Terzilikten memnun biri üniversite okumalı mı?

İnan bana bende farksızdım kafamı PC'den kaldırmazdım okuldan çıkıp evde uyuyana kadar CS 1.6 oynardım sosyallik 0'dı o kadar önemsemiyordum ki bu durumu dışarı çıkacak sadece 1 pantolonum vardı yani dışarıda işim olmadığı için alışverişe bile gerek duymuyordum aile düğünlerine bile gitmezdim.Aile içinde kalabalık ortamda amcamlar dayımlar vsvs olsun utanır gitmezdim yanlarına lise sona kadar bu devam etti. Ama yalan yok okulda böyle içime kapanık değildim kafamın uyuştuğu biri olunca yanımda gayet cesur olabiliyordum bu yüzden sende sosyal medya veya oyunlarda kafanın uyuştuğunu bildiğin biriyle arkadaşlığını ilerlet yada yaz tatilinde 1 2 aylığına insanlarla iletişim halinde olabileceğin bir işe gir çalış garsonluk gibi insanlarla iletişim kur konuş yavaş yavaş açılırsın zaten. Asosyallik gerçekten hiç iyi bir şey değil yıllarca pcden kalkmamamın bilgisayar başında oyun oynayarak mutlu olmamın bana kattığı tek şey ortalama bir insandan daha iyi oyun oynamak oldu :D. Gerçek dünya dışarıda. ilgini çeken izlemeyi sevdiğin bir konu filan varsa git onun bölümünü oku. ben mesela tarihi videolar tarihi yapılar ile ilgili şeyleri çok merak ederim yaşım geçmiş olmasaydı sanat tarihi yada tarih okumak isterdim. üniversitede terzisin diye ordan devam etme belki farklı bir alanda daha yeteneklisin kendini keşfet bunun içinde sana okumazsan birşey olamazsın diyen ailenden 2 veya 4 yıl uzakta kalmak senin için çok büyük bir avantaj olucak seni ordan ne kadar kontrol edebilirler bir birey olarak kendin ile baş başasın. Hayat senin 1 kere yaşayacaksın kendin için yaşa
Tekrardan merhaba. Kusura bakma geciktiğim için. Senin bu yazını okurken yemek yiyordum, sonrasında apar topar evden çıktım. Yoldayken bu yazdıklarını düşündüm. Okumanın bana bir faydası olmayacaksa bile zararı olmayacağı kesin. Bu yüzden dediğini yapacağım. Ailemin negatif özelliklerinden bahsetmiş olsam da ben ailemi çok seviyorum, onlar da beni çok sever. Onlardan uzak olmak kendimi kötü hissettirir bu yüzden ayrı şehir düşünmüyorum en azından ilk üniversite deneyimim için. En kısa zamanda kendime bir atölye kiralayıp orada kıyafet çalışmalarımı satabilir ve aynı zamanda terzilik yapabilirim ki bütün bunlar bana sosyal deneyimler kazandıracaktır. İnşallah bu çekingen ve asosyal halimden kurtulup dediğin gibi bir üniversite hayatına sahip olurum. Her şey için teşekkür ederim, sağlıcakla kal.

O zaman beni yanlış anlama üniversite okuma ciddiyim bu konuda bunun için sana tonlarca sebep gösteribilirim ama buradan yaparsam engel yerim istersen özelden yaz gösterim en basit sebebi şu neden kendini zengin etmek yerine milleti zengin etmek için çalışacaksın hadi maaşı çok iyi bir bölümü kazandın hakkıyla o parayı sana verecekler mi, atanabilecek misin malum artık KPSS oldu sana torpil savaşı benim devletin üst kısmında çalışan tanıdıklarım var bana yaptığı açıklamalardan neden bu ülkede okunmaya çağını bir kez daha anlamış oldum.
KPSS hakkında söylediklerinde çok haklısın. Diğer sebeplerin de olduğunu ama burada söyleyemeyeceğini belirtmişsin. Ben dinlemeyi çok isterim. Discord yazabilirsin: jocapelworks

Umarım kendin için en iyi olanı yaparsın ve bozulmasın genelde asosyal tipler ünide ki özgürlük havasını görünce bozulur sigara alkol sonra daha kötü şeyler
İnşallah, teşekkür ederim. Hiç o tarz maddelere merakım olmadı :)

Aslında yapabilirsiniz yani ailenizin izniyle fakat 10 gün bile kalmamış, 10 gün sonra yapılması gerekiyor reşit olacağınızdan dolayı. (Şimdiden doğum gününüz kutlu olsun)
Evet evet, az bir şey kaldı zaten. Teşekkür ederim, iyi ki varsınız.

Okumak her insana fayda sağlar zira hayata bakış açın değişir fakat okumaktan kastım üniversite vs değil. Üniversite mezunu olup daha iletişim kurmayı bilmeyen, kırıcı, cahil bir sürü insan var. Terzilik mesleğine devam edip bir yandan da açıkğretim fakültesine devam edebilirsin. Şuan üniversitelerin durumu hakikaten çok kötü eğer içinde okula gitme hevesi yoksa kitaplardan çok daha fazlasını öğrenirsin. Okumak, kitap okumak bunun için çok önemli. Ayrıca kimse sana zorbalık yapmaz merak etme, herkes kendi derdinde o konuda rahat ol. Benim sana asıl tavsiyem ise korku ve endişelerinden arınıp kalbinin sesini dinlemen.
Evet. Üniversite okumanın yanı sıra genel kültürümüzü de geliştirmemiz önemli. Öyle kuru kuru okumak olmaz. Endişe ve korkularımdan arınmak için elime en ufak para geçtiğinde şöyle bir güzel terapiye gideceğim.

Meslek sahipliği için diyorsanız artık üniversite okumak herhangi bi fayda sağlamıyor. İTÜ'lü uzay mühendisinin barista olarak çalışması, Ankara Hukuk mezunu adamın 3 senedir işsiz kalması gibi haberleri her hafta her hafta okuyoruz. Bu sadece Türkiye'de de değil, çok fazla üniversiteli ve üniversite mezunu var dünyada. Kendi işiniz olması ve zanaatkarlık yapabiliyo olmanız çok güzel, ayrıca bunu seviyormuşsunuz da. Üniversite sosyallik ve yeni bakış açıları kazanacağınız insanlar tanımak açısından epey fayda sağlar okuyacaksanız bundan dolayı okuyun.
Ne yazık ki ülkemiz öğrenime ve öğrenciye değer vermiyor. Kendimi geliştirmek için okumaya karar verdim ben yine de :)

Son düzenleme:
Tekrardan merhaba. Kusura bakma geciktiğim için. Senin bu yazını okurken yemek yiyordum, sonrasında apar topar evden çıktım. Yoldayken bu yazdıklarını düşündüm. Okumanın bana bir faydası olmayacaksa bile zararı olmayacağı kesin. Bu yüzden dediğini yapacağım. Ailemin negatif özelliklerinden bahsetmiş olsam da ben ailemi çok seviyorum, onlar da beni çok sever. Onlardan uzak olmak kendimi kötü hissettirir bu yüzden ayrı şehir düşünmüyorum en azından ilk üniversite deneyimim için. En kısa zamanda kendime bir atölye kiralayıp orada kıyafet çalışmalarımı satabilir ve aynı zamanda terzilik yapabilirim ki bütün bunlar bana sosyal deneyimler kazandıracaktır. İnşallah bu çekingen ve asosyal halimden kurtulup dediğin gibi bir üniversite hayatına sahip olurum. Her şey için teşekkür ederim, sağlıcakla kal.

KPSS hakkında söylediklerinde çok haklısın. Diğer sebeplerin de olduğunu ama burada söyleyemeyeceğini belirtmişsin. Ben dinlemeyi çok isterim. Discord yazabilirsin: Jocapelworks.

İnşallah, teşekkür ederim. Hiç o tarz maddelere merakım olmadı :)

Evet evet, az bir şey kaldı zaten. Teşekkür ederim, iyi ki varsınız.

Evet. Üniversite okumanın yanı sıra genel kültürümüzü de geliştirmemiz önemli. Öyle kuru kuru okumak olmaz. Endişe ve korkularımdan arınmak için elime en ufak para geçtiğinde şöyle bir güzel terapiye gideceğim.

Ne yazık ki ülkemiz öğrenime ve öğrenciye değer vermiyor. Kendimi geliştirmek için okumaya karar verdim ben yine de :)

İstek attım discordan.

Teşekkür ederim ilginiz ve alakanız için öncelikle. Benim ailem okumamı istiyor. Okumazsan bir şey olamazsın, diyorlar. Kafamın karışmasına sebep olan şey tam olarak bu. Bu arada askerlik yapamıyorum ben kadınım ahahahah.
Ben ilgin yoksa okumamanı öneririm zamanını işimi daha iyi öğrenebilmek için kullan bende liseyi 10. Sınıfta bıraktım ve kendi işimizde çalışıyorum tabiiki ilerde istersen okuyabilirsin ama kendi işini kurmak gibi bir hedefin varsa gerek yok

Ben ilgin yoksa okumamanı öneririm zamanını işimi daha iyi öğrenebilmek için kullan bende liseyi 10. Sınıfta bıraktım ve kendi işimizde çalışıyorum tabiiki ilerde istersen okuyabilirsin ama kendi işini kurmak gibi bir hedefin varsa gerek yok
Saçma sapan akıl verme millete bilader kız başına iş kurması ne kadar zor biliyon mu sen

Kendi atölyemi kurup tasarladığım giysileri satacağım. Aynı atölyede terzilik de yapmayı düşünüyorum. Şimdilik bunu yapamıyorum çünkü 18 yaşıma girmeme 1 hafta kaldı. O zamana kadar satış yapmam da yasal değil, bir atölye kiralamam da. Ben yine de bütün bu hayallerimi gerçekleştirdikten sonra hem kendime genel kültür katmak için hem de sosyal çevremi genişletmek için dil alanından herhangi bir bölüm okumayı istiyorum.

Saçma sapan akıl verme millete bilader kız başına iş kurması ne kadar zor biliyon mu sen
Neden zor olsun "beyefendi"? İşimi yaparken benim cinsiyetime mi bakıyorlar yoksa yaptığım işe mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı