Termal macun yenilenmeli mi?

Code.pwn

Hectopat
Daha fazla  
RAM
4
İşlemci
Intel Celeron B830
Selam, 2. el yeni bir laptop aldım, çok kaliteli değil fakat herhangi bir şeyi açarken işlemci kullanımım direk 100 oluyor. Sadece açarken değil, arkada açık ise ona girdiğim de de bir anda fanlardan ses çıkıyor ve işlemci kullanımım 100 oluyor. Driverları güncelledim eksik yok. RAM'i boşta iken bayağı bir kullanıyor.
Sistem bilgilerim;

1.png

İşlemcim bayağı bir çöp, hatta çöpden daha beter.

Ekran görüntüsü 2023-12-08 223905.png

AIDA64 ile yaptığım stress testi ise;

stabilitytest.png

İşletim sistemi fazla geldiği içinde bu sorun olabilir gibi geliyor. 256 GB bir SSD var işimi çok kolaylaştırıyor, sizce termal macun yenilemeli miyim?

Isı gayet normal. Sıkıntınızın nedeni büyük ihtimalle RAM ve İşlemciniz yetmiyor. Daha eski bir işletim sistemi yükleyerek veya RAM takviyesi yaparsanız sisteminiz bir tık rahatlar.

Selam, 2. el yeni bir laptop aldım, çok kaliteli değil fakat herhangi bir şeyi açarken işlemci kullanımım direk 100 oluyor. Sadece açarken değil, arkada açık ise ona girdiğim de de bir anda fanlardan ses çıkıyor ve işlemci kullanımım 100 oluyor. Driverları güncelledim eksik yok. RAM'i boşta iken bayağı bir kullanıyor.
Sistem bilgilerim;

Eki Görüntüle 2049431

Eki Görüntüle 2049432

Eki Görüntüle 2049434

İşletim sistemi fazla geldiği içinde bu sorun olabilir gibi geliyor. 256 GB bir SSD var işimi çok kolaylaştırıyor, sizce termal macun yenilemeli miyim?

AIDA64 testinde sıcaklık 57 derece görünüyor hocam herhangi bir sorun yok gibi. İşlemci kullanımının %100 olması normal işlemciniz maalesef çağın gerisinde kalmış durumda ve Windows 10 Pro modelini kullanıyorsunuz. Windows 10 Home versiyonuna downgrade önerebilirim. Çok olmasa da biraz daha rahatlatacaktır.

Yenilenmeli. Çok ısınma bilgisayarı sürekli kapatır ve işlemci yıpranır.
Sıcaklık maksimum 57 derece görünüyor hocam.

Sistem bilgilerim;

Eki Görüntüle 2049431

Eki Görüntüle 2049432

Eki Görüntüle 2049434

En son ne zaman yenilediğine bağlıdır bu hocam benim düşüncem 6 ayda bir değişilmeli veya daha sık sürelerde daha iyi verim aldığını düşünüyorum.

Çok eski bir mimariye sahip işlemciniz. O yüzden bu problemleri yaşıyorsunuz. Isınma temel probleminiz değil. Eski işlemci, yeni uygulama sorunsalındasınız. Windows 7 sanırım sizin bilgisayarınız için uygun işletim sistemi olacaktır. Alternatif olarak hafif Linux sürümlerini de deneyebilirsiniz.

Bakımlı olsun dersen açarsın temizlersin macun değiştirirsin ancak gerekli mi diye sorarsan bence gerek yok.

Geri
Yukarı