Thermaltake TH360 soğutmuyor

takaşi

Decapat
RAM
Kıngston CL17 3600 MHz
Ekran kartı
MSI RX 6600 MECH
Anakart
GIGABYTE B550M DS3H
İşlemci
RYZEN 5600X
Merhaba herkese...

Önceden kullandığım kasa (Corsair Spec Delta) içerisine sıvı soğutmayı sadece öne tarafa koyabiliyordum. 3 fanlı bir ekran kartı alacağım için de kasa değiştirmem gerekti. Gamepower Warcry aldım bi tane. Sıcaklık sıkıntısı yaptığını okumuştum ama problem olmaz çünkü zaten daha önce sistemim yüksek sıcaklıkları hiçbir zaman ulaşmamıştı. 8-10 derece bile yükselse bu benim için bi problem değil.
Her neyse ben her şeyi söktüm diğer kasaya kurdum. Başta bir sıkıntı yoktu. Genelde Apex oynarım. Vira bismillah girdim oyuna. Oyun içi 70 dereceleri gördü cpu hem de fanlar %100 çalışıyorken. Şaşırdım baya çünkü ben işlemcimin 60 derece olduğunu dahi zor hatırlıyorum -ki o da fanlar %60-65 de çalışırken.
Yani şuan boşta en düşük 44 görebildim. Hatta boştayken bile ara ara 4-5 derece birden inip çıkıyor. Stabil değil.

Yaptığım şeyler; temizleme esnasında radyatör baya tozlanmıştı. Üfledim, yumuşak fırçayla da fırçaladım. Termal macun yenilecim. Daha sonra montajını yaptım ve çalıştırdım, sonuç bu.

Bir de benim anakartımda CPU PUMP diye bir çıkış olmadığı için SYS FAN kısmına bağladım pompayı. Olay bundan ibaret fakat bir çözüm bulamadım. Zaten ne anakartın ne de sıvı soğutucnun adam akıllı bi klavuzunu bulabildim.

Sizce ne olmuş olabilir. Tecrübeli arkadaşların yorumlarını bekliyorum. Fikirlere açığım. Beraber check edebiliriz.

Teşekkür ederim şimdiden...

NOT: Bu arada kasadan kaynaklı olamaz. GPU dahil tüm komponentler bir önceki kasa ile aynı değerlerde çalışıyor.
InkedWhatsApp Image 2022-07-20 at 18.38.54_LI.jpg
WhatsApp Image 2022-07-20 at 18.37.09 (1).jpeg
WhatsApp Image 2022-07-20 at 18.37.09.jpeg
WhatsApp Image 2022-07-20 at 18.43.25.jpeg

Son düzenleme:
Termal macunu daha kalitesiz bir ürün kullanmış olabilir misiniz? Veya macunu az/çok sürmüş olabilirsiniz. Az veya çok sürüldüğünde ısıyı iletme kapasitesi kötü etkilenmiş oluyor. Diğer bir seçenek ise kasa gerçekten hava almıyor.

Termal macunu daha kalitesiz bir ürün kullanmış olabilir misiniz? Veya macunu az/çok sürmüş olabilirsiniz. Az veya çok sürüldüğünde ısıyı iletme kapasitesi kötü etkilenmiş oluyor. Diğer bir seçenek ise kasa gerçekten hava almıyor.
macun kaliteli, alalı 1 sene oluyor. kasanın kapaklarını açınca da aynı şekilde çalışıyor.
dikkat ettim de hortumların birinde titreşim var bariz bir şekilde, diğerinde hiç titreşim vs yok. bu normal mi acaba ? devir daim yapmıyor olabilir mi ?

Konu halen güncel. bu sefer sıvı soğutma yerine stock fanı taktım ve sonuç aynı. hatta daha yüksek ısılara çıkıyor işlemci.
Format attım, yeni termal macun aldım ve tekrardan sürdüm fakat oyunlarda 90 dereceyi geçiyor.

1658437105326.png
1658437105326.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı