Terör Sempatizanlığı Suç mudur?

Suçtan kastına göre, mevkisine göre, hitap ettiği kitleye ve konuma göre değişir. İki arkadaş konuşurken derse suç olacağını sanmıyorum ama bir mitingde denirse suç sayılabilir. Konu dışı kategorisinde açıldığı için kanunlardan bilgim olmadan çıkarım yapıyorum.

Suçtur. Sosyal medyada onlaca belki binlerce kullanıcı Suriye operasyonlarında PKK'ya açıktan destek verdikleri gerekçesiyle tutuklandı. İçlerinde bizzat terör sempatizanlığı yaptıklarını belirterek şikayette bulunduklarım da oldu. Fakat bazı siyasal islamcılar ilk insan statüsündeki Taliban mensuplarına Afganistan'ı kontrol altına almalarından önce de övgüler diziyor ama kimse dokunamıyordu. Belirsizlik.

Kişisel fikirlere değil de Türkiye Cumhuriyetimizin anayasa kararlarına göre cevap vermiş olursam suç değildir.
bir terör örgütüne üyeliği yok ise sempatizan olmasından dolayı kanunlarımız kişilere ceza vermemektedir.

Suç olup olmadığını bilmiyorum fakat şehitlerin kanıyla sulanmış bir ülkede bunu yapan kişinin dalgın gününde bir kapıya çarpması kuvvetle muhtemeldir.

Suçtur. Sosyal medyada onlaca belki binlerce kullanıcı Suriye operasyonlarında PKK'ya açıktan destek verdikleri gerekçesiyle tutuklandı. İçlerinde bizzat terör sempatizanlığı yaptıklarını belirterek şikayette bulunduklarım da oldu. Fakat bazı siyasal islamcılar ilk insan statüsündeki Taliban mensuplarına Afganistan'ı kontrol altına almalarından önce de övgüler diziyor ama kimse dokunamıyordu. Belirsizlik.
Taliban terör örgütü değil ki.

Taliban terör örgütü değil ki.
Taliban binlerce masum insanı katletmiş çağdışı ve kendi halkına düşman bir terör örgütüdür. Kadınları düşürdükleri durumu saymıyorum bile. Şu anda işgal yoluyla hükümeti devralmış olabilirler fakat tüm üst düzey yöneticileri Dünya'nın birçok ülkesi ve BM'nin terör listesinde yer alıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı