Termal macun yenilenmesi sonrası CPU sıcaklığının artması sorunu

fromhell1

Megapat
Makaleler
2
Yer
İstanbul/Gaziosmanpaşa
Merhaba, bugün CPU'nun boşta 45-55 derece arası olduğunu gördüm ve kasayı açıp termal macunun durumuna baktım. Neredeyse hiç macun kalmamıştı, o yüzden termal macun sürüp kapattım. Bilgisayarı açtığımda sıcaklık hızla (yaklaşık 10 saniye içinde) 65 dereceden 95 derece oldu. Termal macunu fazla sürdüğümü düşünüp birazını alıp yeniden dağıttım fakat sonuç hala aynı. Fan yerine oturuyor mu diye bakmak için anakartı çıkarıp klipslere baktım, hepsi tam olarak oturuyor. Fakat sıcaklık hala boşta 90 derece. Yanlış olan ne anlamadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Sorun anakartta da olabilir. Statik elektrik teması, ve ya transistör hataları olabilir. Veya kullandığınız program hatalı çalışıyor olabilir. Farklı bir programla da ısısını ölçün.

Fan çalışıyor mu? Fanın bağlantısını doğru yaptığına emin misin?
Fanın döndüğüne emin olun. İlk başlarda çalışıp sonradan durabilir. Her türlü durumu gözetleyin.
Fan dönüyor, kasanın kapağını takmadan çalıştırıp baktım.
Farklı bir programla da ısısını ölçün.
Direkt olarak BIOS ve AIDA64 üzerinden ölçtüm.
Fan çalışıyor mu? Fanın bağlantısını doğru yaptığına emin misin?
Fanın döndüğüne emin olun.
Hocam fan dönmese bile ısı bloğı belirli bir süre soğuk tutabilir işlemciyi BIOS bu sonuçta işlemciyi nasıl zorlasın ki.
Veya kullandığınız program hatalı çalışıyor olabilir.
BIOS, CPU sıcaklığını hızla artan bir şekilde yüksek gösterirken AIDA64, CPU sıcaklığını 32 derece ölçüp çekirdek sıcaklıklarını BIOS'un sıcaklıklarına yakın verdi.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı