Termal macun değişimi sırasında macunun zor çıkması

Akare

Yoctopat
Daha fazla  
RAM
Xpg Ax4u300038g16a-st41 ddr4 3000mhz cl16
İki hafta önce kasa fanlarını ve termal macunu değiştirme kararı almamla başladı hepsi. Kasa fanlarını değiştirdim sıra termal macuna geldiğinde işlemcim fana yapışık olarak çıktı. Eski macun çimento kıvamına gelmiş çıkmıyordu. Onu çıkarmak için Google'da aradığımda saç kurutma makinesiyle ısıtma tavsiyesini buldum ama çok fazla ısıtmama rağmen çıkmıyordu. Aklıma bir yandan ısıtıp bir yandan da kredi kartı ile ittirmek geldi. Bunu yaparken işlemcim bir anda çıktı ama fırlayarak yere düştü. Pinlerin yarısı yamulmuştu. 1 saat uğraşıp ince uçlu elektrik cımbızı kullanarak pinleri düzelttim. Yerine yerleştirdim ve bilgisayarım çalıştı. Bir oh çektim ve artık ısınmıyordu. Bir süre sonra bilgisayarımda bir yavaşlama fark ettim. Oyunlarda eski FPS değerlerini alamıyordum. PC özelliklerine girdiğimde 16 GB RAM'imin sadece 8gbsi kullanılabilir görünüyordu. Biosta falan 16 görünüyor ama hepsini kullanamıyordu.

Forumlarda bulduğum tüm çözümleri denedim ama nafile. En son pes edip tamirciye verdim. Ertesi gün sorunu çözüp 500 TL aldı ve tam olarak ne yaptığını anlatmadı geçiştirdi. Bulunduğum şehirdeki en düzgün tamirci buydu mecburdum resmen ona vermeye. Bilgisayarı kullanmaya başladım sorun yoktu ancak 2 gün sonra ben oyundayken elektrik gitti ve sonra PC hiç açılmaz oldu. RAM hatası sinyali veriyordu buzzerdan. RAM'lerin ikisi de ilk slotta çalışıyor ama ikinci slotta çalışmıyordu. Tekrar tamirciye gittim. Sıkıntının kendi tamirinden olmadığını, başka bir şey olduğunu söyleyip durdu. Test için bıraktım ve bir saat sonra aradı ve anakartımın 2. slotunda arıza olduğu ve tamir edilemeyeceğini söyledi.

Ben de kasayı aldım ve indirim kovalayıp bir anakart sipariş verdim. O gelene kadar tek RAM'le idare ediyordum. Bugün yeni anakartım geldi ve herhangi bir kaza olmadan anakartı monte ettim. Ama kasa açılmıyor ve RAM arıza LED'i yanıyor. RAM'lerim eski anakartta sorunsuz çalışıyordu. RAM'leri tek tek farklı slotlarda da denesem olmadı. Uzun uzadıya anlattım çünkü tek bir sıkıntı değil zircirleme sıkıntı sonucu bunlar oldu.

Yeni anakart: MSI A520M-A Pro.
RAM'ler: XPG AX4U300038G16A-ST41 DDR4 3000MHz CL16.
İşlemci: Ryzen 5 2600.

Son düzenleme:
Geçmiş olsun şansız bir vaka olmuş

AMD İşlemcilerde fanla beraber işlemci gelmesi sık yaşanıyor sanırım sökerken fana hafif hareketlerle sağ sol yaparak bu durumdan kurtarıyorum ben genelde bir süre sonra işlemciyi bırakıyor fan.

AMD İşlemcilerde fanla beraber işlemci gelmesi sık yaşanıyor sanırım sökerken fana hafif hareketlerle sağ sol yaparak bu durumdan kurtarıyorum ben genelde bir süre sonra işlemciyi bırakıyor fan.
Onu da denemiştim ama olmamıştı. Uzun süre macun değişmediğinden resmen beton dökmüşsün gibiydi.

Anakart değişmen gerekiyor gibi gözüküyor işlemcini de test et
İşte tekrar eski anakartı takıp denemem lazım ama artık bilgisayardan vida sökmeye bile korkar oldum

Onu da denemiştim ama olmamıştı. Uzun süre macun değişmediğinden resmen beton dökmüşsün gibiydi.
Evet bazen bu durumlar olabiliyor direkt yukarı çekmektense hafif güç vererek sağ sol hareketi daha iyi oluyor ne kadar dirense de bir süre sonra salıyor işlemciyi.

Yeni gelen kart arızalı olabilir mi diye düşünmeye başladım.
Karttan önce ram ve işlemciye odaklanmanızda fayda var çevrenizde deneyebileceğiniz farklı donanımlar var mı?

Malesef yok o yüzden yarın tekrar aynı tamirciye gitmem gerek. Malesef ki bulunduğum ilçede tek düzgün tamirci o ama o bile düzgün sayılmaz

Yeni konular

Geri
Yukarı