Tenda vs TP-Link

Menzil arttırıcı cihaz ihtiyacım var.
Eğer menzili arttırdığınız oda da ev içindeki diğer cihazlardan veri aktarımı vs yaparım diyorsanız attığınız iki modelde işinizi çok fazla görmez, beklentinizi karşılamaz.

Eğer bütçenizi belirtirseniz direkt prize takılan olmasa bile en F/P ürünü önerelim.

Eğer menzili arttırdığınız oda da ev içindeki diğer cihazlardan veri aktarımı vs yaparım
şu konuyu biraz açabilir misiniz?

bütçe olarak 500₺ belirlemiştim, yine de ne kadar uygun olursa o kadar iyi benim için. gönül ister wi-fi 6 router almak ancak kullandığım internet zaten superbox, o da son zamanlarda pek iyi çekmiyo ama idâre ediyoruz bi şekilde. wi-fi 6'yı da ilerde düşünürüm belki fiber vs kullandığım zaman..

bütçe 500₺ belirledim, eğer gerekirse, cidden güzel bi ürün olursa biraz daha arttırabilirim

Eğer bütçe üzerine çıkabiliyorsanız, 700 liraya bu ürünü kesinlikle kaçırmayın.
Honor Router 3 3000 Mbps 5 Ghz WiFi 6+ Dual Band Router Fiyatları ve Özellikleri 699 TL

Kendi evimde 2 adet (Honor Router 3 ve Huawei AX3 Dual Core) olmak üzere kullanıyorum, gerçekten de çok memnunum. Sorunsuz şekilde 1 Gigabit fiber internetimden yararlanabiliyorum. Mobil cihazlarda da normal mesafelerde 600 700 eğer antenlerine çok yaklaştırırsam 900 Mbps bandına yakın hızlar alıyorum.

Eğer bütçe üzerine çıkamıyorsanız veya orta segment bir ürün yeterli diyorsanız, 400 liraya şu ürünü kesinlikle değerlendirin.
Mercusys AC12, AC1200 Mbps Kablosuz Dual-Band Router - Amazon.com.tr 373 TL

Eğer attığınız ürünlerin bütçesinde kalmak istiyorsanız da yine 2 yıla yakın süredir ofiste kullandığım ve kapsama alanıyla oldukça memnun olduğum şu ürünü de kesinlikle değerlendirin.
Mercusys MW306R 3 Port 300 Mbps Router - Amazon.com.tr 300 TL

Şu konuyu biraz açabilir misiniz?
Örnek senaryo:
Bu cihazı salonuna yerleştirdiğini ve salonunda interneti paylaşacağını varsayalım.

Bu cihaza akıllı televizyonun bağlı ve internetten bir şeyler (IPTV, Netflix, Youtube vs.) seyrediyorsun veya arkada oynuyor. Elinde telefonun sosyal medyada bir şeye bakıyorsun. O arada da başka birisi de internete bağlanabilen bir cihazıyla farklı şeyler yapıyor.

Bu tip bir senaryoda o linkini attığınız cihazlar maalesef donma, kesilmelere sebebiyet verir. Çünkü onların anten yapısı bu tip senaryolar için üretilmemiştir.

Veya bu kadar kalabalık bir senaryo olmasa bile ana modeminize bağlı bilgisayarınızdan bir dosyayı salondaki televizyonunuza yansıtmaya çalışacaksınız. Eğer bitrate değeri yüksek bir içerik ise yine kesilme ve donmalarla karşılaşmanız içten bile değil.

Son düzenleme:
Eğer bütçe üzerine çıkabiliyorsanız, 700 liraya bu ürünü kesinlikle kaçırmayın.
Honor Router 3 3000 Mbps 5 Ghz WiFi 6+ Dual Band Router Fiyatları ve Özellikleri 699 TL

Kendi evimde 2 adet (Honor Router 3 ve Huawei AX3 Dual Core) olmak üzere kullanıyorum, gerçekten de çok memnunum. Sorunsuz şekilde 1 Gigabit fiber internetimden yararlanabiliyorum. Mobil cihazlarda da normal mesafelerde 600 700 eğer antenlerine çok yaklaştırırsam 900 Mbps bandına yakın hızlar alıyorum.

Eğer bütçe üzerine çıkamıyorsanız veya orta segment bir ürün yeterli diyorsanız, 400 liraya şu ürünü kesinlikle değerlendirin.
Mercusys AC12, AC1200 Mbps Kablosuz Dual-Band Router - Amazon.com.tr 373 TL

Eğer attığınız ürünlerin bütçesinde kalmak istiyorsanız da yine 2 yıla yakın süredir ofiste kullandığım ve kapsama alanıyla oldukça memnun olduğum şu ürünü de kesinlikle değerlendirin.
Mercusys MW306R 3 Port 300 Mbps Router - Amazon.com.tr 300 TL

Örnek senaryo:
Bu cihazı salonuna yerleştirdiğini ve salonunda interneti paylaşacağını varsayalım.

