Termal macun sürüldükten sonra performans düşüşü

Sezgin Öztokcan

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba, bilgisayarımın çok ısınması sebebiyle bilgisayarımı (laptop) bakıma gönderdim. Temizliğini yapıldı ve termal macun sürüldü fakat sürüldükten sonra Windows da oyunlarda bir performans düşüşü yaşıyorum bunun sebebi nedir? Aradan zaman geçmesi mi gerekiyor eski haline dönebilmesi için? Cevaplarınızı bekliyorum.

Hocam, MSI Afterburner programını kullanarak oyun içindeki sıcaklık değeri, FPS, güç kullanımı gibi değerleri gözden geçir misin?
Yaptım eski haliyle aynı hatta eski hali ile gta 5 de 98 derece de sabitti şu an bazı aralar 100 dereceye çıkıyor bilgisayar yanacak diye korkuyorum o yüzden oyunumu sildim oynamıyorum artık.

Sadece windows'da performans düşüşü sebebini öğrenmek istiyorum ısıyı geçtim artık.

Yaptım eski haliyle aynı hatta eski hali ile gta 5 de 98 derece de sabitti şu an bazı aralar 100 dereceye çıkıyor bilgisayar yanacak diye korkuyorum o yüzden oyunumu sildim oynamıyorum artık.
Sıcaklıklar çok yüksek hocam
-Kullanılan macun kötü olabilr
-Macun Yüzeye yeteri kadar sürülmemiş olabilir
-Fan ayakları tam oturtulmamış olabilir.
-Fanınız çalışmıyor olabilir.
Performansdan kayıp yememek için 70 ile 80 derece arası olmalı
Isındığı için fps değerleriniz düşüyor.

Daha önce masaüstü bilgisayarımda yaşadığım bir sorun vardı dizüstü bilgisayarlarda neden olmasın diye düşündüm. O da şu, işlemci üzerine fan tam oturmamış, plakalar yeterince sıkı temas etmiyor olabilir. Ben kendi masaüstü bilgisayarımın termal macununu ilk yenilediğimde, fanı ve plakasını doğru oturtamadığımı fark etmemiştim o yüzden işlemci yanacak kadar ısınıyordu. Her ihtimale karşı kontrol ettirebilirseniz iyi olur.

Daha önce masaüstü bilgisayarımda yaşadığım bir sorun vardı dizüstü bilgisayarlarda neden olmasın diye düşündüm. O da şu, işlemci üzerine fan tam oturmamış, plakalar yeterince sıkı temas etmiyor olabilir. Ben kendi masaüstü bilgisayarımın termal macununu ilk yenilediğimde, fanı ve plakasını doğru oturtamadığımı fark etmemiştim o yüzden işlemci yanacak kadar ısınıyordu. Her ihtimale karşı kontrol ettirebilirseniz iyi olur.
Zamanında bilgisayarımın klavyesinin sol üstüne çay bardağının yarısından az olacak şekilde su döküldü ve bilgisayarım açıktı döküldüğünde bu da açma kapama düğmesinin ana kart üzerindeki ince bir yolu yakmıştı. Tamirci de saç kılından ince bir bakır kablo ile oraya lehim yaptı. Şu anda bilgisayarın kendi açma kapama düğmesi yerine ekstra minik takılan bir düğmeden bilgisayarımı açıp kapatıyorum. Normalde kendim açıp bakardım. Fakat şu an bilgisayar açılıyorsa o tel sayesinde açılıyor. Ve koptuğu andan itibaren daha açılmayacağını söyledi yaptırdığım tamirci. 3 gün önce açmayı denedim ve o tele olan bağlı kablo koptu gittim yaptırdım şu an iyi çalışıyor ama ne olacağı belli olmaz adama veririm onun elindeyken koparsa bu devirde daha bunun gibi bilgisayar alamam. O yüzden çok sağlam bir tamirci arıyorum ona götürmek istiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı