Termal macun ne zaman, hangi durum ve koşullarda değiştirilmelidir?

Ulaş Şahin

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Termal macun ne zaman, hangi durum ve koşullarda değiştirilmelidir? İşlemci soğutucusunu değiştirmek istiyorsak termal macunu da değiştirmeli miyiz? İşlemci soğutucusunun değişmesi gerektiğini nasıl anlayabiliriz, İşlemci soğutucusunun değişmesi gerektiğini nasıl kanılar üzerinden varabiliriz. Teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
  • Sistemde herşey normal çalıştığı halde yüksek sıcaklık değerleri görülüyorsa macun değişimi yapılır.
  • Soğutma sisteminiz düzgün çalıştığı halde sisteminiz soğutulamıyorsa kaliteli bir termal macun sürülür.
  • Sistemde herşey sorunsuz çalışıyorsa önceden sürülmüş macun ince ve düzgün sürülmemişse önce kontrol edilir. Sonrasında ise macun gerektiğinden fazla kalın ve dağınık sürülmüşse eski macun ıslak mendil ile (çok ıslatılmadan) işlemci yüzeyi bastırılmadan dikkatli bir şekilde temizlenip yeni termal macun sürme işlemi yapılır.
  • Termal macun işlemi düzgün yapıldığı halde işlemci soğutucusundan memnun kalınmıyorsa, soğutma bileşenleri sistemi boştayken düşük, yük altındayken gerekli sıcaklıklarda tutamıyorsa yeni bir soğutucu alınmalıdır.

Duruma göre değişir. Ben 6 ayda bir yeniliyorum. İşlemci sıcaklığını sürekli kontrol ediyorsanız, yüksek ısı değerlerine çok çabuk ulaşıyorsa veya boşta iken bile ısınıyorsa zamanı gelmiştir. Soğutucuyu değiştirecekseniz haliyle silmeniz gerekecek macunu, değiştirilmesi gerekir. Termal macun alırken iletkenliğine dikkat edilmelidir. Piyasa birçok model mevcut seçerken termal iletkenlik yüksek olursa çok iyi olur. Hatta şuan kargoda sipariş verdiğim bir model mevcut. Linki aşağı atacağım.
Xigmatek PTI-G3606 Termal Macun Fiyatı - Taksit Seçenekleri
Termal iletkenlik : 5 W/m-k

Merhabalar. Termal macun ne zaman, hangi durum ve koşullarda değiştirilmelidir? İşlemci soğutucusunu değiştirmek istiyorsak termal macunu da değiştirmeli miyiz? İşlemci soğutucusunun değişmesi gerektiğini nasıl anlayabiliriz, İşlemci soğutucusunun değişmesi gerektiğini nasıl kanılar üzerinden varabiliriz. Teşekkür ederim.

Rutinim vardır senede bir hen ekran kartının hemde işlemcinin macununu yenilerim.

Cevaplarınız için sizlere teşekkür ederim.

Duruma göre değişir. Ben 6 ayda bir yeniliyorum. İşlemci sıcaklığını sürekli kontrol ediyorsanız, yüksek ısı değerlerine çok çabuk ulaşıyorsa veya boşta iken bile ısınıyorsa zamanı gelmiştir. Soğutucuyu değiştirecekseniz haliyle silmeniz gerekecek macunu, değiştirilmesi gerekir. Termal macun alırken iletkenliğine dikkat edilmelidir. Piyasa birçok model mevcut seçerken termal iletkenlik yüksek olursa çok iyi olur. Hatta şuan kargoda sipariş verdiğim bir model mevcut. Linki aşağı atacağım.
Xigmatek PTI-G3606 Termal Macun Fiyatı - Taksit Seçenekleri
Termal iletkenlik : 5 W/m-k

Merhaba dostum,inceledim "kaliteli"olduğu yönünde olumlu yorum çok. Teşekkür ederim.

Cevaplarınız için sizlere teşekkür ederim.

Merhaba dostum,inceledim "kaliteli"olduğu yönünde olumlu yorum çok. Teşekkür ederim.

Birazdan bende ekran kartına komple bakım yapacağım. Test sonucunu yazarım.

Dosya Ekleri

• 22.jpg
    22.jpg
    141,5 KB · Görüntüleme: 219
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı