Steam The Day Before son derece olumsuz yorumlar aldı!

@ZwiReK, benim demek istediğim de bu. Oyuncular gözü kapalı oyun satın aldığı sürece firmalar hiçbir şekilde ileri adım atmayacak. The Last of Us Part 1'deki optimizasyon sorunu düzelmeden, mağaza yorumları olumluya dönmüştü. Yorum bu kadar.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE

Bu dediğin şey zaten olayı açıklıyor dediğin gibi.
Mesela Uncharted veya The Last of Us gibi oyunlara güncelleme gelse bile oyunların bence optimizasyonu halen daha kötü.

Oyun yapımcıları belli başlı ekran kartlarında rahat çalışsın diğer şeyler umurunda değil. İnsanlar da bu sefer ooo tamam benim PC bunu çalıştırdıysa optimizasyon sorunu yoktur yapıyor. Aslında öyle değil.

PC portları kötü. 200 FPS alıyorum sanki konsolda oyun oynuyorum gibi his veriyor bana. Ne akıcılık var ne bir şey.

@ZwiReK mesela The Last of Us ve Uncharted tarafında ciddi grafik gelişmesi göremiyorum. Oyun yapımcıları isteseydi çok düşük kartlarla da bu oyunların çalışmasını sağlayabilirdi ama yapmamışlar. Hem rahatını bozmuyorlar hem de ekran kartı üreticileri ile muhtemelen anlaşma içerisindeler, oradan payını alıyorlardır diye düşünüyorum. Optimize için adamakıllı para da harcamamış oluyorlar. Bu DLSS ve FSR teknolojisi çıktıktan sonra bunlar olmaya başladı. İşin içerisinde kesinlikle bir iş var.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE

Evet hocam doğru diyorsun. PC portu yapılan çoğu oyunun optimizasyonu berbat. Firmalar ve ekran kartı üreticileri bunlarla beraber çalışıyorlar. Aslında oyun düzeliyor oyun çalışıyor ama sen 70 FPS alacaksan sen 40 FPS almaya devam ediyorsun ve senin oyun kalitene ve oynanışına etki ediyor. Herkes 2-3 yıldır çıkan oyunların kötü olduğunu söylüyor ve hep isyan içerisinde bunların bence böyle olmasını sağlayan sebepleri var onlar ise teknoloji ve yenilik ayağına insanları yiyor.

Mesela DLSS sadece RTX 4000 serisi kartlardan çalışıyor değil mi? İçinde de donanım varmış iyi çalışmasını sağlayan. Şimdi AMD yazılım ile aynı şeyleri yapıyor mesela ilk başta kötüydü en son gelen FSR 3 oyunu bayağı akıcılık veriyor mesela. İleride bunu AMD eğer DLSS 3 gibi yaparsa o zaman sorarlar adama. Hani lan bunda donanım vardı sen sadece 4000 serisi kartlar ile çalışıyor dedin der adam.
Aynısını NVIDIA G-Sync tarafında yaptı. Donanım donanım dedi sonra hurdalıkta olan monitörde bile G-Sync var.

Yani özetle optimizasyon diyip geçmemek lazım.

@ZwiReK, kesinlikle. En azından 2020'ye çıkan hiçbir oyunda sürekli ve sürekli optimizenin şikayet edildiğini görmüyorduk ancak 2020'den sonra çıkan oyunlarda genel olarak böyle bir sorun var. Muhtemelen iş birliği içerisinde çalışıyorlar.

Konumuz bu değil ama bu mesajları sık gördüğüm için yazmak istedim. Bu büyük çoğunluğumuzda olan yanlış bir algı aslında.

Yurt dışında 40 Dolar bizdeki 40 Dolar gibi değil tam olarak. Durumu iyi olan için dediğiniz doğru olsa da oyun oynayanların büyük çoğunluğu hemen hemen her ülkede ya çocuk ya genç ya da asgari ücretle çalışan insanlardır.

Ve ABD'de 40 Dolar'ın bizdeki 40 TL seviyesinde olabilmesi için asgari ücretin 11.500 Dolar gibi olması gerekir. ABD'de Saat ücreti asgari (minimum) 7.5 Dolar diye biliyorum, yani günde 10 saatten 30 gün çalışsa bile biri 2150 Dolar kazanabilir ayda. Yani rakamsal bazda ABD'deki Dolar algısıyla Türkiye'de ki TL algısı arasında yaklaşık 5-6-7 katlık bir denklik kurabiliriz.

