İnceleme I Haiku, The Robot

İnceleme öncesi bilgilendirme:

Bilgisayarımda Xbox Game Bar üzerinden ekran kartım desteklemediği için ekran kaydı alamıyorum, hala düzeltemedim. Diğer kayıt programlarınını, örneğin AMD, OBS vs., ne denediysem birinde .mp4 dosyası açılmadı, diğerinde siyah ekran geldi ve burada da ne yaptıysam düzeltemedim. Bunu şu yüzden söylüyorum, oyunla ilgili düzgün görüntü alamadım ve kullandığım resimler internetten bulduğum resimler, o yüzden fazla resim koyamadım. Şimdiden kusura bakmayın.

1651650181605.png

Steam Fiyatı ve Sistem Gereksinimleri:

Normal fiyatı 32 lira olan oyun, %15 indirimle 9 Mayıs'a kadar 27,50 lira.

MİNİMUM SİSTEM GEREKSİNİMLERİ:

İşletim Sistemi:
Windows 7 SP1+
İşlemci: Intel® Core™ i3 @ 3.2 GHZ
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: Graphics card with DX9
Depolama: 1 GB kullanılabilir alan

Oyun Hakkında:

Haiku, çok güzel pixel-art grafiklerlerle tasarlanmış bir metroidvania aksiyon macera oyunu. Hollow Knight'tan son derece esinlenmiş olan bu oyuna bazı yabancı incelemelerde Hollow Knight çakması bile dendiğini gördüm. Evet, oyunda fazlaca esinlenme mevcut ancak Hollow Knight bu türde ses getirmiş en başarılı örneklerden olduğu için aksi düşünülemezdi zaten. Şahsen ben Hollow Knight'ı 3 saat falan oynayabildim ama bu oyunu sonuna kadar oynadım, %100 yapmayı bile düşünüyorum.

Oyun yaklaşık 8-10 saat arasında bitiyor. Tadında bırakılmış bir uzunluğu var. Harita büyüklüğü ise tatmin edici düzeyde. Güzel tasarlanmış ve keşfederken, yeni yerler açarken zevk alacağınıza eminim. Oyundaki platform kısımları çok nadir gereksiz zorluyor ancak genel olarak normal zorlukta. Bunun en önemli sebebi kontrollerin aşırır rahat ve iyi olması. Bu konuda gerçekten baya iyi.

1651651245583.png

1651650998360.png

Oyunda bir metroidvania'dan beklenecek her şey var, çift zıplamadır, duvarlara tırmanmadır, kanca atmadır. Diğer metroidvania oyunlarda görmeye alışık olduğumuz özellikler burada da mevcut. Ekstra bir şey vaadetmiyor ancak ortalama olması bence fazlasıyla yeterli. Yeteneklere gelirsek robotumuzun vücudundaki çiplere belirli başlı yetenekler takabiliyoruz, ekstradan çip bölmesi alıp takabildiğimiz çip sayısını arttırabiliyoruz vs., bu konuda da yeterli denebilir.

Karakterimiz oyun boyunca tek tarz saldırı yapıyor, o da bu şekilde. Şahsen biraz farklı hamleler yapmasını isterdim ama sağlık olsun, böyle de güzel.

gif1.gif

Oyunda trenle bazı önceden gittiğimiz yerlere fast travel yapabiliyoruz. Bu güzel, ancak trenlerin sayısı az olmuş. Bazı yerlere trenle fast travel bile yapsak baya yürümemiz gerekebiliyor. Bu ufak bir eksi olarak söylenebilir.

Boss fightları güzel ve bazıları gerçekten zorluyor. Son boss'ta yarım saate yakın uğraştım hatta. Sayıları belki bir tık fazla olabilirmiş dedim ama bu da yeterli düzeyde.

215975.gif

Hikayesi hakkında yorum yapmak isterdim ama oyunda türkçe dil desteği yok ve oynarken baya bir kısmını anlamadım. Yorum yapmıyorum o yüzden, ancak anlamayıp oynayınca bir eksiklik hissetmedim, eğer ingilizcesine güvenmeyip bu konuda tereddütü olan arkadaşlar varsa oynayabilirsiniz.

Hikayeden bağımsız sayılabilecek bazı karakterler mevcut, eğlenceli tipler. Size şiir okuyan, metal parçalarıyla yıllardır yemek yapamayıp sizden gerçek gerçek bir yemek isteyen şef, müzik dinlemek isteyen ama kasetini kaybetmiş bir çocuk robot vs. bunlar da güzel, iyi.

Son Yorumlar ve Kapanış:

Ufak tefek eksikleri olsa da, son zamanlarda oynarken en keyif aldığım oyunlardan biri oldu. Fiyatını hakeden bir oyun olduğunu düşünüyorum ancak oyun çıkalı 5 gün olduğu için fazla indirime girmez, ilerleyen aylarda daha yüksek indirimlere girecektir. Alın, oynayın, oynattırın.

İncelemede eksiklikler, hatalar vs. illaki vardır, belirtmeyi unutmayın. Daha da uzatmadan bitirelim.

Geri
Yukarı