Thermaltake Litepower PSU yükteyken kapanıyor

VorTex122

Hectopat
Öncelikle selamlar. Forumdaki ilk konum olduğu için bir hatam olursa affola. Sorunumu yaklaşık 3-4 gündür yaşıyorum. PSU herhangi bir yüke girdiği zaman(daha doğrusu W gücü arttığı zaman) sistem kapanıyor ve kendisini yeniden başlatıyor. Yaşadığım yerden dolayı sıksık bilgisayarım açıkken elektriklerim gider sorun olmazdı. Ancak 4 gün önce yine bilgisayar açıkken elektriklerim gitti. Ne olduysa bu son kesintiden sonra olmaya başladı. Hata aynı WattMan hatası gibi bir anda sistem kapanıp yeniden başlıyor. Ben önce ondan şüphelendim ancak daha önceden eski ekran kartımda yaşadığım için biliyorum WattMan ekran kartı yüzde 100 yükte iken oluyor. Ama benim sorunum Valorant'ta bile oluyor. Hemde ekran kartım 1650S ve daha yeni olduğu için WattMan hatası olayını eledim. Bende Thermaltake Litepower 550W'dan şüphelendim. Ve OCCT indirip PSU test yaptım ve 3. saniyede PSU crash hatası verip sistem kapandı. Yabancı forumlarda okuduğuma göre yeni OCCT programları sorunluymuş. Bende bir de eski sürüm OCCT indirip denedim sonuç yine aynı. Dünden beridir diğer parçalarda zarar görür diye sistemi açmaya korkuyorum. Sorun sizce PSU da mı? Gerekirse PSU değiştireceğim ancak zaten sıkışık durumda olduğum için sorun PSU da değilse ve yenisini aldıktan sonrada devam ederse gerçekten üzülürüm. Bana yardımcı olursanız sevinirim. İyi forumlar dilerim.(sistemimi aşağıya bırakıyorum)
Ryzen 5 3600.
Cooler Master kule tipi fan.
Gigabyte Windforce 2X OC 1650S.
Corsair Vengeance 2x8 3000MHz.
SanDisk Ultra 3D 500 GB M.2
B450M S2H.
Thermaltake Litepower 550W.
Işıksız eski bir Thermaltake kasa.

Sorunun kaynağı belli PSU.
Yeni bir PSU almanız lazım gibi duruyor bütçeniz nedir?

Kartı yeni aldığım için bütçem bayağı kısıtlı. En en fazla 300 civarı diyebilirim sanırım. Bu fiyata sıfır olarak Frisby ve Power Boost'lar hariç Sharkoon SHP V2 var. Ama onu da pek almak istemem yorumları pek iyi değil sanırım iç yapısıda kötüydü. İkinci elden baktım biraz Cooler Master MWE 600W 80+ Bronze V2 2xeps 120mm fanlı PSU'yu buldum sıfırmış 250 TL fiyat yazmış nasıldır?

Kartı yeni aldığım için bütçem bayağı kısıtlı. En en fazla 300 civarı diyebilirim sanırım. Bu fiyata sıfır olarak Frisby ve Power Boost'lar hariç Sharkoon SHP V2 var. Ama onu da pek almak istemem yorumları pek iyi değil sanırım iç yapısıda kötüydü. İkinci elden baktım biraz Cooler Master MWE 600W 80+ Bronze V2 2xeps 120mm fanlı PSU'yu buldum sıfırmış 250 TL fiyat yazmış nasıldır?
250 TL güzel fiyat hocam alınabilir ama ben olsam PSU`yu 2.el almazdım 300 TL`ye bu PSU`yu alabilirsiniz sisteminize rahatlıkla yeter.

Yeni konular

Geri
Yukarı