Thermal Grizzly Kryonaut gerekli mi?

Sensörlerde bir sorun olmasın? Soğutucuda sorun yoksa stabil olmamasının bir sebebi yok sanki.
Bunu da çok düşündüm hocam eğer sorun buysa ne yapabiliriz? Komple garantilik mi olur parçalar?
Soğutucunuz ne ise ona göre bir soğutma performansı alırsınız çok ekstrem bir soğutma performansı olmaz bence.
Soğutucu Dark Freezer x120. Çok üst düzey değil. Ama asıl derdimiz stabil olmayan ve saniyelik olarak uçurum sayılabilecek derecede ısınması ve soğuması gibi göstermesi yazılımların. Bu durum stok soğutucuda da aynıydı bu Dark soğutucuda da.

Bunu da çok düşündüm hocam eğer sorun buysa ne yapabiliriz? Komple garantilik mi olur parçalar?

Soğutucu Dark Freezer x120. Çok üst düzey değil. Ama asıl derdimiz stabil olmayan ve saniyelik olarak uçurum sayılabilecek derecede ısınması ve soğuması gibi göstermesi yazılımların. Bu durum stok soğutucuda da aynıydı bu Dark soğutucuda da.
Frekans 1.5'ti sonra 1.2 yaptım yazmışsınız ne frekansı bu?

Frekans 1.5'ti sonra 1.2 yaptım yazmışsınız ne frekansı bu?
CPU Core Voltage. Buradaki rakamda oynama yaptım. Oynama yaparken de ufak ufak düşürdüm birden düşürmedim her düşürdüğümde de masaüstüne gelip stres testi yaptım hata alacak mıyız diye. Acaba yaptığım iş yanlış mı diyerek komple BIOS ayarlarını sıfırlayıp öyle de test yapmıştım sonuç değişmedi.

Hocam bu sorun da aklıma geldi ancak elle voltajı düşürüp Cbp'yi açık bırakmak da bu kadar dengesizlik yapar mı? Cbp'yi kapatınca oyunlarda bariz FPS düşüşü yaşadık o yüzden cbp açıkken frekans düşürdüm ben de. Yanlış hatırlamıyorsam 1.222 gibi bir değer yaptım. 1.5 gibi bir değerdeydi. Kademe kademe düşürüp test yaptım.

Normal şartlarda yapmaması gerekiyor. Anlamak için CBP'yi kapatıp tekrardan teste sokup sıcaklık aynı şekilde dalgalanıyor mu bakmak lazım.

Normal şartlarda yapmaması gerekiyor. Anlamak için CBP'yi kapatıp tekrardan teste sokup sıcaklık aynı şekilde dalgalanıyor mu bakmak lazım.
Dalgalanıyordu hocam. 3. bir arkadaşımızı davet edip ona da baktırmıştık bir şeyleri kaçırıyor muyuz acaba diye o ilk olarak bu dediğinizi yaptı dalgalandı değerler.

CPU Core Voltage. Buradaki rakamda oynama yaptım. Oynama yaparken de ufak ufak düşürdüm birden düşürmedim her düşürdüğümde de masaüstüne gelip stres testi yaptım hata alacak mıyız diye. Acaba yaptığım iş yanlış mı diyerek komple BIOS ayarlarını sıfırlayıp öyle de test yapmıştım sonuç değişmedi.
İlk sayfada ki yazılarınızdan birinde yaşadığınız sorunu ben ve çevremde bazı insanlarda yaşıyor, bazı forumlarda da bu sorun söz konusu nedenini hala çözemedim, bu sorunu overclock yaptığım zaman yaşıyorum işlemci boşta olmasına rağmen anlık olarak sıcaklık değişiyor AIDA64 ile baktığımda sürekli değişiyor keza diğer programlarda da değişiyor, kullandığım anakart Gigabyte ve onun programında bu durum meydana gelmiyor bu sorunu belli bir zaman geçtikten sonra meydana geldi, hala geriye dönüp kontrol ettiğimde neyin sebeb verdiğini anlamadım. Bu sorunu sadece yüksek hızlarda yaşıyorum stok hız da ve biraz üzerinde bu sorun olmuyor.

Bir forumda PSU tam yeterli güç veremiyorsa veya voltaj dalgalanması varsa ani ısınma yapabilir yazmışlar. Başka bir PSU ile müsait olduğumuzda deneyeceğim. Bunu yapmadan önce yazılımsal olarak yapabileceklerimizi tekrardan gözden geçireceğim. Eğer sorunu çözebilirsek bu konuya yazarım. Yardımlarınız için teşekkürler hepiniz sağolun.

Bir forumda PSU tam yeterli güç veremiyorsa veya voltaj dalgalanması varsa ani ısınma yapabilir yazmışlar. Başka bir PSU ile müsait olduğumuzda deneyeceğim. Bunu yapmadan önce yazılımsal olarak yapabileceklerimizi tekrardan gözden geçireceğim. Eğer sorunu çözebilirsek bu konuya yazarım. Yardımlarınız için teşekkürler hepiniz sağolun.
PSU'dan dolayı meydana geleceğini sanmıyorum ben sistemi yeni topladım sayılır ve overclock yaptıktan belirli bir süre sonra ortaya çıktı bu durum, buna bağlı olarak sıcaklık değişimi de oldu normalden daha fazla ısınmaya başladı tabii stok macundan ziyade farklı macun ile denedim, ilk olarak kendim farklı bir yöntem izledim sonra MX-4 kullandım ama nafile eski sıcaklıklardan eser kalmadı.

PSU'dan dolayı meydana geleceğini sanmıyorum ben sistemi yeni topladım sayılır ve overclock yaptıktan belirli bir süre sonra ortaya çıktı bu durum, buna bağlı olarak sıcaklık değişimi de oldu normalden daha fazla ısınmaya başladı tabii stok macundan ziyade farklı macun ile denedim, ilk olarak kendim farklı bir yöntem izledim sonra MX-4 kullandım ama nafile eski sıcaklıklardan eser kalmadı.
Biz OC yapmadan bu stabilizasyon sorununu yaşadık. Gerçekten ilginç bir durum.

Sıvı soğutma ile 3600XT kullandım, benzer şekilde bir program açınca 10-15 derecelik sıcaklık zıplamaları yaşıyordum. 7nm olması ve mimariden kaynaklı, normal yani kısacası. Güç kaynağı ve anakart kaynaklı anlık voltaj sıçralamarından olabileceğini düşünenler var fakat ben ripple yüzünden 15-20 derecelik sıcaklık sıçraması olabileceğini düşünmüyorum.

Geri
Yukarı