The Witcher Zorluyor

1: Yemek bulmak çok zor, hemen bitiyor ve bulamıyorum. Nasıl bulabilirim? Mesela bir mağarada görev oluyor düşmanlarla savaşırken canımı dolduruyum derken yiyecek kalmıyor.
2: İksir olayını çözemedim, yapmak istiyorum malzemeler istiyor. Nereden bulacağım ben bu malzemeleri? Bu bomba ve yağlar içinde geçerli.
3: Ve para sıkıntısı, para yok. Para bulamıyorum, yan görev yapıyorum kron veriyor onu da kullanamıyorum. Mesela bir zırh yaptırmak istiyorum para yok.

1. Leveline uygun olan tüm yan görevleri yap ve etrafı güzelce gez. Sandık, kutu, artık ne varsa toplamaya çalış. Dümdüz koşarak görevleri yapma, sağ sola bakın biraz. Özellikle soru işaretleri eşya toplamak için birebir.
  2. Öldürdüğün tüm yaratıkların cesetlerini topla, bunlar iksir yapımındaki en önemli materyallerden. Aynı şekilde sağda solda topladığın ıvır zıvır eşyalar da buna dahil. Tek başına işe yaramazlar ama iksir, yağ ve bomba yapımı için lazım olurlar. Başlarda yapman biraz zor, tariflerini yine görevler sırasında bulabilirsin. Gereken malzemeleri satın alabilir, veya toplamaya çalışabilirsin. Çiçekleri de toplamayı unutma.
  3. Yine aynı durum. Ne görüyorsan toplamaya çalış. Ha, sakın her topladığın eşyayı da satma. Çöp kılıç ve zırhları özellikle sat. Yani direkt olarak para edebilecek ama senin kullandığın eşyalardan daha kötü olan eşyaları satabilirsin. Haydutlardan genelde çöp eşya çıkar, onlarınkini direkt sat gitsin. Özel görevlerde çıkan zırhlar ve kılıçlar güzel olsa da, iyi fiyata satılabilir veya parçalanabilir. Eşyaları parçaladığın zaman, ham maddelerini sağlayacaktır. Çok tercih etmediğim bir özellik açıkçası.
Genel olarak ne yapman lazım? Öncelikle biraz ana görevlerden ilerle ve oyunu tanı. Gerekirse birkaç bölüm (yan görev) YouTube'dan izle ve oyunun mantığını kavra. Bazı soru işareti görevlerinde level atlayıp seviye puanı almanı sağlayan kudret alanları olacaktır. Onları erkenden bulman çabuk güçlenmene yardımcı olabilir. Haritayı bol bol gez, dikkatli ol! Senden yüksek levelli yaratıklara karşı şansın zor. Kontrat alırken pazarlık yapmaya çalış, abartıp karşı tarafı sinirlendirmemeye de dikkat et. Ayrıca satıcılardan gereksiz yere silah veya zırh almayın. Görevlerde illaki idare etmelik silah veya zırh bulabiliyorsunuz. Amacınız Witcher setleri yapmak olsun, en özel ve en güçlü setler onlardır.

Hatırlatma: Eğer yiyecek sorunundan dolayı görevde takıldıysanız, oyun kaydını biraz geriye alıp hancılardan falan yiyecek bulup, öyle göreve girin. Ya da kırlangıç iksiri yapın. İçtiğiniz zaman canınızın yenilenmesini sağlar. En kullanışlı iksirler arasında. Bunun dışında düşük zorluk seviyesindeyken, meditasyon yapmakta canınızı doldurur. Ama emin olun ki tüm yan görevleri yapıp, biraz oyuna alışınca en zor mod bile kolay gelmeye başlayacaktır.

Son düzenleme:
1- Yetenekler kısmından buna uygun bir yeteneği aktif edip yemek yedikten 20 dakika sonrasına kadar aktif can yenilenmesine sahip olabilirsin.

2- Ne var ne yok lootla eğer eksik malzeme olursa otacı gibi yerlerden alabilirsin.

3- Çok kronunun olmasını istiyorsan çok loot yapacaksın. Gördüğün her şeyi topla sonra yük sınırına ulaşmadan sat. Zırh ve kılıç seti yapmak istediğin eşyaların malzemelerini ise saklayabilirsin.

Böyle böyle bayağı kron kastım. Oyundaki tüm evlere girmişimdir sanırım.

Arkadaslar sorularini cevaplamis ama ufak bir bilgilendirme daha yapayim. Buldugun farkli para birimlerini Novigrad sehrine gittigin zaman bankadan cevirebilirsin parani biriktir ve kendine uygun olan Efsunger Zirhini tamamlamaya calis daha sonrasinda bu ekipmanlari yukseltirken de bolca krona ihtiyacin olacak.

Ek olarak oyunda muazzam bir iksir var, "Ak Raffard Dekoksiyonu" veya iksiri olarak geçiyor. Eğer bu iksirin şemasını öğrenmişsen bunu yapmaya çalış. Çünkü bu iksir, bastığın an canın yüksek bir bölümünü yeniliyor, yiyecekler gibi yavaş yavaş değil, birden yükseliyor. O nedenle tam öleceğin vakit basarsan canın 10'dan birden %75 seviyelerine kadar fırlıyor. Tabii ilk seviyelerde bu kadar değildir ama senin hayatını kurtaracağı kesin. Kullandığın zaman 30 toksosite kazandığını da söylemem gerek.

İksiri en üst seviyeye kadar yükseltebilirsen eğer tek bir içişinde 100% can fullüyor. Gereken bazı simya bileşenleri otacılardan sağlayabilirsin. Bu konuda oyunun ana hikayesinde tanıştığımız Keira Metz ablamız da yardımcı olabilir sana, onun da envanterine bi' bak derim.

Savaş sistemine ilk başladığında alışması biraz zaman alabiliyor, eğer zorlanıyorsan QUEN işaretini basmayı unutma, hasar aldıkça tekrar bas. Her canavarlara karşı boşluk tuşuyla kaçınma yapma, çünkü bu; canavarla aranda bir mesafe oluşturuyor ve mesafeyi kapatana kadar vuruş sırası yaratığa gelebiliyor. Alt tuşuyla dodge atarsan dodge attıktan hemen sonra tekrar hasar vurabiliyorsun ancak boşluk tuşuyla yuvarlandığın zaman açtığın mesafeyi kapatman gerekebiliyor.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı