Thermaltake Water 2.0 Performer sıvı soğutmada su döngüsü başlamadı

Gabumon

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba değerli arkadaşlar, Bugün tek radyatör çift fanlı sıvı soğutmamı temizlemeye karar verdim. Fanlarından bir tanesi çok ses çıkarıyordu. Artık tıkırtı sesine dayanamaz oldum ve temizlemeye karar verdim. Gerçekten radyatör inanılmaz toz tutmuştu. (Tamamen sünger olmuş üzerinde :D) Elektrikli süpürgeyle çektirdim tüm tozları. Fanın yapraklarını da hafifçe ıslak bezle sildim. Sonra taktığımda fan dan çok aşırı gürültülü ses ve yalpalanma oldu. Fanlar sanki radyatöre çarpıyor gibi ses geldi. Çıkarıp tek fan sesi dinledim bir süre sonra kesildi. Yağlama yapacaktım fakat kapağı açılmadı. Sanki yağlama kapağı yok gibiydi bilmiyorum. Bandrolün altındaki yuvarlak çizgiyi kaldıramadım bir türlü. İşte olay burada kötü bir hal aldı.

Ve Sonra radyatörü bir taktım ne göreyim PC 98 derece. Fanlar bağırıyor resmen. CPU_LED ışığı yanmaya başladı. Sonra kapatıp tekrar açtım BİOS CPU Overheating hatası verdi. Tekrar denedim, tekrar taktım, boruları filan elledim derken PC kapandı. Tekrar açtığımda bu sefer pompadan garip bir ses geldiğini fark ettim. Sonra aklıma birden radyatörü aşağıya koyduğum aklıma geldi ve tüm sıvının radyatörde toplandığını düşündüm. PC yi yan çevirip radyatörü havaya kaldırıp salladım filan böyle su aşağıya aksın diye ve radyatörü elimde tutarken PC yi çalıştırdım. Su döngüsü sesini duymaya başladım sonra. PC kendine geldi. Biraz zorda olsa o pozisyonda radyatörü yerleştirdim. Şimdi CPU daha serin çalışıyor. Fakat şuan hala içim gidiyor bir şey olacak diye :( Doğru bir şey mi yaptım yanlış mı yaptım bilemiyorum. Gürültü baya bir kesildi. Fan çok az da olsa yalpalanıyor. