Termal macun yenilemek

KulIanıcı

Kilopat
SSD veya HDD modeli
Crucial BX500 240 GB / Seagate Barracuda 1 TB
Selam arkadaşlar, bugün İtopya indirimlerinden SSD aldım. Geldiğinde takarken kasamı da temizleyeceğim çünkü içine ışık tuttum ve bayağı toz tutmuş. Sistemi kasım 2020'de aldım ve o tarihten beri hiç temizlenmedi, termal macun yenilenmedi. Hazır tozları vs. almışken termal macunu da yenilemeli miyim?
Prime95 ile yaklaşık 5 dakika bir test yaptım, sonuç bu şekilde.

1642197143387.png

Kullandığım monitor programı anakartımın kendi sitesinden indirdiğim program, şimdiden teşekkürler.
Moderatör arkadaş konuyu dizüstü bilgisayarlara taşımış ne hikmetse, allah allah. :D

Selam arkadaşlar, bugün İtopya indirimlerinden SSD aldım. Geldiğinde takarken kasamı da temizleyeceğim çünkü içine ışık tuttum ve bayağı toz tutmuş. Sistemi kasım 2020'de aldım ve o tarihten beri hiç temizlenmedi, termal macun yenilenmedi. Hazır tozları vs. almışken termal macunu da yenilemeli miyim?
Prime95 ile yaklaşık 5 dakika bir test yaptım, sonuç bu şekilde.

1642197143387.png

Kullandığım monitor programı anakartımın kendi sitesinden indirdiğim program, şimdiden teşekkürler.
Moderatör arkadaş konuyu dizüstü bilgisayarlara taşımış ne hikmetse, allah allah. :D

Bence 1-2 senelik PC de gerek yok eğer iyi/düzgün bir termal macun kullanıldı ise uzun süre gider zaten, bence 4 yada 5 sene sonra değiştir.

75 derece gibi değerler çok güzel değerler hele hele prime95 gibi işkence testinde yük altında halde iken böğle ise normal kullaımda hiç bir sıkıntı olmaz. Günümüz işlemcileri 95 derece de termal throtthling (çok ısınmadan dolayı performans kısması) yapıyor 110 derece de ise direkt gücü kesiyor yanmamak için ki bu değeride normal şartlarda hiç görmemen gerek.

Oynadığın oyunda fps düşmesi/ani takılmalar yada kullandığın programda performans düşüklüğü görmüyor isen hiç gereği yok termal macun yenilemenin sen şuan tozunu temizle yola devam et.

EK NOT: Tavsiyem en az 30dk boyunca denemen olur 3-5dk bence kısa ama özel bir gereksinimin olmadığını düşünür isen 5dk da yeterlidir sanırım.

Bence 1-2 senelik PC de gerek yok eğer iyi/düzgün bir termal macun kullanıldı ise uzun süre gider zaten, bence 4 yada 5 sene sonra değiştir.

75 derece gibi değerler çok güzel değerler hele hele prime95 gibi işkence testinde yük altında halde iken böğle ise normal kullaımda hiç bir sıkıntı olmaz. Günümüz işlemcileri 95 derece de termal throtthling (çok ısınmadan dolayı performans kısması) yapıyor 110 derece de ise direkt gücü kesiyor yanmamak için ki bu değeride normal şartlarda hiç görmemen gerek.

Oynadığın oyunda fps düşmesi/ani takılmalar yada kullandığın programda performans düşüklüğü görmüyor isen hiç gereği yok termal macun yenilemenin sen şuan tozunu temizle yola devam et.

EK NOT: Tavsiyem en az 30dk boyunca denemen olur 3-5dk bence kısa ama özel bir gereksinimin olmadığını düşünür isen 5dk da yeterlidir sanırım.
Teşekkürler, CS:GO'da anlık takılmalar yaşıyordum ancak Windows 11'den Windows 10'a geri geçtiğimde azaldı bu takılmalar. Başka oyun oynadığım söylenemez pek ne yapsam bilemedim. Prime95 dışında önerebileceğiniz test var mı?
75 derece gibi değerler çok güzel değerler
Small fft'de başlatınca 2-3 dakikada 90 dereceye çıktı.

Teşekkürler, CS:GO'da anlık takılmalar yaşıyordum ancak Windows 11'den Windows 10'a geri geçtiğimde azaldı bu takılmalar. Başka oyun oynadığım söylenemez pek ne yapsam bilemedim. Prime95 dışında önerebileceğiniz test var mı?

Small fft'de başlatınca 2-3 dakikada 90 dereceye çıktı.

Ek olarak eğer iyi soğutuluyor ise işlemcinin belirtilen max değerine kadar kendini otomatik overclock yapar. Tekrardan ek olarak işlemcinizin resmi dökümanlarında max ısı değeri gibi şeylerini yinede kontorl edin ancak günümüzde dediğim şekillerde genelde.

Senin sorunun belki başka bir şeyden de kaynaklı olabilir arkaplanda çalışan uygulama yada en kötü ihtimal işlemciniz yetersiz olabilir, eski yada düşük seviye bir işlemci kullanılıyor ise işlemci yoğun işlerde, işlemciden kaynaklı darboğaz olabilir.

işlemcinizin marka modeli tam olarak nedir?

Sonradan ek; CS GO da anlık takılmalar oluyor ise özellikle de çatışma anlarında ekranda yoğun olduğu zamanlarda oluyor ise işlemcinizden kaynaklı darboğaz vardır muhtemelen, başıma gelmişti önceden eski core 2 duo işlemcili bilgisayarımda da normalde sıkıntı olmuyor ama ne zaman bir çatışmaya girsem anlık FPS drop ları oluyordu haliyle kaybedip sinir kırizleri yaşamama neden oluyordu.

AMD Ryzen 3 3100.
Tüm sistem bilgilerim yazıyordu konuda ancak moderatör hepsini silip sadece SSD'yi bırakmış ve konuyu dizüstü bilgisayarlara taşımış rapor yolladım tınlayan da olmadı.
Dostum her sorunda bilgi kirliği yaratıyorsun. Sana tavsiyem OCCT programı indir bilgisayarı 10 dk işlemci testine sok çıkan sonuç 75 dereceden fazla ise macun değiştirmen senin faydana olur. Macun tavsiyesi için benim tavsiyem mx4 olur ama sen gene de macun için yeni bir konu açabilirsin.

75 derece işlemci mi olur güzel kardeşim? Elektronik parçalar soğuk sever aşırı ısınmaya gelemezler. Kulaktan doğma bilgi değil kesin desek daha iyi olur.

75 dereceye çok diyorsan bence konuya yazmamalısın. 85 dereceye kadar bir şey olmuyor parçalara zaten genelde 90 derecede çoğu işlemci kendini korumaya alır ve kapatır.

Dostum her sorunda bilgi kirliği yaratıyorsun. Sana tavsiyem OCCT programı indir bilgisayarı 10 dk işlemci testine sok çıkan sonuç 75 dereceden fazla ise macun değiştirmen senin faydana olur. Macun tavsiyesi için benim tavsiyem mx4 olur ama sen gene de macun için yeni bir konu açabilirsin.
Arkadaş işlemcimi sormuş ben de cevapladım bilgi kirliliği nerede anlamadım. Teşekkürler yarın yaparım OCCT testini.

Yeni konular

Geri
Yukarı