kurdum ve Windows Update'i yaptım, ayarlarım birebir eskileriyle aynı. Mouse lag problemi dışında ara sıra bilgisayar kasıyormuş gibi hissediyorum ve normal bir şey olduğunu düşünmüyorum.
Bilgisayar özelliklerim:
Mouse: Razer DeathAdder V2 (Synapse 3 yazılımı kurulu)
Anakart: Prime Z490-V (BIOS sürümü 0806)
Ekran kartı: RTX 3070 Dual 8 GB (driver sürümü 472.12)
İşlemci: i7 10700K (4.66 GHz'de çalışıyor overclock yok Turbo Boost)
RAM: 32 GB DDR4 3200MHz.
Bazı driverların sürümleri ise şöyle:

1633103753210.png

(Aynı sürücülerin son sürümlerini kurduğumda da devam ediyor)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sorunu 20H2 versiyonunda ara güncelleme aldıktan sonra ben de yaşadım. 21H1 versiyonuna güncelleyip bilgisayarı kendi içinden sıfırladım. Temiz kurulumdan sonra düzeldi.

Temiz kurulum sonrası yüklenmiş bir "ara güncelleme" yapmış olabilir bunu.

Bir de bende olan şey mouse gecikmesi olurken yazılımsal olarak her şeyin 1-2 saniyelik donmasıydı. Müzik çalarken, video oynatırken falan her şey bir anlık donuyordu. Pencereleri hareket ettirirken de aynı şekilde anlık donuyordu. Aslında sadece fare gecikmesi değil. Temelde sistemde takılma oluyor. Sistemde takılma olunca farede de gecikme yaşanmış oluyor.

Net çözümünü ben de bilmiyorum. Sadece sıfırlama yaparak çözmüş oldum. Çok sinir bozuyor.

Son düzenleme:
Bu sorunu 20H2 versiyonunda ara güncelleme aldıktan sonra ben de yaşadım. 21H1 versiyonuna güncelleyip bilgisayarı kendi içinden sıfırladım. Temiz kurulumdan sonra düzeldi.

Temiz kurulum sonrası yüklenmiş bir "ara güncelleme" yapmış olabilir bunu.

Bir de bende olan şey mouse gecikmesi olurken yazılımsal olarak her şeyin 1-2 saniyelik donmasıydı. Müzik çalarken, video oynatırken falan her şey bir anlık donuyordu. Pencereleri hareket ettirirken de aynı şekilde anlık donuyordu. Aslında sadece fare gecikmesi değil. Temelde sistemde takılma oluyor. Sistemde takılma olunca farede de gecikme yaşanmış oluyor.

Net çözümünü ben de bilmiyorum. Sadece sıfırlama yaparak çözmüş oldum. Çok sinir bozuyor.
Şuan başlattım, umarım çözülür.

Eski versiyon kurulumu bu sorunu çözdü mü? Sistemim yeni ve temiz şekilde Microsoft'un kendi yazılımıyla USB hazırlayıp 21H2 kurdum. Çok nadiren de olsa bu sorunu yaşamaktayım. Önce mouse uyku modundan uyanıyor zannettim fakat sonra aktif kullanırken de 1-2 kere yaşadım.

Geri
Yukarı