Thermaltake Litepower PSU fanı çalışmıyor

UfukErsoy

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Rtx 3070Ti
i7 12700h
32gb ddr5 4800mhz ram
2+1tb ssd
2k 165hz
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhaba öncelikle sistemimi yazayım.
İşlemci: i5 6400.
RAM: 8+4 12 GB.
Ekran kartı: Zotac GTX 560 Ti.
PSU: Thermaltake Litepower 600W.
Bilgisayarı açıp sisteme yük bindirecek herhangi bir şey yapmaya başladıktan 10dk sonra elektrik gitmiş gibi bir anda PC kapanıyor ve 2 saniye bekleyip tekrar açılıyor.
Bir süre sorunu gözlemledim yük bindiği için PSU ısınıyor fanı çalışmıyor ve bir süre sonra gücü kısa süreli kesip tekrar veriyor bilgisayar açılırken PSU fanı hızlı bir şekilde dönmeye başlıyor 1 dakika sonra normal hızda sessizce dönüyor bilgisayarı her gün ilk açışımda bunu yaşıyorum daha sonrasında günlerce açık dursa da kapanmıyor fan döndüğü için. Güç kaynağının gücünün yetmediğini düşünmüyorum saatlerce tam yükte oyun oynuyorum sorun yok. Daha önceden sistemi ekran kartsız kullandığım için fazla güç tüketimi olmuyordu ekran kartını aldıktan sonra bu sorunu yaşamaya başladım nasıl çözebilirim fanı bir program ile kontrol edebilir miyim?
Son olarak ilk açılışta dönmeyen fana tornavida gibi bir şeyle yavaşça ittirince dönmeye başlıyor ama her seferinde uğraşmak istemiyorum.

Arkadaşlar merhaba öncelikle sistemimi yazayım.
İşlemci: i5 6400.
RAM: 8+4 12 GB.
Ekran kartı: Zotac GTX 560 Ti.
PSU: Thermaltake Litepower 600W.
Bilgisayarı açıp sisteme yük bindirecek herhangi bir şey yapmaya başladıktan 10dk sonra elektrik gitmiş gibi bir anda PC kapanıyor ve 2 saniye bekleyip tekrar açılıyor.
Bir süre sorunu gözlemledim yük bindiği için PSU ısınıyor fanı çalışmıyor ve bir süre sonra gücü kısa süreli kesip tekrar veriyor bilgisayar açılırken PSU fanı hızlı bir şekilde dönmeye başlıyor 1 dakika sonra normal hızda sessizce dönüyor bilgisayarı her gün ilk açışımda bunu yaşıyorum daha sonrasında günlerce açık dursa da kapanmıyor fan döndüğü için. Güç kaynağının gücünün yetmediğini düşünmüyorum saatlerce tam yükte oyun oynuyorum sorun yok. Daha önceden sistemi ekran kartsız kullandığım için fazla güç tüketimi olmuyordu ekran kartını aldıktan sonra bu sorunu yaşamaya başladım nasıl çözebilirim fanı bir program ile kontrol edebilir miyim?
Son olarak ilk açılışta dönmeyen fana tornavida gibi bir şeyle yavaşça ittirince dönmeye başlıyor ama her seferinde uğraşmak istemiyorum.

PSU'nun garantisi yok ise içini açıp PSU fanının kablosunu devreden ayırıp PSU'nun kendi Molex'i ile ya da dışarıdan 12 v ile besleyerek deneyebilirsin.

Garantisi varsa garantiye yollayın.
Bir de bu işlere eliniz yatkın ise bu işi yapın ve mutlaka prizden elektrik bağlantısını ayırın.

Fan kontrolcüsü arızalanmış olabilir, fanın kırmızı kablosunu PSU devresindeki kırmız çıkış (+5V) kablolarına lehimle, siyah kabloyuda aynı şekilde siyah (topraklama) kablo çıkışlarına lehimle bu şekilde fan kontrolcüden bağımsız çalışacak ama gürültüye neden olur mu hiçbir fikrim yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı