Termal macun değişim sonrası PC açılmıyor

253662

Hectopat
Anakart LED'lerinde yazan hata kodu 2 7.
Termal macun ve rutin hava körüğü ile toz temizleme yaptım. Sonra PC açılmadı.

Sisteme güç geliyor RAM'lerin ışıkları CPU sıvı soğutucusu vs çalışıyor.

1. bağlantıları kontrol etme: ilk olarak, tüm bileşenlerinizi doğru şekilde bağladığınızdan emin olun. RAM, ekran kartı, güç kablosu ve veri kablolarının düzgün takılı olduğundan emin olun.
  2. hata kodu anlamlandırma: anakartın LED'lerinde görünen hata kodunu kontrol edin. Hata kodları genellikle anakart üreticisinin belirttiği bir hata kodu kılavuzunda açıklanır. Bu kılavuzu inceleyerek sorunun kaynağını daha iyi anlayabilirsiniz.
  3. bileşen uyum sorunları: yeni termal macun uygulaması veya temizlik sırasında bir bileşeni yanlışlıkla çıkarıp yerine oturtamamış olabilirsiniz. Anakart, işlemci, RAM ve diğer bileşenlerin doğru ve sıkıca takıldığından emin olun.
  4. biyos (BIOS) sıfırlama: anakartın BIOS'unu sıfırlamayı deneyin. Bu, bazen hatalı BIOS ayarlarının neden olduğu açılış sorunlarını çözebilir. Bunun için anakart üreticisi tarafından sağlanan talimatları izleyin.
  5. minimum konfigürasyonda başlatma: bilgisayarınızı yalnızca temel bileşenlerle (işlemci, RAM, ekran kartı) başlatmayı deneyin. Ekstra bileşenleri (sabit diskler, optik sürücüler, USB cihazları vs.) Çıkararak sorunun kaynağını belirlemeye çalışabilirsiniz.
  6. BIOS güncellemesi: anakartınızın BIOS'unun güncel olduğundan emin olun. Ancak bu adımı dikkatli bir şekilde yapmalısınız, çünkü yanlış bir BIOS güncellemesi sistemizi kullanılamaz hale getirebilir.
  7. teknik destek: eğer yukarıdaki adımlar sorunu çözmezse, anakartın üreticisi veya bir teknik servis ile iletişime geçmeyi düşünebilirsiniz. Daha fazla yardım sağlayabilirler.

1. bağlantıları kontrol etme: ilk olarak, tüm bileşenlerinizi doğru şekilde bağladığınızdan emin olun. RAM, ekran kartı, güç kablosu ve veri kablolarının düzgün takılı olduğundan emin olun.
  2. hata kodu anlamlandırma: anakartın LED'lerinde görünen hata kodunu kontrol edin. Hata kodları genellikle anakart üreticisinin belirttiği bir hata kodu kılavuzunda açıklanır. Bu kılavuzu inceleyerek sorunun kaynağını daha iyi anlayabilirsiniz.
  3. bileşen uyum sorunları: yeni termal macun uygulaması veya temizlik sırasında bir bileşeni yanlışlıkla çıkarıp yerine oturtamamış olabilirsiniz. Anakart, işlemci, RAM ve diğer bileşenlerin doğru ve sıkıca takıldığından emin olun.
  4. biyos (BIOS) sıfırlama: anakartın BIOS'unu sıfırlamayı deneyin. Bu, bazen hatalı BIOS ayarlarının neden olduğu açılış sorunlarını çözebilir. Bunun için anakart üreticisi tarafından sağlanan talimatları izleyin.
  5. minimum konfigürasyonda başlatma: bilgisayarınızı yalnızca temel bileşenlerle (işlemci, RAM, ekran kartı) başlatmayı deneyin. Ekstra bileşenleri (sabit diskler, optik sürücüler, USB cihazları vs.) Çıkararak sorunun kaynağını belirlemeye çalışabilirsiniz.
  6. başka bir güç kaynağı deneyin: eğer mümkünse, farklı bir güç kaynağı kullanarak deneyin. Zayıf veya hatalı bir güç kaynağı da açılış sorunlarına neden olabilir?
  7. BIOS güncellemesi: anakartınızın BIOS'unun güncel olduğundan emin olun. Ancak bu adımı dikkatli bir şekilde yapmalısınız, çünkü yanlış bir BIOS güncellemesi sistemizi kullanılamaz hale getirebilir.
  8. teknik destek: eğer yukarıdaki adımlar sorunu çözmezse, anakartın üreticisi veya bir teknik servis ile iletişime geçmeyi düşünebilirsiniz. Daha fazla yardım sağlayabilirler.

Bütün bildiklerimin ve macunun dışında ne varsa yazdık hocam :D

Son düzenleme:

kısa devre olabilir-işlemi yapmadan önce elektriği tamamen kestin mi?
eski macunları silerken izopropil alkol dışında bir şey kullandın mı?bezi az ıslatıp onunla kurularım diye düşünenler oluyor ama ne kadar kurulasan da damlanın 10da biri kadar su bile sorun çıkartabilir.

Kısa devre olabilir-işlemi yapmadan önce elektriği tamamen kestin mi?
Eski macunları silerken izopropil alkol dışında bir şey kullandın mı? Bezi az ıslatıp onunla kurularım diye düşünenler oluyor ama ne kadar kurulasan da damlanın 10'da biri kadar su bile sorun çıkartabilir.

Sanmıyorum.
Sadece 24 pin ve CPU güç kablolarınını çıkarmaya çalıştım çıkaramadım kabloların tam ters şekilde alt alta durması gerekiyordu çünkü.
Bununla uğraştım sadece belki orada bir zarar verme oldu bilemiyorum ekran kartını servise yollayacağım. Garantisi'de bitti ne kadar maliyet çıkarırlar ki.

Kardeşim güç pinleri sıralı bağladın değil mi 2 tek 2 düz olacak 2-1-3-4 şeklinde oluyor ters bağlarsan yapabilir güç gelir ekran vermez hiç güç vermez değişir.

Geri
Yukarı