ABD'deki 40 Dolar'ın insanların bütçesins etkisi bizdeki 200-250-300 TL seviyelerinde düşünülebilir genel halk için.

Bu yüzden bu oyuna 40 Dolar veren insanların büyük bir hayal kırıklığı yaşamasının bir sebebi de oyunun pahalı bir oyun olmasıdır.
Birde şu açıdan bakmak lazım gelişmiş ülkelerde asgari ücretle çalışma oranı yüzde 3-5 seviyelerindeyken türkiye gibi gelişmemiş ülkelerde bu oran yüzde 50'den fazladır. Genç/çocuk bile olsalar her halleriyle ceplerindeki bozukluk paralarla oyun alabilecek bir yaşantıları var. Bizde ise gençler cebindeki bozukluklarla ancak marketten 2-3 parça abur cubur alabilir. Yani yaşam standartı ve kalite anlamında dağlar kadar fark var, algı yok. 🙃

Son zamanlarda sorunlu oyun çıkarmak da gerçekten moda oldu. Bazı oyun firmaları oyunlarını gereksiz yere hypeliyor da gereksiz bence. Sonra, oyun beklentileri karşılamayınca da dolusuyla olumsuz yağmuruna tutuluyor. İnsanları beklenti içerisine sokup beklentileri karşılamayınca da doğal bunlar.
Günümüzde oyunları henüz çıkmadan ya da hemen çıktıktan sonra almanın bir hata olduğunu şu The Day Before ile birlikte daha iyi anladım. Son 2 yıldır gözümle görmeden, incelemelere/oynanışa bakmadan oyun almıyorum. Bundan sonra almayacağımda.

En son Cities Skylines 2 oyununda bu hataya düşmüştüm ve ne mi oldu? Oyun bozuk ve eksik çıktı. Onu da ileride düzelteceklerini umduğum için iade etmedim, hâlâ da bekliyorum.

Çoğu oyun firması için deneme tahtasıyız artık. Yemek yemek için gittiğiniz bir restoran da parasını ödediğiniz bir yiyeceğin tabağınızda yarım ve eksik geldiğini düşünsenize? Tam olarak bunu yapıyorlar. Sen dene, olmuşsa tamamlarız deyip aylarca, yıllarca eksik ürün üzerine eklemeler yapıyorlar. Resmen dolandırıcılık...

Son düzenleme:
Birde şu açıdan bakmak lazım gelişmiş ülkelerde asgari ücretle çalışma oranı yüzde 3-5 seviyelerindeyken türkiye gibi gelişmemiş ülkelerde bu oran yüzde 50'den fazladır. Genç/çocuk bile olsalar her halleriyle ceplerindeki bozukluk paralarla oyun alabilecek bir yaşantıları var. Bizde ise gençler cebindeki bozukluklarla ancak marketten 2-3 parça abur cubur alabilir. Yani yaşam standartı ve kalite anlamında dağlar kadar fark var, algı yok. 🙃

O başka bir konu ama ABD'de anne ve babaların çocuklarına "40 Dolar'mı al gitsin!" dediğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Adamlar bize göre paralarının kıymetini daha iyi biliyor.

ABD'de hayat standartlarının yüksek olması bir oyun için 40 Doları bizim 40 TL'yi gördüğümüz gibi gördükleri anlamına gelmiyor.

O başka bir konu ama ABD'de anne ve babaların çocuklarına "40 Dolar'mı al gitsin!" dediğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Adamlar bize göre paralarının kıymetini daha iyi biliyor.

ABD'de hayat standartlarının yüksek olması bir oyun için 40 Doları bizim 40 TL'yi gördüğümüz gibi gördükleri anlamına gelmiyor.

Evet, haklısın. Ama ne kadar anlatsanda anlamıyorlar.

ABD'de hayat standartlarının yüksek olması bir oyun için 40 doları bizim 40 TL'yi gördüğümüz gibi gördükleri anlamına gelmiyor.

Doğru diyorsunuz da, adamların alım gücü daha yüksek. ABD'de günde 8 saat asgari ücretle çalışan biri 40 dolarlık bir oyundan ayda 43,5 tane alabiliyorken Türkiye'de asgari ücretle çalışan biri 10 tane alabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı