İngilizce Çeviri

• Konuyu başlatan Bekir Öztürk
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 2B
B

Bekir Öztürk

Ziyaretçi
Arkadaşlar öğretmenim İngilizce istediğimiz ünlü birinin biyografisini yazmamızı istedi. Ben de Wentworth Miller'ı seçtim. Fakat İngilizcem çok yetersiz çoğu konuda ve yardıma ihtiyacım var. Şu an bilmediğim şey, "Was born in 30 April 1972" mi yoksa "Was born in 30th April 1972" mi? "He's mother is teacher." bu kısım doğru mu? Annesi öğretmendir demem gerekiyor. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
"Was born in 30th April 1972." daha doğru olur. Zira İngilizler biraz kelimeleri birbirine bağlamayı seviyor. Mesela "th" eki olmadan çevirdiğinde "30 Nisan 1972 yılında doğdu." oluyor. Ama "th" eki olunca "1972 yılında Nisan ayının 30'unda doğdu." şeklinde çevriliyor. Ve maalesef bize çok tersmiş gibi duran cümleleri kuruyorlar 2. örnekte olduğu gibi. :)

İkinci konuya gelecek olursak: "His mother was a teacher." daha uygun olacaktır. Çevirdiğimizde ise "Onun annesi öğretmendi." olacak ve her iki dile uygun bir yapıya bürünecektir. "He's mother is teacher." ise yapı olarak biraz hatalı. Onu çevirdiğimizde ise "Onun annesi öğretmendir." oluyor. Peki biz "öğretmendir" mi deriz yoksa "öğretmendi" mi?

Birinci cümle için sağ ol. Aslında ben ikinci cümlede "Annesi öğretmen." demek istiyorum ama sizin dediğiniz de mantıklı. Konu açık kalırsa sevinirim. Daha ödevin başındayım çünkü.

"Kedi ve köpeklere alerjisi vardır." geniş zaman cümlesi nasıl kuruluyor bilmiyorum.

Birinci cümle "He was born on 30 April 1972" ya da "He was born on 30th of April 1972" olursa daha doğru olur. Yanılıyor olma ihtimalim yüksek ama sadece yıl bildiriyorsa in, ay/gün/yıl bildiriyorsa on kullanman gerekir. İkinci cümlen ise "His mother was a teacher" olmalı.

Bu arada uyarmadan geçemeyeceğim: İngilizce dersinde gramere en çok takmış millet biziz. Gramere takıklıktan dolayı okullarda ne kelime öğretiliyor ne de konuşma pratiği yaptırıyorlar. (Ben lise hazırlıkta haftada 24 saat İngilizce gördüm. Ama oyunlardan öğrendiğim İngilizcenin yüzde birini öğrenmedim, zaten oyunlarla aram açılınca İngilizcem de geriledi.) Bir oyunda, filmde hatta Wikipedia makalesinde bile gördüğünüz kullanım tarzından dolayı öğretmeniniz puan kırabilir.

"Kedi ve köpeklere alerjisi vardır" geniş zaman cümlesi nasıl kuruluyor bilmiyorum.

"He is allergic to cats and dogs." olması lazım. Yine de emin değilim.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı