Thermal throttling nasıl anlaşılır?

x571

Hectopat
i9 9900K kullanıyorum. Ağır yük altında neredeyse tüm gün çalışıyor. Bazı performans sorunları yaşadım. Sıcaklıklara baktığımda sıcaklıklar şu şekilde.

Frekansı kontrol ettiğimde ise 4.6 / 4,5 civarında takılıyor. Herhangi bir kısma olmadığı yorumunu yaptım ama çok anladığım bir olay değil. Isıdan kaynaklı bir güç düşüşü var mı?

Dosya Ekleri

• cpu.PNG
    cpu.PNG
    20,8 KB · Görüntüleme: 174
Son düzenleyen: Moderatör:
Evet dediğiniz mümkün ısıdan hızı yavaşlatıyor işlemciler sabit çalışamıyor. Kendi işlemcimden yola çıktım. Hatalı bilgiyse düzeltin.
ama frekans sabit . hız yavaşlaması olsa 4,5 mhz den atıyorum 1,2 mhz ye düşmesi gerekmiyor mu ? görev yöneticisi ve core temp de 4,5 de sabit takılıyor. başka bakma şekli var mı ? oradan da kontrol edelim.

Sıcaklıklar çok yüksek. 100 dereceye ulaştığında kendini sert bir şekilde kısıtlayacaktır (benim gözlemlerimde 2.9 GHz'tan 0.4 GHz'a düşüyor 1-2 saniyelik). Her seferinde bunu tekrarlayacaktır.

Sıcaklıklar çok yüksek. 100 dereceye ulaştığında kendini sert bir şekilde kısıtlayacaktır (benim gözlemlerimde 2.9 GHz'tan 0.4 GHz'a düşüyor 1-2 saniyelik). Her seferinde bunu tekrarlayacaktır.
100 derece fazla geldi soğutucunuz nedir?
2 saattir hem araştırma yapıyorum hemde kontrol ediyorum öyle 0,4 ghz lere düşme yok sabit 4,6 takılıyor.

birde şunu sorayım snowman x6 yı nasıl bilirsiniz ?

Bilmiyorum desem yeridir, dizüstü kullanıyorum 😅

İşlemciyi daha etkili soğutarak frekansı yükseltebilirsiniz düşüncesindeyim. Undervolt yapmayı denediniz mi?
hız düşürecek bir eyleme girmedim. netten soğutucu baktım. 200 liralığa da kötü yazmışlar 1500 liralığa da şu işlemciyi hava soğutma ile yükte 80 derecede tutsam bana yeter , önerisi olan arkadaşları beklerim.

Geri
Yukarı