Çözüm Texture Shimmering Sorunu

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Windows'da VSR kullanmanı önermem. Windows'u bozduğu hakkında makaleler var. Oyun içerisinden ölçeklendirme ayarını %150(2K) veya %200(4K) yapmanız ve oyunları recommended + TXAA ile kullanınız. Bu sorunun çözümü yok. Tek çözüm ekran kartı firmalarının bu sorunu çözmeleri için dua etmek. Aynı sorundan mağdurum. Bu olaylar bitince ilk iş komple kasayı Vatan'a vereceğim.

Valla aynı sorun var ama PUBG Lite bildigin çamur gibi hiç düzelme yok ama PUBG'de az da olsa oluyor CS GO'da da az da olsa var yayıncılara bakıyorum çoğunda var neredeyse hepsinde var. Bende yeni PC ile monitör aldım 10 yıllık arkada PC yatıyor böyle bir sıkıntı yoktu karsılaştıgımız şeye bak Vatan'dan aldım bende 120 derece işlemci sıcaklığına normal diyen adam çalısıyor ve götürdügümde işlemci değişim oluyor ekran kartı değşiyor bende 3700X ile GTX 1660 Ti alıyorum madem öle para koyup ve 240 Hertz monitör de aldım XG248Q ve PC'de hala sıkıntı var diyorum adam hiç şaşırmadım diyerek dalga geciyor. Bir de gelmiş 10 yıldır bu sektördeyim diyerek konusup adamı daha çok tilt etmezmi 120 derece 2700X yanıyordu bildigin kasayı bir elledim elim yancaktı yapışcaktı yumurta kır pişer yani bakalım nolacak. Ama evet Windows bozuklugu olabilir cünkü Windows 8.1 diğer PC ve çok eski böyle bir sorun yoktu yağ gibiydi 75 FPS alıyordum mutluydum tek oyun oynamak sıkıldım diye aldım ve olanlara bak oyun oynamaktan sogudum :D her oyunda her dokuda olmuyor tabide

Size bir tavsiye bu sorunu yaşıyorsanız ve Just Cause 4 oynamak istiyorsanız uzak durunuz. Tabii midenizin bulanmasını istemiyorsanız. Hiçbir firmanın bu sorunu taktığı yok ben sorunun Windows ile olduğunu düşünüyorum açıkçası. Sonuçta her güncellemeye bir ayarı bozuyorlar. Artık bir daha PC toplamayacağım ya da Win işletim sistemini kullanmayacağım. Ps pro alın kurtulun diyorum.
Konsollarda bu sorun mevcut değil (Pro ve X için konuşuyorum.)
Vatan bilgisayar; deneyimsiz, torpilli ve ahlaksız insanları çalıştırıyor maalesef. Sattıkları mallarda ikinci el. Bir daha buradan sakız almam.
Tek önerdiğim yer vardır o da: Media Markt

Size bir tavsiye bu sorunu yaşıyorsanız ve Just Cause 4 oynamak istiyorsanız uzak durunuz. Tabii midenizin bulanmasını istemiyorsanız. Hiçbir firmanın bu sorunu taktığı yok ben sorunun Windows ile olduğunu düşünüyorum açıkçası. Sonuçta her güncellemeye bir ayarı bozuyorlar. Artık bir daha PC toplamayacağım ya da Win işletim sistemini kullanmayacağım. PS Pro alın kurtulun diyorum.
Konsollarda bu sorun mevcut değil (Pro ve X için konuşuyorum.)
Vatan Bilgisayar; deneyimsiz, torpilli ve ahlaksız insanları çalıştırıyor maalesef. Sattıkları mallarda ikinci el. Bir daha buradan sakız almam.
Tek önerdiğim yer vardır o da: MediaMarkt

Abi işin açıkcası Twitch üzerinden bakıyorum her türlü dedim acaba bneim PC'den kaynaklanıpmı böyle güzküyor diye de her şeyden baktım telefondan vs hani olmayan PC'den de baktım bu monitör ve yeni sistemlerle alakalı bir durum Win 10'da olabilir abi çoğu insanda bu sıkıntı var. Bazı insanlar normal olarak karsılıyor abi hic mi gözü görmüor :D

Konu sahibi olarak bu olay başıma tekrar geldi maalesef ve düzeltemiyorum. Güncelleştirmeleri kapatmama rağmen güncelleme sonrasında bu berbat şey tekrar olmaya başladı.

Render kalitesini düşüren bir şey bu ve uzaktaki nesnelerin çamur gibi görünmesine neden oluyor. Kesinlikle anti aliasing ile ilgili bir durum değil çünkü en yüksek ayarlarda ve en yüksek çözünürlükte bile o çamur etkisi devam ediyor gibi.

Sadece gözü hassas olanların farkedebileceği bir durum değil bu. Belki de güncelleştirme yapıldı ondan sonra böyle olduğuna inandım ve plasebo etkisi oldu diyemeyeceğim çünkü güncelleştirmeleri yapalı birkaç gün oldu ve durumu şimdi fark ettim.

Bu sorunun sebebi Windows ile kaynaklı değil tamamen yazılımsal bir problem. Günümüzdeki çoğu oyun deferred rendering tekniğini kullanıyor. Ancak sorun şu ki Deferred rendering güçlü bir AA çözümü sunmadığından Texture shimmering ve transparency oldukça göze batıyor. Bu sorunların çözümü normalde MSAA Transparency AA ve TAA. Lakin bu seçenekleri her oyun yapımcısı sunmuyor.

Bunun birkaç çözümü bulunmakta;
-DSR/VSR ile çözünürlüğü arttırmak,
-Reshadin FXAA ve SMAA shaderlarını kullanmak.

Ve şurdaki rehber NVIDIA kullanıcıları için faydalı olacaktır.
Maalesef böyle bir program ve seçenek AMD için bulunmuyor.

Çamur gibi görünmesinin sebebi ise AF(anisotropic filtering) den kaynaklı bir sorun. Bazı oyunlar bu seçeneği sunmazken bazıları bunu limitli bir şekilde sunuyor.

Bunu da Driver Panelden düzeltebiliriz.
NVIDIA için;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Buradan öncelikle;
Anistropic Filtering'i 16x olarak seçiyoruz ve ardından

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Texture Filtering - Anistropic sample optimization: OFF
Texture Filtering - Negative LOD Bias: Clamp
Texture Filtering - Quality: High Quality
Texture Filtering - Trilinear Optimisation: ON

Bu seçenekleri açtığınız takdirde oyun içinde Anistropic Filtering seçeneğini kapatmanız gerekir. Mümkün olduğunca bu ayarı driver üzerinden açmalısınız zira driver seçeneği oyundakine kıyasla her zaman bir tık daha kaliteli olacaktır.

AMD için maalesef bu seçenek bulunmamakta. Grafik panelindeki Anistropic Filtering sadece DX9 oyunları için çalışıyor.

@Lanre daha önce bu sorunu yaşadınız mı bilmiyorum ancak bunun anti aliasing ile hiçbir ilgisi yok. Bu kadar kişi bu sorunu durup dururken fark etmiş olamaz.

Daha önce aynı ayarlarda oynanan oyunun grafikleri güzel görünürken nasıl oluyor da sonradan çamurlaşabiliyor? Her ne hikmetse Windows 10 piyasaya çıkmadan önce böyle sorunlar yoktu ya da ben hiç rastlamadım çünkü bunca senedir hemen hemen herkes oyunlarla iç içe ve sorunu fark etmeye başlıyoruz çünkü önceden böyle bir sorunumuz yoktu.

Oynanan oyun aynı oyun, oynatılan işletim sistemi farklı ve alınan sonuç da farklı. Artık şuna emin olmaya başladım, bu durum bilinçli yapılıyor grafiklerden kısılarak FPS arttırmak için Windows 10 hile yapıyor gibi...

Bundan 1 yıl önce Windows 8'den 10'a geçtiğimde fark ettim bu durumu. Üstelik oyun olarak da değil, masaüstü bile bir garip gelmişti bulanıklık olarak...

Bunun hiçbir şekilde işletim sistemi ile alakası yok veya dediğin gibi bir komplo teorisi yok. Dediğiniz durum plasebo gibi geliyor bana veya yeni farkediyorsunuzdur bu şeyleri. İlk postada bahsettiğiniz FSO ve DPI seçeneklerinin de dediğiniz şeylerle bir alakası yok.

Buna benzer bir durum şurada test edilmiş ancak bunu da ufak bir değişiklik ile düzeltebiliriz.

AMD içinse;

Geri
Yukarı