Termal macun işlemci fan sesini azaltır mı?

ozgurorak

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD RX 6500 XT 4GB | i5 10400F | 2x16 32 GB RAM
Merhaba. Bundan birkaç hafta önce işlemci fanımı bir sebepten dolayı çıkarmak zorunda kaldım çıkardıktan sonra termal macunun azaldığını fark ettim. Ve fanı tekrar taktıktan sonra fan çok fazla ses yapmaya başladı bundan ziyade oyunlarda özellikle de video kaydı açtığım zaman FPS'te ciddi düşüşler yaşıyorum. Bilgisayarı ilk açtığım zaman hiçbir uygulama açık değilken bile ve işlemci %1 bile olduğu zaman bayağı bir ses yapıyor. Bu beni gerçekten rahatsız etmeye başladı. Bazı makalelerde termal macunun performansı arttıracağını ve sesi azaltacağını okudum. Gerçekten öyle midir?

Termal macun sıcaklığı azaltır, bu bağlamda thermal throtthle yiyorsan performans artabilir, sıcaklık azalacağı için evet fan daha az sesli çalışabilir.

Thermal Throttling yiyorsun. Bu şekilde bilgisayarını kullanman performans ve sistem kararlılığı açısından iyi değil, Nt-H1 veya Mx-4 ile repaste yapıp fanını ayakları iyice oturacak şekilde kademeli olarak takman gerekiyor.

Merhaba sorun soğutucuyu çıkardıktan sonra başlamışsa evet, çözümü budur. Ancak termal macunu temizlemediyseniz veya termal macun kullanılmaz hale gelmemişse çıkarıp doğrudan takmanın bu denli etkisi olmaması gerek.

Geri
Yukarı