Texture flickering nasıl çözülür?

Umur Kırmızı

Kilopat
Daha fazla  
Ekran kartı
RTX 4060 8GB
Merhaba dostlar. Texture flickering sorununu yıllardır yaşıyorum daha geçen hafta arkadaşım bir sistem topladı onda da aynı problem söz konusu. Yok mudur şu sorunun çözümü artık ya da kaynağı belirlenmedi mi en azından. Benim gözlemimce bu problemin ne donanımla ne de yazılımla alakası yok. Ev'le ilgili bir sorun. Çünkü bu sorunu yaşadığım sistemin monitörünü kasayla DPI bağlantısı olmadan açtığımda ilk başta beni AOC logosu karşılıyor ve bu logodaki yazıların kenarları aynı oyunlardaki gibi tırtıklı bilgisayarla monitörümün arasında en ufak bağlantı olmadan bile bana şunu yaşatıyor.

Net bir çözümü yok. AMD ile babasını yaşadım yıllarca. Sürücü değiştirmeyi dene. Oyun ayarlarını kurcalayara. Her oyunda olup olmadığını kontrol et. Çok garip gerçekten. AA yüklenmeme, flickering... Garip sorunlar bunlar.

Kablo değiştirmeyi dene. Benim için en net çözüm VSR ile çözünürlük arttırmak oluyordu.

Sorunun evle de oldugunu sanmıyorum bence spesifik olarak bazı kartlarlarda bir problem var. Hangi model kartın? TUF mu?

Kablo değiştirmek mantıklı olabilir ancak çözünürlük arttırma dediğiniz şey sadece nesneleri benden daha da uzaklaştırıyor ve bulanıklaştırıyor. Sorun aslında devam etmekte ben uzaktan baktığım ve bulanık olduğu için daha az gözüme çarpıyor maalesef ki kesin çözüm denemez. Ekran kartım Palit RTX4060 O.C 8 GB.
Net bir çözümü yok. AMD ile babasını yaşadım yıllarca. Sürücü değiştirmeyi dene. Oyun ayarlarını kurcalayara. Her oyunda olup olmadığını kontrol et. Çok garip gerçekten. AA yüklenmeme, flickering... Garip sorunlar bunlar.

Kablo değiştirmeyi dene. Benim için en net çözüm VSR ile çözünürlük arttırmak oluyordu.

Sorunun evle de oldugunu sanmıyorum bence spesifik olarak bazı kartlarlarda bir problem var. Hangi model kartın? TUF mu?

Yani monitörü sadece kendi başına ekran kartıyla bağlantı kurmadan çalıştırdığımda bile karşıma çıkan marka logosunda bu arızayı gözlemledim hiç sanmıyorum bunun kasayla ilgili olacağını ya kablodandır ya da evle ilgili bir şey ancak kabloyla ilgili bir şey olsa yıllardır çözüme kavuşurdu bana göre.

Kablo değiştirmek mantıklı olabilir ancak çözünürlük arttırma dediğiniz şey sadece nesneleri benden daha da uzaklaştırıyor ve bulanıklaştırıyor. Sorun aslında devam etmekte ben uzaktan baktığım ve bulanık olduğu için daha az gözüme çarpıyor maalesef ki kesin çözüm denemez. Ekran kartım Palit RTX4060 O.C 8 GB.
Kesin çözümü yok dediğim gibi. Oyun ayarları ile VSR'i bir şekilde denkleştirip oynuyordum. Nesneleri uzaklaştırmayı tam anlamadım tam ekran yapmamış olabilirsiniz. Velhasıl bu sorunun bir çözümü yok. 2K monitör varsa elinde onunla dene. Ben sorunun 1080P olduğunu düşünüyorum.

81 sayfalık konu var.

Kesin çözümü yok dediğim gibi. Oyun ayarları ile VSR'i bir şekilde denkleştirip oynuyordum. Nesneleri uzaklaştırmayı tam anlamadım tam ekran yapmamış olabilirsiniz. Velhasıl bu sorunun bir çözümü yok. 2K monitör varsa elinde onunla dene. Ben sorunun 1080p olduğunu düşünüyorum.

81 sayfalık konu var.

Çönüzürlük arttıkça görüşündeki nesneler küçülüyor ya şöyle örnek üzerinden anlatayim CS:GO'da bir kalıplaşmış laf vardır çoğu profesyonel oyuncu düşük çözünürlükte oynar çünkü rakibinin kafası daha büyük görünür gibi onu anlatmak istemiştim ya da masaüstünde çözünürlüğünü arttırınca uygulamaların boyutu değişir. 2K monitörde de denedik ancak sorun var ve kesinlikle gitmiyor sadece uzak bakış olduğundan az görüntülüyorsun. Ben bu arızayı kökten çözen bir ayar gördüm ancak belli oyunlarda var mesela Rust'ta tsaa diye bir kenar yumuşatma ayarı var dümdüz bir görüntü yapıyor ve biraz bulanıklaştırıyor onun yaptığı şey de benzer aslında olan şeyi sana göstermemeye çalışıyor bulanık bir görüntüyle yok yani bunun doğru düzgün bir çözümü şaka gibi. Arkadaşım 1660 Super bir sistem toplamıştı o problem kesinlikle onda yoktu kendim oyun oynadım. Daha sonra bu arkadaşım sadece ekran kartını sattı ve başka 2.el bir ekran kartı aldı RX590 taktı ve artık o da bu sorunu yaşayanlar olarak aramıza dahil oldu bu lanet sorun bulaşıyor donanımdan resmen. Ama sorunu parçalarda başlatan şey evle ilgili bir şey diye düşünüyorum.

Çönüzürlük arttıkça görüşündeki nesneler küçülüyor ya şöyle örnek üzerinden anlatayim CS:GO'da bir kalıplaşmış laf vardır çoğu profesyonel oyuncu düşük çözünürlükte oynar çünkü rakibinin kafası daha büyük görünür gibi onu anlatmak istemiştim ya da masaüstünde çözünürlüğünü arttırınca uygulamaların boyutu değişir. 2K monitörde de denedik ancak sorun var ve kesinlikle gitmiyor sadece uzak bakış olduğundan az görüntülüyorsun. Ben bu arızayı kökten çözen bir ayar gördüm ancak belli oyunlarda var mesela Rust'ta tsaa diye bir kenar yumuşatma ayarı var dümdüz bir görüntü yapıyor ve biraz bulanıklaştırıyor onun yaptığı şey de benzer aslında olan şeyi sana göstermemeye çalışıyor bulanık bir görüntüyle yok yani bunun doğru düzgün bir çözümü şaka gibi. Arkadaşım 1660 Super bir sistem toplamıştı o problem kesinlikle onda yoktu kendim oyun oynadım. Daha sonra bu arkadaşım sadece ekran kartını sattı ve başka 2.el bir ekran kartı aldı RX590 taktı ve artık o da bu sorunu yaşayanlar olarak aramıza dahil oldu bu lanet sorun bulaşıyor donanımdan resmen. Ama sorunu parçalarda başlatan şey evle ilgili bir şey diye düşünüyorum.
Evle ilgili ne olabilir? Elektrik mi? Voltaj mı? Şebeke mi? Mantıklı değil çünkü aynı ürünü farklı evlerde binlerce kere kullandılar. Bazılarında oluyor, bazılarında olmuyor. Aynı ürün. Modeli ne kartınızın? AMD kartlarda daha çok görüldüğünü biliyorum ama NVIDIA'da da var. TUF ise birkaç teorim var.

Evle ilgili ne olabilir? Elektrik mi? Voltaj mı? Şebeke mi? Mantıklı değil çünkü aynı ürünü farklı evlerde binlerce kere kullandılar. Bazılarında oluyor, bazılarında olmuyor. Aynı ürün. Modeli ne kartınızın? AMD kartlarda daha çok görüldüğünü biliyorum ama NVIDIA'da da var. TUF ise birkaç teorim var.

Evle ilgili ne olabilir bilemiyorum ancak şunu gözlemledim bu problemi evdeki bir şey başlatıyor ve kalıcılaşıyor o sistemde artık o sorun. Bu sorunu hiç yaşamayan birisi her şeyi sıfırdan topladığı zaman yaşamamaya devam ediyor. Ancak bu sorunu yaşayan biri sorun yaşamayan evde sorunlu sistemi kurduğunda kaldığı yerden devam ediyor çünkü arıza kalıcılaşmış. Dahası da var sorunsuz evde sorunu yaşamayan birinin sistemine sorunu yaşayan kişi ekran kartı taktığında problemi yaşamaya başlıyor.

Ben bu sorunu düne kadar yaşamıyordum yeni sistem aldım yaşamaya başladım diyenler için de bir açıklama niteliğinde olabilir dediğim şey çünkü sistemi satın aldığınız herhangi bir site montaj ve test yapıyor ennihayetinde o sorunu istemeden de olsa bilgisayarınıza kalıcı halde size paketleyip göndermiş olabilirler bir dahaki topladığım sistemi kesinlikle montaj ve kurulumunu köydeki yeni yaptırdığımız evde kendim çalıştıracağım bu sorunu köyde yaşamazsam ve şehrime kasayı götürdüğümde yaşamaya başlarsam bu sorunun kaynağını neredeyse bulmuş olacağım şu anki söylediğim şeyler lafta ama mantık oranı yüksek şeyler.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı