Sürprizbozan The Last of Us Dizi İncelemesi

Bu konuda spoiler olduğundan sürprizbozan olarak işaretlenmiştir. Spoiler olmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Famronty

Megapat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
MV5BZGUzYTI3M2EtZmM0Yy00NGUyLWI4ODEtN2Q3ZGJlYzhhZjU3XkEyXkFqcGdeQXVyNTM0OTY1OQ@@._V1_.jpg

Herkese merhaba, bu forumdaki ilk inceleme yazım olacak. Konumuz ise geliştiriciliğini Naughty Dog firmasının yaptığı The
Last of Us oyununun dizi uyarlaması. Eğer yazı uzun gelecekse baştan söyleyeyim diziyi sevmedim. Hadi başlayalım yazımıza.

Last-of-Us-dizi-oyunculari-yapimi-oynamamislar_1.jpg

Karakterler, oyunun içindeki karakterler ile dizi oyuncuları iyi eşleştirildiğini düşünmüyorum. P.Pascal'ı The Mandalorian dizisi haricinde bu zamana kadar ne izlemiştim ne de görmüştüm. Kendisi iyi bir oyuncu ve de rolüne yakışmış birisi fakat dizide oyunculuğunu sergileyebileceği çok az sahne vardı. Ellie karakterini oynayan Bella Ramsey ise iyi bir oyuncu olmasına rağmen Ellie karakterine yakışmamış ve Ellie'nin duygularını, oyunculuğunu iyi yansıtamamış. Örneğin Joel'un Tommy ile konuştuktan sonra odada tartıştığı sahne. Oyundaki Ellie orada daha hırçın ve sinirliyken dizide o oyunculuk sergilenememiş. Bill karakteri oyun karakterine gerçekten çok benzemesine rağmen oyundaki Bill'in hikayesinin çöpe atılması berbat bir durum. Yani karakter ve yaşam tarzı iyi benzetilmiş fakat hikayesi öldürülmüş. Her neyse bu konuyu bölümleri konuştuğumuz zaman değiniriz.😀 Şimdi sırada Joel'in kardeşi Tommy var. Tommy dizideki karakter ile oyun karakteri neredeyse hiç uyuşmuyor. Dikkat ederseniz oyunda hırslı, acımasız ve asker gibi biriyken dizide yaptıklarının sadece hayatta kalmak için olduğunu belirtiyor ki oyunda böyle değil. Belli başlı Oyuncular hakkında değinmek istediklerim bunlardı. Diğer değinmediklerimi çoğunlukla karakter olarak değil hikayeleri ile ele almak istiyorum.

Bölümler, atmosfer, hikaye hakkında konuşmaya başlayalım o zaman. İlk değinmek istediğim dizinin atmosferi. Oyun ile dizi arasındaki bölümlerde şüphesiz atmosfer olarak benzerlikler var. 1. Bölümdeki şehrin, 9. bölümdeki hastane gibi yerler için inanılmaz derece emek ve prodüksiyon harcanmış fakat hissiyatı verememiş. Dizinin en büyük eksikliklerinden biri diziden sadece hikayeyi kopyalamak ile kalmasıydı. Yani oyunda salgın ile birlikte gerilim ve aksiyon varken dizide bunların hiçbirini göremiyoruz. Aslında dizide kısaca tema eksik. Dizi sadece bir durum hikayesine dönüşmüş. Joel ve Ellie a noktasından b noktasına gidiyor gibi sadece (aynı The Road filmi gibi). Oyundaki kadar elbet ki aksiyon beklemiyoruz yani dizide Joel'in John Wick karakterine dönüşsün demiyoruz fakat oyunun senaryo gereği bazı sahnelerde aksiyon olmasını gerektiriyor ve bu sahneler olmadığı zaman en güzel sahneler ve Joel karakterinin oyunculuğunu görebileceğimiz sahneler yok oluyor. Aksiyon sahnesi sadece çatışma için geçerli değil. Örneğin takırdayanlar dizi boyunca neredeyse bir kaç kez görünüyor. Eğer aksiyon üzerinden yürümek istemiyorlarsa en azından takırdayanlar üzerine biraz daha çalışıp karanlık bir tema ile korku temasını yakalayabilirdi. Oyunda ne bir korku teması hakim ne de aksiyon teması.

Hikayeye gelirsek zaten diziden kopyalama olduğu için oyunu değerlendirme şansı bulanlar az çok ne diyeceğimi bilir. Ben dizi çıkacağını ilk öğrendiğim zaman beklentim kesinlik 2 sezondu veya bölüm başına 1:30 saat falandı. Çünkü oyunun hikayesinde doldurulabilecek o kadar güzel boşluklar vardı ki. Eğer o boşlukları düzgün hikayeler ve atmosfer ile doldurursa kesinlikle tadından yenmeyecek leziz bir dizi olacaktı ki bunu başaramamışlar. Nedenleri sıralamak ile bitmez. İlk değineceğim boşluk hastalığın nereden ve nasıl yayıldığını anlatmaları. Bu anlatım çok kısaydı ve gereksizdi. Sadece oyunda hastalığın başlangıcını anlatmadığı için kısaca değinilmiş ve bir dipnot bırakılmış gibiydi. Oyunun aksine Spordan değil mantarlardan yayıldığını anlatmışlar fakat oyundaki kadar burada da eksik bırakılmış bu hikaye. Yani eğer hastalığın nasıl başladığını World War Z filmi gibi anlatmasını düşünüyorsanız hiç bakmayın bu diziye. Tabi bu dizinin başı için o filmdeki gibi anlatım beklememiz yanlış olur. Sadece bir örnekti. 2. bölümde Joel'in asıl amacının kardeşinden haber alamadığı için bir araba bulup onun yanına ulaşmaya çabalaması gayet mantıklı doldurulmuş bir boşluktu. Çünkü oyunda Joel sadece silahların peşindeydi fakat ne için olduğunu bilmiyorduk yani sadece para kazanmak için uğraşıyordu. Dizide ise aracın aküsünü alıp kardeşini aramayı konuyu alıyor. Yine aynı bölümde Tess'e virüsün nasıl bulaştırıldığını gösterdikleri sahne saçmalıktan ibaretti. Akılsız bir canavarı akıl sahibi gibi göstermeye çalışmışlar bildiğiniz. Her neyse geçelim bu sahneyi. 3. Bölümde Bill'in tamamlanan hikayesi keşke tamamlanmasaydı dedim. Bill ile arkadaşının diziye zerre katkısı yok. Sadece dizide bölüm uzatmak amacıyla çekilmiş bir bölüm. Oyunda Bill'in eşcinsel olduğuna dair en ufak bir kanıt yok. Ayrıca Bill karakteri ve mizacı sert biriyken dizide aşk adamı gibi göstermeleri tam bir rezaletti. Hikayeyi doldur fakat karakterlerin özellikleri ile oynama yapma. Bu aynısı yukarıda belirttiğim gibi Tommy'e de yapılmıştı. Her neyse o rezalet bölümü konuşmayacağım bir sonraki bölümlere geçelim. 6-7. bölümlerde Henry ile Sam karakterlerinin üzerine gereksiz şekilde eğilmişler. Oyunda evet duygusal ve güzel sahneler barındırıyor bu iki karakter fakat sırf bunun için boş bir bölüm çekmeye gerek yoktu. Aksiyonu güzel fakat hiç alakasız kişilerin ve grupların hikayesini empoze etmeye çalışmışlar. Söylemeyi unutmuşum 1. bölümde Joel'in kızı Sarah neden bu kadar büyük ? 😂 Diziyi bitirdim fakat hala aklıma orası takılıyor. Her neyse yine konuyu dağıtıyorum. Gelelim sonlara doğru 7-8-9. bölümleri yorumlamaya. 7. Bölüm yani oyunun Dlc'si olan Left Behind'i konu alıyor. Anlatımı hoş olduğu kadarda iğrenç. Bu bölüme aslında bir inceleme değil bir yargılama yapmak istiyorum çünkü gerçekte 18 yaş üstünde olmalarına rağmen dizide 18 yaş altı karakteri oynarlarken öpüşme sahnesi var (?). Yani bu gerçek hayatta istismar fakat kimse bu olayda ses çıkarmamış garip. Onun haricinde bölüm oyun ile birebir ve atmosferi güzel. Sonlara doğru geliyoruz. 8. Bölüm benim hem oyunda hem dizide midemi bulandırmıştı. Yamyam David'i konu alıyor. Olayın ilginci oyunda bu karakter dindar değilken sadece din üzerine bir gönderme yapmak için adamın ağzından ''Tanrı'' kelimesini eksik ettirmiyorlar. Ellie'nin kafeste kaldığı sahnede ise bunu insanları kandırmak için yaptığını söylüyor. Yani güzelim diziyi sırf politik göndermeler için rezil etmişler. Bu konular haricinde hatırlarsanız geyiği vurduktan sonraki sahnede David ile Ellie takırdayanlara karşı savaşıyordu ve burada o sahnede yok. Bir önceki Joel'in bıçaklanma sahnesinde de aksiyon sahnesi kırpılmıştı. Aslında oyunda Ellie Joel'e bakarken aylar veya günler geçmiş olmasına rağmen dizide neredeyse tüm olaylar 1 haftada gelişiyor gibi. Vee son bölüm. Neredeyse bir kaç ekleme hariç oyuna ile tıpa tıp benzetilmiş ve benim birinci bölümden sonra en sevdiğim ikinci bölüm. Oyunda olmayan Joel'in intihara kalkışmasını anlattığı sahne beni en çok etkileyen sahnelerdendi herhalde. Bunun dışında oyunculuklar, hikaye anlatımı ve hastanedeki çatışma sahnesi gayet iyiydi bu bölümde. Birde Abby'nin babasının vurulma sahnesini hiç öyle beklemiyordum orada bir etkilendim.

Müzik ve yönetmenliğe gelirsek ise müzik sahnelerde çok belirgin ve iyi yerlerde girdiğini söyleyemem. Dizideki duygu eksikliğinin ana etmenlerinden biride bu muhtemelen. Yönetmenlik ise ahım şahım derecede değil fakat öngörüldüğü kadar iyi. Atmosferi iyi ele alınmış ve işlenmiş. Kimse prodüksiyonun, animasyonların eksik olduğunu söyleyemez (muhtemelen dizinin en iyi olan tarafı).

Gelelim incelemeyi toplamaya. Kısaca puanlama ve özet fikrimi söyleyeceğim. Hikaye boşlukları ve bunların bölümlere dağılışı, işlenişi eksikti. Karakterin özellikleri yeterince derinlemesine inilmemiş çok üstün körü geçilmiş. Karakterlere verilen hikayeler çok kısa. Dizi vermek istediği havayı oyundaki kadar veriyor fakat oyunculuklar oyundaki gibi değil. Kısaca beklentimin çok altında bir diziydi.

Benim tüm eksikleri ve artıları ele alarak yaptığım puanlamam 80'dir.

Not: İlk oyunu 3 kez, ikinci oyunu 2 kez bitirmiş biri olarak yazdım bu incelmeyi. Buraya kadar okuduysanız şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Biraz aksiyon olabilirdi ama yine de güzel.

Kendi adıma konuşmam gerekirse böyle bir uyarlama için ciddi maliyetler altına girip sanat eseri gibi dizi bekliyordum. Sanki biraz maliyetten kaçınmışlar gibi.

9 bölümdü sanırım 2 bölümü homoseksüel arkadaşlara harcadıklarını görünce notumu kestim. Bıkkınlık geçirirdim. Son 2 bölüm hariçte sevmedim diyebilirim.

Burada beni linçlemeyin olay homo olmaları değil, hetero bir ilişki olsaydıda koca bölüm için 1 ilişkiyi göstermelerine karşıyım. Bu karakterlerin olay örgüsünde başroller ile alakası yok. Hele o gay abiler çok saçmaydı. Sonra ellii olayı belki gerekliydi ama koca 1 bölümü harcamaları fazlaydı.

Son düzenleme:
9 bölümdü sanırım 2 bölümü homofobik arkadaşlara harcadıklarını görünce notumu kestim. Bıkkınlık geçirirdim. Son 2 bölüm hariçte sevmedim diyebilirim.

Burada beni linçlemeyin olay homo olmaları değil, hetero bir ilişki olsaydıda koca bölüm için 1 ilişkiyi göstermelerine karşıyım. Bu karakterlerin olay örgüsünde başroller ile alakası yok. Hele o gay abiler çok saçmaydı. Sonra ellii olayı belki gerekliydi ama koca 1 bölümü harcamaları fazlaydı.
Hayatta kalma türünde olan bir dizide 1 bölümün ilişki için çekilmesi banada mantıksız geliyor.

Diziyi çok sevdim oyunculuk sahneler gerçekten çok iyi. Ama sinirimi bozan kısım şu; senin zaten kendini izletiyorsun neden insanları soğutmak için cinsel sahne koyuyorsunuz anlamıyorum maceranın ve yaratıkların olduğu bir dizide neden 1 bölümü sadece iki abimizin aşkı için harcadınız gerçekten saçma. Bu arada homobofik değilim.

Hayatta kalma türünde olan bir dizide 1 bölümün ilişki için çekilmesi bana da mantıksız geliyor.

Bir de oyunu oynamamış bir kişi olarak diziden sonra bu markanın abartıldığını düşünüyorum. Açık şekilde TWD ile benzer noktaları çok fazla. Belki 10 yıl önce oyunu oynamış olsaydım o zaman abartılmayı hak ederdi. Ama yine de TWD daha eski ve çizgi romanlara kadar uzanan bir evren.

- Aksiyonu az.
- Hikayesi mükemmel değil.
- Bir zombi türü olayı güzel yaratıcıydı onu da adam gibi görmedik.
- Geriye sadece karakterler kalıyor. Başrol 2 karakteri de sevdim. Kız biraz daha iyi olabilirdi.

Yazıyı okuyunca da çok linçlemişim hakkını yemişim :) arkadaşlar demek istediğimin özeti şudur, son 2 bölüm 10'da 10. Kalan 4 bölüm ortalama 3 bölüm bayağı vasat.

Son düzenleme:
Bir de oyunu oynamamış bir kişi olarak diziden sonra bu markanın abartıldığını düşünüyorum. Açık şekilde TWD ile benzer noktaları çok fazla. Belki 10 yıl önce oyunu oynamış olsaydım o zaman abartılmayı hak ederdi. Ama yine de TWD daha eski ve çizgi romanlara kadar uzanan bir evren.

- Aksiyonu vasat.
- Hikayesi mükemmel değil.
- Bir zombi türü olayı güzel yaratıcıydı onu da adam gibi görmedik.
- Geriye sadece karakterler kalıyor. Başrol 2 karakteri de sevdim. Kız biraz daha iyi olabilirdi.

Yazıyı okuyunca da çok linçlemişim hakkını yemişim :) arkadaşlar demek istediğimin özeti şudur, son 2 bölüm 10'da 10. Kalan 4 bölüm ortalama 3 bölüm bayağı vasat.
Size her konuda katılıyorum. Bana kalırsa Ellie karakteri yerine daha iyi oyuncular seçilebilirmiş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı