Temiz UEFI Ubuntu Kurmak

LQCKDQWN

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, ben temiz sıfırdan Linux Ubuntu kurmak istiyorum.
Rufus ile UEFI ISO dosyasını hazırlıyabilirim, fakat Ubuntu'yu kurarken disk seçeneklerinde herhangi bir ayar yapmama gerek var mı?
Sadece Ubuntu olacak, Windows olmayacak.

GPT olarak yazdırıp kuracaksınız, kurulum ekranında ise ''Diski sil ve Ubuntu'yu yükle'' seçeneğini seçin. Bu arada Ubuntu önermiyorum. Kubuntu, Linux Mint gibi dağıtımları yüklerseniz daha iyi olur.
Anladım, ''Diski sil ve Ubuntu'yu yükle'' seçiminden sonra uefi kurulmuş olucak.
Ubuntu ve Kubuntu fark nedir acaba?

Anladım, ''Diski sil ve Ubuntu'yu yükle'' seçiminden sonra uefi kurulmuş olucak.
Ubuntu ve Kubuntu fark nedir acaba?
En temel farkları masaüstü. Ubuntu GNOME kullanırken Kubuntu KDE Plasma kullanıyor ve Kubuntu,Ubuntu üzerinden yapılıyor. Size Kubuntu önerme sebebim ise Ubuntu'da çok fazla bug olması. Bu buglar genelde Ubuntu tabanlı olan sistemlerde gideriliyor. Sistem ile gelen programlarda da ufak değişiklikler olabiliyor.

En temel farkları masaüstü. Ubuntu GNOME kullanırken Kubuntu KDE Plasma kullanıyor ve Kubuntu, Ubuntu üzerinden yapılıyor. Size Kubuntu önerme sebebim ise Ubuntu'da çok fazla bug olması. Bu buglar genelde Ubuntu tabanlı olan sistemlerde gideriliyor. Sistem ile gelen programlarda da ufak değişiklikler olabiliyor.

Anladım, peki elementary OS önerir misiniz?

Küçük bir elementaryOS incelemem bulunuyordu. Şöyle link bırakayım ;
Fakat buradan da yazayım. Pantheon masaüstünü kullanıyor ve çok fazla özelleştirme imkanına sahip değil. Ben de Pantheon masaüstünü pek beğenmemiştim. RAM kullanımı bakımından az bir RAM kullanımı vardı. Çok fazla bug ile de karşılaşmamıştım.

Küçük bir elementaryOS incelemem bulunuyordu. Şöyle link bırakayım ;
Fakat buradan da yazayım. Pantheon masaüstünü kullanıyor ve çok fazla özelleştirme imkanına sahip değil. Ben de Pantheon masaüstünü pek beğenmemiştim. RAM kullanımı bakımından az bir RAM kullanımı vardı. Çok fazla bug ile de karşılaşmamıştım.
Peki çok teşekkür ederim yardımlarınız için.
Son olarak laptop kullanıyorum, intel ve nvidia sürücülerinde bir sorun olmaz sanırım değil mi ?

Tamamdır, Nvidia sitesinden de linux için sürücüyü indirip kuracağım değil mi ?
Güncel olanı.
Nvidia kullanmadığım için genelde sürücüleri kendisi kuruyor ve hiç internetten indirip kurmayı denemedim. Büyük ihtimalle ''3.parti seçenekleri kur'' seçeneği ile kurulur fakat bir de @Kerem00'a soralım.

Geri
Yukarı