Rehber Tenda N301, tenda AC5 v3, mi 4A giga, TP-Link Archer C60 deneyimlerim

Kullanan herkesçe malum olan Kablonet Netmaster modemin Wi-Fi sorunları neticesinde bir router almak şart oldu. Sırasıyla başlıktaki modelleri denedim.

Kullandığım ev (130 M.2) perde beton duvarlara sahip olduğu için (perde beton duvarlar demir ağı ile kaplı olduğundan normal tuğla ile örülmüş duvarlardan fazla sinyal kesiyor. (1 perde beton duvar = 2 tuğla duvar denilebilir gibi) zaten evin bir köşesinden diğer tarafa sinyal olarak hiçbirinin şansı yoktu, bu nedenle cihazların hepsini aynı yere; evde tam orta noktaya konumlandırdım. Kablonet modeme WAN girişlerinden bağlayıp istemci gibi kablo ile alınan sinyali kablosuz yayınlattım ve Kablonet modemin Wi-Fi'ını kapattım. Hiçbir cihazı Access Point olarak kullanma şansım yoktu, Netmaster'ıın sorunu Wi-Fi'daydı zaten. Tüm cihazların ap desteği mevcut.

Tenda N301:
Tenda N301 Wireless N300 Kolay Kurulumlu Router-Tenda Türkiye
5 GHz yok, sadece 2.4 GHz var. Beklenenden daha iyi sinyal seviyesi sunuyor. Tüm evde balkonlar dahil sıkıntısız. 5. kattayım bina dışından bağlanılabiliyor, veri alışverişi oluyor.
Sadece 1-11 arası kanal desteği var, 12 ve 13 ayarlanamıyor. Çevrede çokça 2.5GHz sinyal olduğundan çakışma olasılığı çok yüksek oluyor.
Çoklu kullanıcı (bizde 9 cihaz bağlanıyor) aynı anda bağlı olduğunda altından kalkamıyor gibi, yavaşlık hissediliyor. 15 günde birkaç kez kapatıp açmak zorunda da kaldım.
Genelde 20MHz yayın yapıyor ve nadiren 40 yayın tercih ediyor, bu nedenle 100 Mbit internetten maksimum 30-33 Mbit arası faydalanılabiliyor. Cep uygulaması var. Web arabirim basit/sade ama birçok ayar yapılabiliyor. Sitesinde Online Simulator de var zaten: Tenda Wireless Router
Sonuç: 5GHz gerekli değilse, ucuz olsun, sinyal sorunu olmasın diyorsanız orta büyüklükte evlere yetecektir. Ap olarak da iyi iş yapacaktır. Ucuz fiyat neticede(120 TL).

Tenda AC5v3:
Tenda AC5V3 AC1200 Dual Band WiFi Router -Tenda Türkiye
Tenda N301 gelişmiş versiyonu diyebiliriz. 2 tane AC5 var piyasada. V1 olan siyah renkli eski model var, onun antenleri 5dBi, V3 olarak adlandırılan beyaz renkli de antenler 6dBi.
5GHz desteği var ve sinyal evin her yerinde yeterli seviyede. 5GHz ve 2.4GHz arasında otomatik seçim yapıp kendisi cihazın aldığı sinyal seviyesine göre bağlanabiliyor. Yani tek isim ve şifre ile bağlanıyorsunuz ama cihaz kendisi karar veriyor, sizi 2.4 veya 5GHz bağlıyor. Hatta sinyal zayıflarsa diğerine otomatik geçiş yapıyor. Bunu kapatıp her iki frekansı ayrı ayrı da ayarlayabiliyorsunuz.
Bu cihazda 2.4GHz sinyal seviyesi yeterli değil bana göre. Köşe odadan sinyal zor alıyor. 5GHz daha iyi alıyordu. Normalde tersi olması lazım.
Cep uygulaması var. Web arayüzünde ayarlar N301e benzer ama daha fazla seçenek var. Simulator(v3 için yok, V1 bakın) burada: Tenda WiFi

sonuç: 5GHz için yeterli sinyal seviyesi ama 2.4GHz hayal kırıklığı oldu. Cep uygulaması faydalı. Belirli saatlerde açılıp kapanması, uzaktan müdahale gibi ek özellikler güzel. 4 farklı mod desteği var, Fiyat/performans durumuna göre alınabilir.(175 TL)

Mi 4A giga version:
Mi Global Home (bu adres giga olmayana ait, Giga'yı bulamadım)
Ethernet portları gigabit bağlantı sağlıyor, Tenda'lar sadece 100Mbit idi. İnternetiniz ileride 100Mbit üstü olursa işe yarar. 5GHz destekli. Normal 4A modelden farkı: RAM 128 olmuş. 2 tane anten 6 dBi olmuş. Eski modelde hepsi 5 dBi.
5 GHz sinyali evin her yerinde yeterli seviyede. Köşe noktalarda düşük seviyede bağlanıyor ama yine de 2.4GHz'den hızlı oluyor. 2
2.4 GHz sinyal seviyesi mükemmel değil ama yeterli seviyede. Eve bağlanmadığı nokta yok.
Miwifi uygulaması var, cepten ayarlamalar yapılabiliyor. Sinyal sıkıntısı olunca uygulama üzerinden test yapıp, kanal değiştirebiliyor. Global versiyonu almaya dikkat etmek lazım. Bazı kullanıcılar güncelleme sonrası Çinceye döndüğünü ve uygulamanın kullanılmadığını yazmış. Ben öyle bir sorun yaşamadım.
En büyük artısı OpenWRT desteği olması. İlgilenenler OpenWRT yükleyip %20-30 daha yüksek sinyal aldıklarını iddia etmişler. Ben denemedim. Meraklısı tercih edebilir.
Şu anki yazılımla yaptığım testlerde 5GHz de çok stabil gelmedi bana. C60'ın 93 Mbit stabil sonuç aldığı aynı yerde 65-92 arası geziyor. Mesafe uzaklaştıkça daha değişken oluyor. Çoklu kullanım fazla deneme şansım olmadı. OpenWRT olayını da denemek lazım gibi.

Sonuç: OpenWRT uğraşayım, gigabit portlarım olsun, Xiaomi cihazları severim, 2.4GHz 5GHz'den daha önemli benim için, cep uygulaması Türkçe falan olsun deniliyorsa tercih edilir. Fiyatına göre güzel cihaz(225 TL). Bana göre tek sıkıntısı beklediğim kadar stabil bağlantı sağlayamaması. Yazılımsal problem gibi duruyor...

TP-Link Archer C60:
Archer C60 | AC1350 Wireless Dual Band Router | TP-Link Türkiye
Bana gelen cihaz V3 model. Piyasada eski V1 ve v2'ler olabilir, dikkat etmek lazım.
Gigabit Ethernet portları yok. Tether uygulaması var, cihaza bağlanıp birçok ayar yapılabiliyor, takip edilebiliyor.
Sinyal seviyeleri hem 2.4GHz, hem de 5GHz de gayet yeterli durumda. Evin her köşesinden yeterli seviyede sinyal aldım. 5 GHz'de 50 Mbit ve üstü, 2.4 GHz'de 30 Mbit ve üstü test sonuçları aldı. Yan odada 5GHz de 93 Mbit alıyor ki, kabloyla da 94 alıyor zaten. Bina dışından da her iki sinyale bağlanabildim. Fiyat olarak en pahalısı(350 TL) ama en kararlı sonuçları da bu cihaz verdi.
Bunda 2.4GHz ve 5GHz ayrı ayrı tanımlanıyor, hangisine bağlanacağınızı siz seçiyorsunuz. Tek isim altında gösterilip, kendisi geçiş yapmıyor. Bu şekil bana daha kullanışlı geliyor, çünkü evin her yerinde ikisi de yeterli çekiyor zaten.
Web arayüzünde de en fazla ayar bu cihazda mevcut.
Cihaz üzerinde açma-kapama düğmesi var ki, benim çok işime yaradı. Cihazları araştırırken hiç düşünmediğim bir şeydi, ama gerçek hayatta çok kullanışlı oldu.
Simulator'e göz atmak isterseniz: https://emulator.tp-link.com/c60/index.html

Sonuç: fiyat çok önemli değil diyorsanız bu 4Ü arasında en iyi ve stabil sinyal sağlayan cihaz oldu. Aynı anda çoklu bağlantıda hiç hissettirmiyor. Gigabit portları olsun, USB bağlantı da sağlasın derseniz üst modeller kesinlikle tercih edilebilir.

Bana göre karşılaştırmalar:

5 GHz sinyali açısından:
C60 > AC5V3 > mi 4A > N301(bunda yok)

2.4 GHz sinyali açısından:
Mi 4A >= C60 >= N301 > AC5V3.

Cep uygulaması:
C60 =~ mi 4A > AC5V3 > N301(bunda yok)

Sinyal stabilitesi:
C60 >> mi 4A >= AC5V3 > N301.

Web arayüzü:
C60 > mi 4A > AC5V3 = N301.

Umarım alacak olanlara faydası olur.
 
Son düzenleyen: Moderatör:
Katılım
4 Mayıs 2018
Mesajlar
6
Daha önceden araştırmalar yaptım ve bu rehbere bakıp tenda AC5 V3 aldım. Benim için çok faydalı bir rehberdi teşekkürler. Şu anda çok memnunum UyduNet'in Wi-Fi'sine göre çok daha iyi.
 
Yukarı