İnceleme The Thaumaturge

hudson51

Hectopat
Yer
Ankara
15 saatin ardından Thaumaturge de bitti. Witcher 2 ve 3'ün geliştirmesinde yer alan geliştiricilerin olduğunu duyduğum ilk anlardan itibaren oyunu merakla bekliyordum. Çıktı, oynadım ve oldukça da beğendim diyebilirim. Optimizasyonunun leş olması dışında oyun enfes bir Witcher klonu diyebilirim.

Hikaye 19.yy başları varşovasında başlıyor ve bizi çar 2.nikolaydan Rasputin'e kadar birçok gerçek karaktere de dokundurarak ilerliyor. Bizler insanların kusurlarıyla beslenen canavarların avcısıyız ve insanlar tabiri caizse bizden nefret ediyor. Hikaye oyunun RPG olmasından kaynaklı enfes bir şekilde dallanıp budaklanıyor ve her bir görevde aldığınız kararlara göre farklı sonuçlanıyor üstelik bunlar oyunun sonunu da etkiliyor.

Oyunun savaşları ise en sıkıldığım tarafı diyebilirim. Savaşlar sıra tabanlı ilerliyor ve hem kendiniz hem de canavarlarınızı kullanıyorsunuz. Özellikle ilerleme hissiyatı bakımından savaşlar oyun ilerledikçe pek de gelişmiyorlar. Canavar sayınız artıyor ama savaşlar hep aynı odakta kalıyor. Bu açıdan oyunda kendini bilmiş ve sizi olağanca savaşlara sokmama seçenekleri sunmuş. Oyunun pek çok noktasında yeterliyseniz diplomasi ile durumlardan kurtulabiliyorsunuz.

Oyun optimize anlamında ise tam bir facia diyebilirim. UE5 ile yapıldığından bu denli optimize facia olduğu söylenmiş ama özellikle bu kısım beni üzdü. İzometrik bir kamera açısına sahip ve grafikleri de çok iyi olmamasına rağmen istediği sistem şaşırtıcı derecede fazla. DLSS/FS3 modu olmasa GTX 1650 de zor oynardım ama mod sağ olsun deck ayarlarda 1080p kalite modunda 40 FPS aktı.

Thaumaturge, sistemi iyi olupta güzel bir Witcher klonu arayanlara önerdiğim güzel bir oyun.

cover_35450.jpg

Öncelikle istek listeme aldığım ama bu ara Dragons Dogma , Forbidden West gibi iki oyunun çıkmasıyla bu oyunu beklettiğimden dolayı her denk geldiğimde incelemelerine ve videolarına bakıyordum. Resmi siteler dışında burada sizin incelemenize denk gelmem, özellikle bir Witcher psikopatı olarak oyunu Witcher ile bağdaştırmanız beni cezbetti. Korktuğum tek nokta sıra tabanlı bir savaş sistemi olmasıydı ki bundan sizde bahsetmişsiniz. Aynı durumu içeren Baldurs Gate 3 dende bir türlü verim alamadım, o oyunun çok iyi olduğunu biliyorum ama sıra tabanı beni içine çekmiyor. Yine de Witcher olayı beni çok itiyor satın almaya, yarın satın alıp deneyeceğim olmazsa iade ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı