Tercüman arayan var mı?

Yiğitt35

Megapat
Makaleler
9
Yer
Bağcılar
Daha fazla  
Meslek
Türkçe öğretmenliği öğrencisi ve eski sistemler hastası :)
Merhaba sevgili Technopat kullanıcıları
Ben tıbbi çevirmenim, alt yazı çevirileri de yapıyorum. Çalıştığınız iş yerinizde İngilizce - Fransızca dillerinde tercüman arayan arkadaşlar olursa veya YDS/YÖKDİL - TOEFL - IELTS konularında desteğe ihtiyacı olan olursa, mesaj atmanız yeterli. Elimden gelen desteği sağlarım.

Ben tıbbi çevirmenim, alt yazı çevirileri de yapıyorum. Çalıştığınız iş yerinizde İngilizce - Fransızca dillerinde tercüman arayan arkadaşlar olursa veya YDS/YÖKDİL - TOEFL - IELTS konularında desteğe ihtiyacı olan olursa, mesaj atmanız yeterli. Elimden gelen desteği sağlarım.
Alakasız olacak ama mümkün olduğunca geri dönüş almaya çalışıyorum. Bu yabancı diller için öğrenme metodu ve stratejisi hakkında gerçekten işe yarayacak ne gibi öğrenim yöntemleri önerebilirsiniz? 3+ dil öğrenmek gibi bir hedefim var ancak standart öğrenimler pek kalıcı değiller. Gerek tecrübenizden gerek bilginizden yola çıkarak ne önerirsiniz bu konuda?

Gerek bize öğretilen gerekse benim de uygulamış olduğum yöntemlerden birisidir grammer öğretmemek. Çünkü dil, dil bilgisi çalışarak öğrenilmez. Benim size önerebileceğim ilk yöntem sıradan da olsa oldukça yararı olan dizi/film izlemektir. Çünkü bebekler nasıl ki duyarak konuşmaya başlıyorsa, bizler için de geçerli bu, duydukça konuşmaya başlarsınız. Dile ne kadar çok maruz kalırsanız o kadar çok öğrenmeniz hızlı olur. Dinledikçe konuşur, okudukça yazarsınız bu hep böyledir. Dinleme haricinde dediğim gibi eğer hiç İngilizceniz yoksa bir sayfası İngilizce diğer sayfası Türkçe olan seviyeye göre kitaplar var, onlarla başlayabilirsiniz. İnternetten makaleler vs okuyabilirsiniz, Reading kitapları var kitapçılarda bulabilirsiniz. Kendi kendinize günlük tutabilirsiniz, oldukça basit yazarak. Bu zamanla gelişecektir. Ben öğrencilerime kelime kartları hazırlıyorum mesela bunu siz evde kendiniz yapabilirsiniz. Örneğin "table" sözcüğünü görebileceğiniz bir yere asın ve astığınız yerden her geçtiğinizde sürekli okumuş olacak ve zamanla aşina olacaksınız. Benim naçizane görüşlerim bu şekilde. :)

Gerek bize öğretilen gerekse benim de uygulamış olduğum yöntemlerden birisidir grammer öğretmemek. Çünkü dil, dil bilgisi çalışarak öğrenilmez. Benim size önerebileceğim ilk yöntem sıradan da olsa oldukça yararı olan dizi/film izlemektir. Çünkü bebekler nasıl ki duyarak konuşmaya başlıyorsa, bizler için de geçerli bu, duydukça konuşmaya başlarsınız. Dile ne kadar çok maruz kalırsanız o kadar çok öğrenmeniz hızlı olur. Dinledikçe konuşur, okudukça yazarsınız bu hep böyledir. Dinleme haricinde dediğim gibi eğer hiç İngilizceniz yoksa bir sayfası İngilizce diğer sayfası Türkçe olan seviyeye göre kitaplar var, onlarla başlayabilirsiniz. İnternetten makaleler vs okuyabilirsiniz, Reading kitapları var kitapçılarda bulabilirsiniz. Kendi kendinize günlük tutabilirsiniz, oldukça basit yazarak. Bu zamanla gelişecektir. Ben öğrencilerime kelime kartları hazırlıyorum mesela bunu siz evde kendiniz yapabilirsiniz. Örneğin "table" sözcüğünü görebileceğiniz bir yere asın ve astığınız yerden her geçtiğinizde sürekli okumuş olacak ve zamanla aşina olacaksınız. Benim naçizane görüşlerim bu şekilde. :)
Öncelikle teşekkür ederim ancak bu gerçekten profesyonel konuşan,anlayan,yazabilen birine dönüştürür mü beni? Hatta ileride Amerika'ya taşınmayı düşünüyorum.

Sitede yardım için bir konu açtım zaten. Ancak siz ücret karşılığı bir yardımdan mı bahsediyorsunuz. Yoksa yardım mı ?

Öncelikle teşekkür ederim ancak bu gerçekten profesyonel konuşan,anlayan,yazabilen birine dönüştürür mü beni? Hatta ileride Amerika'ya taşınmayı düşünüyorum.
Dil ne gramer olmadan öğrenilir ne de okuma yapmadan. 4 beceri (okuma, yazma, konuşma, anlama) gramer üzerinde kurulur ve ilerler. Biri olmadan diğeri asla tamamlanamaz. Ne gramer önemli değil diyenlere inanın ne de gramer çok önemli diyenlere.

Bir de bu işin kısa yolu asla yok. Sadece kelime ezberleme yönteminde kağıttan ezber yerine dizi/filmlerden veya makalelerden okuyarak anlamını bilmediğiniz kelimeleri seçerek öğrenme yolunu izleyebilirsiniz. Ayrıca Türkçe dil bilgisine de hakim olmanız gerekiyor. Fiilimsileri bilmeyen birisine gerund&infinitive veya participle konularını öğretmeniz beklenemez.

Son olarak sabır. Fideden meyve vermesi beklenemez. Uzun sürecek ama olacak. Dil de böyle.

Bahsettiğiniz bir sayfası ingilizce bir sayfası türkçe olan bir kitap önerir misiniz?

Arkadaşlar bu konuyu normalde ben açmamıştım, benim bilgisayarımdan ablamı Technopat'a üye yapmıştım :D Sonra çoklu üyelikten ceza aldım :D konular birleştirildi sonra :D

Geri
Yukarı