Tesla Bobini Nasıl Yapılır ?

Umarım şaka yapıyorsundur. Sana atığım bağlantıyı yapmamışsın. Yanlış yapmışsın. Çıkart şu transistörü çöpe at. Tekrar yap. Şemayı boşuna mı çizdim? Sen 2n2222 Transistörün bacağına göre bağlarsan 1 çuval Transistör yakarsın bobin de asla çalışmaz. Transistörlerin bacakları farklılık gösterir. Doğru bir şekilde bağla.

Hemen geliyorum. :D :D :D

Bir soru daha: Mavi kablo ile yaptığım bağlantılar farklılık gösterse sorun olur mu? Yani senin şemadaki çizdiğin yerlere bağlayacağım fakat kablonun iki ucu olduğundan farklılık gösterecek. Sıkıntı olur mu?

Farklılık göstermesin. Aşağıda kalan mavi kablo artıya bağlanacak diğer taraf collektöre. İki bobin de aynı yöne doğru sarılmış olacak.

0,5 mm kalınlığında olan bobininin alt kısımındaki tel Transistörün Base yazılı bacağına lehimlenecek. Keşke çizdiğim şemaya baksan.

Doğru mudur dostum? Kusura bakma. Bakan kör olabiliyorum bazen. :) IMG_1273.JPG
Direnci ters bağlamamışım değil mi?
Daha çalıştırmadım. Bu transistörü de bozarsam 2 tane kalacak. Yavaştan tırsmaya başladım :D

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı