Termal macun w/m-k değeri ne kadar önemli?

Makaleler
5
Yer
Dattebayo
Daha fazla  
Bugün ekran kartımın termal macununu değiştirdim ve ekran kartı sıcaklığı bayağı bir düştü ama daha kaliteli bir termal macun kullansaydım ne olurdu diye düşündüm.
Kullandığım macun aldığım CPU soğutucu ile gelen bir macun. Orta kalite bir macun diyebiliriz.
Macun bu: Amazon.com
Termal macun için ısı iletme değeri önemli olsa bile tek başına yeterli değil. Viskozite ve uzun ömürlü olması gibi birçok etken var. Kısa bir süre sonra termal macunun etkisini kaybetmesini kimse istemez.
Sürdüğüm macun 9.5W/m-K değerine sahip. Bunu sürmek yerine bu macunu sürsem ne kadar fark oluşurdu? İlk defa gördüğüm bir macun ve 20W/m-K gibi inanılmaz bir değere sahip.
Ayrıca bu macun dikkatimi çekti. 14W/m-K gibi güzel bir değere sahip.
Akşam vakti aklıma takılan bu durumu sizinle paylaşmak istedim.
Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Icedragon'un bold modelini alın alacaksanız. Çekiçle vursanız yine yayılmıyor, 3080 Gaming X Trio kartımda bold sürülü ve oda sıcaklığında boşta 20 derecede çalışıyor kart.

Pullwark modeli mi yayılmıyor olan? Ayrıca ne zaman sürdünüz macunu?

Bir de yayılmıyor derken iyi anlamda mı kötü anlamda mı hocam? :D

Son düzenleyen: Moderatör:
IceDragon'un BOLD modelini alın alacaksanız. Çekiçle vursanız yine yayılmıyor, 3080 Gaming X Trio kartımda BOLD sürülü ve oda sıcaklığında boşta 20 derecede çalışıyor kart.

Mevcut macun ile tahmini ne kadar fark eder? Bazen sıvı metal kullanayım diyorum ama elektrik iletmesi sıkıntı ve her soğutucu ile uyumlu değil.

@quarest
Az akışkan olması iyidir bence. Sürerken sıkıntı olabilir ama soğutucu baskı yaptığı zaman macun akma yapmaz ve sıcaklıklar uzun zaman yeni sürülmüş gibi kalır.

Yeni konular

Geri
Yukarı