Termal Ped Mi, Termal Macun Mu?

• Konuyu başlatan No44
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 11
  • Görüntüleme 15B

No44

Decapat
Resimde görünen yerde ben söktüğümde termal ped vardı ve ben bu termal ped yerine ucuz bir termal macun uyguladım. Fanın metali ile arasında boşluk kalmış olabilir sizce bu sıkıntı teşkil eder mi? Boşluk kalması veya oraya termal macun sürmek. Son olarak başka bir konuda program ile fanın hızını ayarlama varmış diye bahsedilmişti. Bu konu hakkında bilgi ve program tavsiyesi verir misiniz?

IMG_20190509_225954_654.jpeg

Resimde görünen yerde ben söktüğümde termal ped vardı ve ben bu termal ped yerine ucuz bir termal macun uyguladım. Fanın metali ile arasında boşluk kalmış olabilir sizce bu sıkıntı teşkil eder mi? Boşluk kalması veya oraya termal macun sürmek. Son olarak başka bir konuda program ile fanın hızını ayarlama varmış diye bahsedilmişti. Bu konu hakkında bilgi ve program tavsiyesi verir misiniz?

Eki Görüntüle 392715
Termal macun iki metal arasında kalan mikronluk boşlukları doldursun diye sürülüyor, biz gider arada 1mm boşluk kalan yere termal macun sürersek ısı transferi zayıflar işlemci ısınır.

Termal macun iki metal arasında kalan mikronluk boşlukları doldursun diye sürülüyor, biz gider arada 1mm boşluk kalan yere termal macun sürersek ısı transferi zayıflar işlemci ısınır.
Yani buraya termal pedi mi koymalıyım? Böyle kalırsa nasıl bir sıkıntı olur acaba? Elimde termal ped yok idarelik eskisini koysam üzerinde toz var olur mu?

Termal macun yerine termal pad koyamazsın. Termal pad kalındır ve sorun yaratabilir. İkisi farklı amaçlarla kullanılır. Termal pad, macun kadar yüksek sıcaklık için pek uygun olmayabilir. Bu yüzden daha çok DRAM yongalarında ve yonga setinden kullanılır. Doğrudan CPU ve GPU üzerine konulduğunu pek görmedim, ufak sistemler hariç.

Ayrıca Speedfan da en son 2015'te güncellenmiş ve hiçbir zaman hiçbir işime yaramamış olan dünyanın en kullanışsız ve en boş beleş programlarından biridir bana göre...

Termal macun yerine termal pad koyamazsın. Termal pad kalındır ve sorun yaratabilir. İkisi farklı amaçlarla kullanılır. Termal pad, macun kadar yüksek sıcaklık için pek uygun olmayabilir. Bu yüzden daha çok DRAM yongalarında ve yonga setinden kullanılır. Doğrudan CPU ve GPU üzerine konulduğunu pek görmedim, ufak sistemler hariç.

Ayrıca Speedfan da en son 2015'te güncellenmiş ve hiçbir zaman hiçbir işime yaramamış olan dünyanın en kullanışsız ve en boş beleş programlarından biridir bana göre...
Yanlış bilgilendirme yaptıysam özür dilerim arkadaş termal pad olan yere macun sürmüş ve evet speedfan uygulamasını banada önerdiler bende sorun var belki arkadaş çözer diye yazdım şuan command center kullanıyorum memnunum.

Kanka macun yukarı ve aşağı 0mm olcak şekilde yaslı olmalı. Aksi taktirde dünyanın en iyi macununu da kullansan yapması gereken görevi yapamaz. Görevi ise, bir taraftan diğer tarafa ısıyı aktarmak. Yani işlemciden bakır/fan sisteme. Öyleyse 1mm açıklık olması mantıken ısı yayılmayacak demektir.

Yani pedi geri mi koyayım?
Evet kanka. Söktüğün ped kirli de olsa geri yerine koy. Paramparça da olsa ufak bi parçasını geçici olarak bul koy oraya cünkü ısının bakıra teması şart. Zaten bir sistemin ısı dağılımı orjinalinde Termal Ped ile sağlanıyorsa, orada 1mm açıklık vardır. Termal pedlerin boyu 1mm en kücüğü zaten. Aksi taktirde ya bilgisayarın ısınmadan ötürü kapanır, ya da performans kaybı yaşarsın.

Kanka macun yukarı ve aşağı 0mm olacak şekilde yaslı olmalı. Aksi taktirde dünyanın en iyi macununu da kullansan yapması gereken görevi yapamaz. Görevi ise, bir taraftan diğer tarafa ısıyı aktarmak. Yani işlemciden bakır/fan sisteme. Öyleyse 1mm açıklık olması mantıken ısı yayılmayacak demektir.

Evet kanka. Söktüğün ped kirli de olsa geri yerine koy. Paramparça da olsa ufak bir parçasını geçici olarak bul koy oraya cünkü ısının bakıra teması şart. Zaten bir sistemin ısı dağılımı orjinalinde Termal Ped ile sağlanıyorsa, orada 1mm açıklık vardır. Termal pedlerin boyu 1mm en kücüğü zaten. Aksi taktirde ya bilgisayarın ısınmadan ötürü kapanır, ya da performans kaybı yaşarsın.

Biraz geç olmuş sanki.

Geri
Yukarı