Steam The Day Before son derece olumsuz yorumlar aldı!

Doğru diyorsunuz da, adamların alım gücü daha yüksek. ABD'de günde 8 saat asgari ücretle çalışan biri 40 dolarlık bir oyundan ayda 43,5 tane alabiliyorken Türkiye'de asgari ücretle çalışan biri 10 tane alabiliyor.

Hocam dediğim anlaşılması zor bir şey değil. Bir ABD'li için 40 Dolar'ın ABD'lilerin gözünde, bizdeki 40 TL gibi olduğunu savunan kişilere yazdım. Hani sürekli duyuyoruz ya 50 Dolar adamlar için 50 TL gibi birşey diyor ya milletimiz sürekli, ha işte o öyle değil diyorum. Bir iddiada da bulunmuyorum, bu bir gerçek kimin kabul ettiği, kimin kabup etmediğinin de bir önemi yok.

Şimdi gelelim sizin dediğinize, ABD'de bahşişsiz işlerde çalışanların saatlik ücreti 7.5 Dolar. Günde 8 saat çalışan adam 60 Dolar kazanıyor demektir. Ayda 30 gün bile çalışsa 1800 Dolar demektir. 2000 Dolar diyelim hadi sizin hatrınıza 50 tane 40 Dolar eder. Yani 40 Dolar ABD'deki bir asgari ücretlinin maaşının 50'de 1'i demektir.

Peki Türkiye'de asgari ücret ne kadar? 11.500 TL değil mi? 11500 TL'de kaç tane 40 TL var? 290! Yani 40 TL bir Türk'ün asgari ücretinin 290'da 1'i demektir.

Siz konunun ne olduğunu tam anlamadan yazmışsınız, konu 40 Dolar'ın TL karşılığı değil. Konu 40 Dolar'ın yurt dışında bizim 40 TL kadar değersiz olduğu iddiası.

Bu başlık altında attığım ilk mesajda da belirtmiştim, ABD'deki 40 Dolar'ın onların asgari maaşlısı gözündeki değeri, bizdeki 40 TL'ye değil 200-250-300 TL seviyelerine denk gelir. Bu basit bir matematik ne dediğimi neden bahsettiğimi tekrar okursanız anlamak çok kolay.

Alım gücü meselesine gelince ABD'de 40 Dolar'ın Türkiye'de 40 TL ile aynı değerde olmadığını zaten 40 Dolar'la ABD'de alabileceğiniz şeylerle 40 TL ile Türkiye'de alabileceğiniz şeyleri kıyaslarsanız da anlarsınız. Son kez yazıyorum konu 40 Dolar onlar için bizdeki 40 TL gibi değersiz diyenlerle ilgili. 40 Dolar'ın bir ABD'li için bizim 40 TL miz kadar kolayca gözden çıkarılabilir bir meblağ olması için ABD'de aylık asgari ücretin 11.500 Dolar olması ve 40 Dolar'ın, bizdeki 40 TL ile birçok şeyin alınamayacağı kadar değersiz konuma düşmesi gerekir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı