İnceleme The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom (Nintendo Switch)

shelyshelly20

Centipat
Makaleler
1
Daha fazla  
The Legend of Zelda, ülkemizde çok bilinen bir seri olmasa da 1998 yıllında yeni nesil konsollarla birlikte bir devrim yaratmıştır. 1998 de Ocarina of Time olarak yayımlanan oyun, daha önce görmediğimiz bir çok şeyi bize sunmaktaydı. Özellikle hikaye anlatımı ile dikkat çeken yapım, bu tarihten sonra Nintendo’nun en büyük kozuydu. The Legend of Zeldan’ın başarısı gelecek nesillerde de üstüne katarak 2017 yıllına kadar devam etti. 2017 yılına geldiğimiz de ise Nintedo Switch’ in çıkış oyunlarından biri olarak The Legend Of Zelda: Breath of the Wild tanıştım. Bunun üstüne nasıl çıkılır diye düşünürken de Tears of the Kingdom ile karşılaştım. Gelin şimdi hızlıca oyunumuzu inceleyelim.

1*kahiat9HgVMozJ2CtuPeOg.jpg

Tears of the Kingdom, kendinden önceki oyunlar gibi yine bir aksiyon oyunu olarak tasarlanmış (Aksini zaten beklemiyordum). Hatta bir önceki versiyonu (Breath of the Wild) ile çok benzeştiğini de söylemek mümkün. Bu söylediğim yanlış anlaşılmasın; elimizde bir önceki oyunun üstüne fazlasıyla eklenmiş yeni bir oyun var!

Öncelikle hikaye olarak yine çok başarılı ve merak uyandıran bir hikayemiz mevcut. Buna bağlı olarak da yer yer karanlık yer yer cıvıl cıvıl ortamlarla, hikaye anlatımı çok güzel desteklenmiş. Bu anlatıma ses ve efektlerinde, çok güzel eşlik ettiğini söyleyebilirim.

Oyundaki amacımızın Zelda’ yı kurtarmak olduğunu zaten bir çoğunuz tahmin ediyordur. Tabi Zelda’ yı kurtarmak bizi kesmez, ellimiz değmişken krallığıda kurtarmamız lazım (Nintendo neden sürekli bir prenses kurtarma hikayesi işliyor anlam veremiyorum. Ama her seferinde de zevkle oynayıp, hikayeyi takip ediyorum vallah). Bu çerçeve de oyunumuza, sıfır kilometre bir karakter olarak başlıyoruz.

Oyunun grafik motoru bir önceki oyunla bir bir aynı bırakılmış. Breath of the Wild’ ın grafiklerini beğendiğim için bu durumdan hiç şikayetçi değilim. Birde Nintendo Switch’ in zamanının artık dolduğu düşünüldüğünde, grafik anlamında süper bir gelişme beklemekte mantıklı olmayacaktır. Açıkcası Breath of the Wild’ ın aynı kalitesini sunması, benim için fazlası ile yeterliydi. Bunu da yapmışlar, o yüzden çok mutlu oldum. Oyun içi dinamikleri ise yine Breath of the Wild’ ın neredeyse aynısı olarak karşımıza çıkıyor. Oynanışta Tears of the Kingdom’ un, ufak tefek yenilikleri mevcut. Bu ufak değişiklikler bir şekilde oynanışı aynı bırakmış ama çokta değiştirmiş!!! Kafanız çok karıştı dimi ? Bende oynadığımda aynı karışıklığı yaşamıştım. Burada Nintendo’ yu tebrik etmek gerekiyor. Çünkü bu kadar küçük dokunuşlarla, oyun tecrübesini bu kadar değiştirebileceklerini hiç düşünmemiştim. Oyunda artık bir crafting mekanizması bulunuyor. Savaşlarda kullanmak için silahlar craft edebiliyoruz veya bir bulmacayı çözmek için bir şeyler craft edebiliyoruz. Bunun yanında oyundaki (bana göre) en büyük yeniliklerden bir tanesi gökyüzünün de açık dünyaya dahil edilmesi oldu. Başka büyük bir yenilik ise yer altının da açık dünyaya dahil edilmesi oldu :)) evet yanlış duymadınız. The Legend Of Zelda yine yapacağını yapmış ve açık dünya yapısını, sadece yer yüzü ile sınırlandırmamış; gökyüzünü ve yer altını da açık dünyaya dahil etmiş. Gökyüzüne çıktığımız anlarda manzara karşısında hayranlık duyarken, yer altına indiğimiz anlarda ise Resident Evil misali tırsmaya başlıyorsunuz. Oyundaki son majör yenilik ise özel yeteneklerimizin yenileri ile değiştirilmiş olması. Buda oyun yapısını inanılmaz bir şekilde değiştirmiş.

1*U_z9g2pWl41WTc3Z_INfNQ.jpg

Sonuç olarak, en başta söylediğim gibi oyun çok fazla Breath of the Wild’ e benziyor. Ama oyuna eklenmiş olan yeni özelliklerle çok değişken bir tecrübe ediniyorsunuz. Bu yüzden Breath of the Wild’ ın DLC sini yapmışlar gibi bir algıya kapılmayın. Kesinlikle yeni ve farklı bir deneyim oluşturulmuş. Bence Breath of the Wild’ ın zayıf yönlerini belirleyip, onları da oyunun içine eğlenceli ve güçlü dinamikler şeklinde eklemişler. Bu yüzden kesinlikle deneyimlenmesi gereken bir oyun olmuş. Ayrıca Nintedo Switch’ ın eskiyen sistemi göz önüne alındığında harika bir iş çıkarıldığını söyleyebilirim. Son olarak, oyunu 50 saate yakın oynamışım ve son 4 gündür hayatla ilişkim kesilmiş durumda :)) Oyunun nasıl bir baş yapıt olduğunu artık siz düşünün. Bu yüzden kesinlikle deneyimlemeniz gereken bir oyun olduğunu söyleyebilirim.

Oyunu sakın almayın oynadığım en kötü oyunlardan o kadar yorucu bir oyun ki size ne yol gösteriyor ne elinizden tutuyor kendi başınasınız ben hayatımda bu kadar yorucu ve zor bir oyun görmedim benim gibi keşfetmeyi sevmeyen birisiyseniz asla almayın ben oyunu almadan önce ilerlemeli bir oyun zannediyordum ama değilmiş ve param boşa gitti.

Oyunu sakın almayın oynadığım en kötü oyunlardan o kadar yorucu bir oyun ki size ne yol gösteriyor ne elinizden tutuyor kendi başınasınız ben hayatımda bu kadar yorucu ve zor bir oyun görmedim benim gibi keşfetmeyi sevmeyen birisiyseniz asla almayın ben oyunu almadan önce ilerlemeli bir oyun zannediyordum ama değilmiş ve param boşa gitti.
Ahaha. Casual bir oyuncunun Zelda gibi bir oyuna tepkisi. Evet, bu senin oynadığın her sene çıkan copy paste CoD, AC gibi ucuz bir oyun serisi değil. Kocaman bir Open-World RPG. Senin oyunu almadan önce türüne bakmadan alman bu oyunun kötü olduğu anlamına gelmiyor. Oyun gayet sağlam, çok net GOTY adayı. Keşfetmeyi sevmeyen biri zaten muhtemelen Switch sahibi değildir. O her sene Call of Duty’sini sene boyunca PS5’inde oynamaya devam eder. Çünkü Nintendo cephesi batı casual kitleye hitap etmek zorunda değildir. Ah o Switch, ah o para keşke bende olsa. Aletin suyunu çıkarırım ama gel gör ki TOTK oynarken linear bir yapı bekleyen biri oyunu beğenmiyor ve sakın almayın çöp diyor. Diyecek lafım kalmadı artık.

Ahaha. Casual bir oyuncunun Zelda gibi bir oyuna tepkisi. Evet, bu senin oynadığın her sene çıkan copy paste CoD, AC gibi ucuz bir oyun serisi değil. Kocaman bir open-world RPG. Senin oyunu almadan önce türüne bakmadan alman bu oyunun kötü olduğu anlamına gelmiyor. Oyun gayet sağlam, çok net GOTY adayı. Keşfetmeyi sevmeyen biri zaten muhtemelen Switch sahibi değildir. O her sene Call of Duty'sini sene boyunca PS5'inde oynamaya devam eder. Çünkü Nintendo cephesi batı casual kitleye hitap etmek zorunda değildir. Ah o Switch, ah o para keşke bende olsa. Aletin suyunu çıkarırım ama gel gör ki totk oynarken linear bir yapı bekleyen biri oyunu beğenmiyor ve sakın almayın çöp diyor. Diyecek lafım kalmadı artık.

O zaman bana oyunu nasıl oynamam gerektiğini anlatabildiğin kadar anlat bende oyunun suyunu çıkartayım bende oynamak istiyorum oyunu adamakıllı bir şekilde ama oyunu çözemiyorum onca linear oyundan sonra anlat bana bende oynayayım.

Ahaha. Casual bir oyuncunun Zelda gibi bir oyuna tepkisi. Evet, bu senin oynadığın her sene çıkan copy paste CoD, AC gibi ucuz bir oyun serisi değil. Kocaman bir open-world RPG. Senin oyunu almadan önce türüne bakmadan alman bu oyunun kötü olduğu anlamına gelmiyor. Oyun gayet sağlam, çok net GOTY adayı. Keşfetmeyi sevmeyen biri zaten muhtemelen Switch sahibi değildir. O her sene Call of Duty'sini sene boyunca PS5'inde oynamaya devam eder. Çünkü Nintendo cephesi batı casual kitleye hitap etmek zorunda değildir. Ah o Switch, ah o para keşke bende olsa. Aletin suyunu çıkarırım ama gel gör ki totk oynarken linear bir yapı bekleyen biri oyunu beğenmiyor ve sakın almayın çöp diyor. Diyecek lafım kalmadı artık.

Oyunu az önce bitirdim keşif yaparak yan görevler yaparak oyunu bitirdim.

Son düzenleme:
200+ saat oynadım. Adım atmadık yer bırakmamaya çalıştım, ona rağmen bulamadığım side adventure görevleri kaldı. Botw'den daha iyi, her şeyiyle tam bir oyun. İnanılmaz bir deneyim. Baldur olmasa bu senenin yılın oyunu ödüllerinin hepsini toplardı. Baldur ile bölüşürler ödülleri. Diğerlerinin şansı 0.

Bu arada yeni gelecek Switch'te daha yüksek çözünürlük ile hem Botw hem de Totk'un 60 fps olarak geleceğini düşünüyorum. Tekrar oynanır.

Geri
Yukarı