Termal macunun taşması normal mi?

Ali Pınar

Kilopat
Makaleler
1
Yaklaşık 1.5 sene sonra 15ACH6 5800H/3060 cihazımı temizlemek ve termal macun yenilemek için içini açtım. Laptoplar konusunda pek bilgili değilim, resimde gördüğünüz durum pump out mu oluyor? Sadece dikdörtgen çevreye sürülüyor sanıyordum, bu kadar tasmasi zarar verir mi?

16886606835946033317482445786807.jpg

1688660694748189006495961520028.jpg

Bir de konudan bağımsız, fan soketlerini bir türlü çıkaramadım. Batarya soketi biraz uğraşla çıktı ancak tırnağımı kırma derecesine geldim ve beceremedim. Lehimli olma ihtimali var mı?

İletken değil fakat 3-4 sene sonra kuruyunca bayağı çıkması zulüm oluyor alkol bile çözemiyor bir de dirençlere denk geldiği için sıkıntı olur kuruyup taş gibi olunca.

1-) Dışarıya taşmasında sakınca yoktur(Metal içerikli, iletken bir macun değilse)
2-) Dışarıya taşması pump out demek değildir.
3-) Biraz pump out olmuş.
4-) Dışarıya taşanlar kuruduysa izopropil alkol veya tiner ile temizlenebilir veya öylece bırakılabilir.

Yanıtlarının için teşekkürler.

Pump outu nasıl anlıyoruz? Bir de oyunlarda GPU sicakliginda sorun yasamazken CPU bir hayli yükseliyor. Macun elime ulasmadi, ulaştığında temizleyip sürerim.
Sıcaklık değişiminin bir sonucu olarak sürekli büzülüp açılırken macunun işlemci zarı üzerinde boşluk bırakması ve bölge bölge toplanması olayına pump out deniyor. Her iki çipte de var gibi gözüküyor.

Sıcaklık değişiminin bir sonucu olarak sürekli büzülüp açılırken macunun işlemci zarı üzerinde boşluk bırakması ve bölge bölge toplanması olayına pump out deniyor. Her iki çipte de var gibi gözüküyor.
Peki hocam çok teşekkürler, son bir sorum olacaktı.
16886620420651635765879184258630.jpg

Bu R22 yazan parçaların üzerinde köpük varmış ve sanırım sicakliktan bir kısmı yapışmış. Bunu temizlemem gerekir mi, sorun teşkil eder mi?

Peki hocam çok teşekkürler, son bir sorum olacaktı.
Eki Görüntüle 1850614
Bu R22 yazan parçaların üzerinde köpük varmış ve sanırım sicakliktan bir kısmı yapışmış. Bunu temizlemem gerekir mi, sorun teşkil eder mi?
Onlar büyük ihtimalle GPU'yu besleyen MOSFET parçaları. Onlar da ısınır. O yüzden termal ped koyulur. Yerine yenisini koymayacağın sürece asla hiçbir parçasını sökmemelisin. Üzerinde kalması önemli değil. Kapatırken aynen oturt.

Yeni konular

Geri
Yukarı