Bu cihaza akıllı televizyonun bağlı ve internetten bir şeyler (IPTV, Netflix, Youtube vs.) seyrediyorsun veya arkada oynuyor. Elinde telefonun sosyal medyada bir şeye bakıyorsun. O arada da başka birisi de internete bağlanabilen bir cihazıyla farklı şeyler yapıyor.

Bu tip bir senaryoda o linkini attığınız cihazlar maalesef donma, kesilmelere sebebiyet verir. Çünkü onların anten yapısı bu tip senaryolar için üretilmemiştir.

Veya bu kadar kalabalık bir senaryo olmasa bile ana modeminize bağlı bilgisayarınızdan bir dosyayı salondaki televizyonunuza yansıtmaya çalışacaksınız. Eğer bitrate değeri yüksek bir içerik ise yine kesilme ve donmalarla karşılaşmanız içten bile değil.
yanıtınız için çok teşekkür ederim. ilk önerdiğiniz model aklıma yattı gibi, yorum okudum biraz. menzili hakkında ne düşünüyosunuz? superbox model huawei b232-535 modeme 2-3 duvar araya girdikten sonra hiç bağlanılamıyo. komşumuzun ev internetine ise yaklaşık 50 metre mesafeden bağlanılabiliyo. yani şu anda kullanmakta olduğum modemin menzili böyle diyebilirim. düşünceniz nedir?

menzili hakkında ne düşünüyosunuz?
2 perde betonun arkasından Wifi 6 bağlantısı ile halen daha sağlıklı bir şekilde bağlanabiliyorum. Tabi cihaza Avrupa yazılımı yerine Çin veya Test yazılımını yüklerseniz kapsama kapasiteniz çok daha kaliteli hale geliyor. Ben çok kurcalamak istemediğim için şu anda orijinal Avrupa yazılımında tutuyorum cihazı.

Özel bir sebebi var mı öyle olmasının? Çin yazılımı yüklenince arayüz Çince mi oluyor?

Evde Wi-Fi 6 destekli cihaz yok şimdilik ancak ileride Wi-Fi 6 destekli laptop almayı düşünüyorum.

Hem 2.4 hem 5GHz ağlara bağlanabilen 3 cep telefonu, 1 tablet bilgisayar, 1 televizyon; sadece 2.4 GHz ağlara bağlanabilen 1 laptop, 1 cep telefonu var şu an evde. Hiçbir sorun olmadan bağlanabilir mi bu cihazlar internete?

[kullandığım superbox hız değerleri gündüz 15-25 mbps arası, gece 30-50 mbps arası. belki lâzım olur..]

@ibrahim_bl11 @SypeR ??

Son düzenleme:
Özel bir sebebi var mı öyle olmasının? Çin yazılımı yüklenince arayüz Çince mi oluyor?
Evet, Çin'in ticari olmayan kablosuz sinyallerle ilgili olarak çıkış gücü regülasyonları Avrupa'ya göre çok daha esnek. Bundan kaynaklanıyor. Çin firmware yükleme gereği duymadım zira Avrupa yazılımı bile yeteri kadar güçlü kapsama alanı konusunda.

Hem 2.4 hem 5GHz ağlara bağlanabilen 3 cep telefonu, 1 tablet bilgisayar, 1 televizyon; sadece 2.4 GHz ağlara bağlanabilen 1 laptop, 1 cep telefonu var şu an evde. Hiçbir sorun olmadan bağlanabilir mi bu cihazlar internete?
Sorunsuz hepsi bağlanabilir. Yalnız bu cihazlar WiFi 6 desteklemediği için tavsiyem cihaz arayüzünden "WiFi 5" alt ağ ayarı modunu da aktifleştir. WiFi 6 ağ üzerinde WiFi 5 cihazlar iletişim konusunda çok iyi anlaşamıyorlar. (Bu Huawei özgü bir sorun değil, WiFi 6 teknolojisi kaynaklı biraz.)

Cihazdaki WiFi ayarlarım ise aşağıdaki gibi:

1686771118356.png

Bendeki cihaz sayısı ise aşağı yukarı şu şekilde:

3 adet WiFi 6 (5GHz AX) destekli bilgisayar (2 dizüstü + 1 masaüstü), 2 adet WiFi 6 (5GHz AX) destekli telefon, 3 adet WiFi 5 (5GHz AC) destekli telefon, 1 adet WiFi 5 (5 GHz AC) destekli Xbox ve 2 adet WiFi 4 (2.4 GHz N) destekli akıllı saat bağlanıyor. Cihazlar evdeki 3 farklı router arasında yer değiştirse de genellikle Honor veya Huawei cihaz üzerine bağlanıyorlar.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı