Teyp Sesi Sonuna Kadar Açınca Ses Bozuluyor

onuraydin00

Kilopat
Arkadaşlar Piranha Encore C Type Double Multimedia Oto Teyp var ve sesi sonuna kadar açıyorum ses bozuluyor. Anca bası -7 falan yapıyorum öyle net ses alabiliyorum. Diğer türlü ikiside 0'da olduğu halde ses bozuluyor. Eski orijinal teyp olsa ses bozulması normal derim ama bu 4x100 destekliyor. Sizce sesin bozulması normal mi yoksa hoparlörden mi kaynaklı? Arabanın orijinal hoparlörü var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hoparlörlerden önce dekuplaj amaçlı seri bağlanan elektrolitik kondansatörler (Teyp içindeki devre kartında) aşırı sıcaktan kuruyup elektrik yükü depolama kapasitesini (farad) kaybediyorlar çoğu kez, eski teybimde bir kez olmuştu ve bunu ayni etiketlisiyle değiştirmiştim, sesin yüksek seste bozulma durumu ortadan kalkmıştı. Bu elektrolitik kondansatörün içten olan kapasite kaybıyla dekuplaj (DC ile AC akımının birbirinden filtre işlemiyle ayrılma işlemi) tam manasıyla yapılmış olamıyor (AC ve DC tam olarak ayrılıp filtrelenemiyor) ve sesteki biraz fazla açılmalarda bozulmalar (Ses distorsiyonları) bundan dolayı olabiliyor.

İkinci olarak hopalör çıkış gücü (4*100 watt) değerineden çok düşük olarak seçilen hoparlör kabinleri açılan çok az sesle bile çok aşırı yükleniyorlar, çok fazla titerşiyorlar, sesle birlikte gürültü oranı fazla artmış oluyor böylece, bu bozulmalar direk ondan olabiliyor. 4*100 watt değerinden yüksek watt. değerli hopralörlerde ise bu durumun görülme olasığı % 0 veya çok düşük yüzdelerde kalabilir, çünkü hoparlör membranı (Konunun) aşırı titreşme durumu, % 75 seviyesinden daha fazla açılmış volüm ayarlarında bile hiç olmayabilir. Bu seçiime dikkat edin. Yani amfi (teyp) çıkış gücünden (watt) daha düşük hoparlör (watt. değerlisini) kullanmayın veya onları çok yüksek volümle sürmeye kesinlikle çalışmayın.

Üçüncü olarak teyp çıkışı omajı (4-8 ohm gibi) ile seçilen hoparlör omajı (4-8 ohm. gibi) çok uyumlu seçilmelidir. Bu seçim yalnız yanlış seçimli hoparlör omajlarındaki seçimlerde yalnızca ses bozulması açısından değildir, ayni zamanda teybin çıkış (watt) gücünden azami ve çok verimli olarak da faydalanabilmeniz açısındandır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Hoparlörlerden önce dekuplaj amaçlı seri bağlanan elektrolitik kondansatörler (Teyp içindeki devre kartında) aşırı sıcaktan kuruyup elektrik yükü depolama kapasitesini (farad) kaybediyorlar çoğu kez, eski teybimde bir kez olmuştu ve bunu ayni etiketlisiyle değiştirmiştim, sesin yüksek seste bozulma durumu ortadan kalkmıştı. Bu elektrolitik kondansatörün içten olan kapasite kaybıyla dekuplaj (DC ile AC akımının birbirinden filtre işlemiyle ayrılma işlemi) tam manasıyla yapılmış olamıyor (AC ve DC tam olarak ayrılıp filtrelenemiyor) ve sesteki biraz fazla açılmalarda bozulmalar (Ses distorsiyonları) bundan dolayı olabiliyor.

İkinci olarak hopalör çıkış gücü (4*100 watt) değerineden çok düşük olarak seçilen hoparlör kabinleri açılan çok az sesle bile çok aşırı yükleniyorlar, çok fazla titerşiyorlar, sesle birlikte gürültü oranı fazla artmış oluyor böylece, bu bozulmalar direk ondan olabiliyor. 4*100 watt değerinden yüksek watt. değerli hopralörlerde ise bu durumun görülme olasığı % 0 veya çok düşük yüzdelerde kalabilir, çünkü hoparlör membranı (Konunun) aşırı titreşme durumu, % 75 seviyesinden daha fazla açılmış volüm ayarlarında bile hiç olmayabilir. Bu seçiime dikkat edin. Kolay gelsin.
Kapılara 300 Watt hoparlörden alacağım. O zaman inşallah iyi ses verir.

Kesinlikşle teybi değiştirin. Piranha oto teypler 5 para etmez. 4x100w falan değil onun çıkışları. Olsa olsa 4x30 watt (RMS) verebilir. Ayrıca Piranha teyplerdeki THD oranı (Total Harmonik Bozulma Oranı) yüksek olduğu için çok net bir ses alamayabilirsiniz. Yakında elinizde kalacaktır o teyp, benim arkadaş almıştı 1 ay sürmedi içinden diyot yandı. Double DIN teyp olmasına aldanmayın. 150-200lira civarında ikinci el Pioneer teyp temin ederseniz ses kalitesi farkını anlarsınız.

İkinci olarak hopalör çıkış gücü (4*100 watt) değerineden çok düşük olarak seçilen hoparlör kabinleri açılan çok az sesle bile çok aşırı yükleniyorlar, çok fazla titerşiyorlar, sesle birlikte gürültü oranı fazla artmış oluyor böylece, bu bozulmalar direk ondan olabiliyor. 4*100 watt değerinden yüksek watt. değerli hopralörlerde ise bu durumun görülme olasığı % 0 veya çok düşük yüzdelerde kalabilir, çünkü hoparlör membranı (Konunun) aşırı titreşme durumu, % 75 seviyesinden daha fazla açılmış volüm ayarlarında bile hiç olmayabilir. Bu seçiime dikkat edin. Yani amfi (teyp) çıkış gücünden (watt) daha düşük hoparlör (watt. değerlisini) kullanmayın veya onları çok yüksek volümle sürmeye kesinlikle çalışmayın.

Üçüncü olarak teyp çıkışı omajı (4-8 ohm gibi) ile seçilen hoparlör omajı (4-8 ohm. gibi) çok uyumlu seçilmelidir. Bu seçim yalnız yanlış seçimli hoparlör omajlarındaki seçimlerde yalnızca ses bozulması açısından değildir, ayni zamanda teybin çıkış (watt) gücünden azami ve çok verimli olarak da faydalanabilmeniz açısındandır. Kolay gelsin.

Merhaba. Android double teyp aldım ve sesle alakalı kısılmalar oluyor nette gezerken sizin açıklamanıza denkgeldim. Teyp açıldıktan 10-15 dakka sonra ses ile alakalı kısılmalar oluyor yani sesi sona kadar açsamda ilk açıldıgındaki gibi yüksek ses vermiyor. Sesi son kademelere getirdiğimde bass komple gidiyor gibi seste bozuluyor. Tahminim sizinde bahsettiğiniz dekublaj kondansatörü olabilir. teybin çıkışlarına ön kapı 13cm. hoparlörler ve arka 10 cm 4ohm hoparlörler baglı. . teybin içinin resmi var şuan aracta takılı oldugu için kondansatör üzerinde ne yazıyor bilemiyorum ama Resimdeki sağ alt köşedeki kırmızı kondansatör bahsettiğiniz dekublaj kondansatörü olabilirmi ? bu arada hoparlörlerde problem yok çünkü fabrikasyon teyp sanki daha fazla ses veriyordu. ısınmadan dolayı yapıyor olabilirmi? double teyp kasa içinde fan takılacak boşluk var gibi fan takarak ısınmayı çözebilirmiyim. Şimdiden teşekkürler

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-12-18 at 21.20.59.jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-18 at 21.20.59.jpeg
    104,6 KB · Görüntüleme: 275
  • WhatsApp Image 2020-12-18 at 21.21.54 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2020-12-18 at 21.21.54 (1).jpeg
    93,1 KB · Görüntüleme: 268
Merhaba. Evet, olabilir, başka bir elektrolitik kondansatör görünmüyor zaten, önce onun ayak bağlantılarını soğuk lehim olasılığına karşı havya-lehimle evde araçtan ayırıp yenileyin, çalışırken son sesteki ses kalitesine tekrar bakın. Seste bozulma yine varsa üzerinde yazan 25 volt, 1000 mf, 2200 mF, vb. etiket değerine göre elektronikçiye gösterip aynisini alıp ununla değiştirin.

THD (Distorsiyon) sadece dekuplaj kondansatör iç sıkıntısı kaynaklı olamayıp girişte besleme gücü amfinin son seste istediğinden çok düşükse de (güç yetmezliğiyle de) olabilir, oto ses sistemlerini evde adaptör, harici güç kaynaklarıyla çalıştırıken bu genellikle olup araçta monteli olarak kullandığınızdan bu ihtimal tam olarak devre dışında kalıyor. Dekuplaj kondansatörü bağlantısı, kondasatörün çıkıştaki bağlı olan hoparlörlerin ses kablosu bağlantılarında soğuk lehim, temassızlık sıkıntıları, hoparlör konilerine içten değen yabancı cisimler, vb. varsa ses distorsiyonları bu hop. çıkışlarında oluşabilir,bu açıdan da kontrol edin.

En köü senaryo ise amfi entegrelerinin içten elektronik yoldan bozulması kaynaklı olan çıkıştaki distorsiyonlardır. Ancak bu ihtimali sıfır amfi olduğu, yeni alınıp montesi yapıldığı, çok eski olmadığı için pek ihtimal de veremiyorum.

Aşırı ısınmadan bu distorsiyonun olduğuunu pek düşünmüyorum, ancak aşırı ısınmayı bu boşluğa uygun 12 volt PC kasa fanı (80 mm) uygun şekilde monte edip sürekli 12-14 voltu araçtan beslenip alacak şekliyle çalıştırabilirsiniz, zira doğal soğutmayla yeterli soğutma sağlanamıyorsa bu yolla (cebri yolla) soğutma yapılabilir, devreye belirli uzaklıktan yönlendirilmiş havayı verip çok uygun konuşlandırılırsa amfi devresi için bir sorun olmaz. Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı