Termal macun yerine sıvı metal macun kullanmak

gordonbruhman

Femtopat
Daha fazla  
Bazı forumlarda görmüştüm bunu daha iyi soğutuyor diye. Bazısı yapışır diyor bazısı kısa devre yapar diyor bu işin doğrusu nedir? Ne kadar fark olacaktır?

Benim bildiğim intel işlemciler de delid yaparken işlemci çipsetin üstüne sürülüyor. O normal termal macun sürdüğümüz işlemci ismi yazan metal yüzeyin hemen altında çipset var.

Kenarlara taşırmazsanız kısa devre gibi bir problem olmaz. Soğutma kısmını bilmiyorum ama çok iyi bir performans istiyorsanız Noctua marka macunlara bakabilirsiniz.

Soğutması az da olsa farkediyor. Fakat dışarı taşarsa iletkenliğinden dolayı kısa devre yapması mümkün.

W- M.K iletkenlik değerlerine bakarak seçim yapabilirsiniz. İletkenlik değeri yüksek termal macunlar performans konusunda gayet başarılı.

Genelde delid işleminde IHS ve die arasına sürülür, termal iletkenliği normal termal macunlardan katbekat yüksektir. Aynı şekilde laptopta eğer soğutucu bakırsa kullanılıyor. Mobil işlemcilerde IHS olmadığından direkt temasta ciddi farklar yaratabilir. Ancak iletkendir, taşması durumunda yakındaki devrelere bulaşıp kısa devre yaratabilir. Standart termal macun uygulamalarında bana kalırsa gereksiz, özellikle soğutucu bloğu bakır değilse kesinlikle kullanılmamalı. Laptop kullanmıyorsan veya delid yapma gibi bir niyetin yoksa alma. Zaten ülkemizde gördüğüm kadarıyla çok pahalıya satılıyor, o fiyatlara AliExpress'ten 2-3 tane alınır :)

Bir de şunu soracaktım bazı sitelerde alüminyum ile tepkimeye girer işlemcininin plakasına veya soğutucuya zarar verir demişler böyle bir durum söz konusu mu?

Genelde delid işleminde IHS ve die arasına sürülür, termal iletkenliği normal termal macunlardan kat bekat yüksektir. Aynı şekilde laptopta eğer soğutucu bakırsa kullanılıyor. Mobil işlemcilerde IHS olmadığından direkt temasta ciddi farklar yaratabilir. Ancak iletkendir, taşması durumunda yakındaki devrelere bulaşıp kısa devre yaratabilir. Standart termal macun uygulamalarında bana kalırsa gereksiz, özellikle soğutucu bloğu bakır değilse kesinlikle kullanılmamalı. Laptop kullanmıyorsanız veya delid yapma gibi bir niyetin yoksa alma. Zaten ülkemizde gördüğüm kadarıyla çok pahalıya satılıyor, o fiyatlara AliExpress'ten 2-3 tane alınır :)
Hocam dizüstü bilgisayarda fark eder mi? Bakır boru var bu arada.

@xbea Evet, fark eder. Değer mi konusuna gelirsek, bana kalırsa dizüstü için her derece önemli. Riskli de olsa denerdim. Hatta denemek için almıştım ancak gelene kadar laptopu sattım, Amazon'dan almıştım. 1 ay gelmeyince param da geri geldi ürün de :)

Geri
Yukarı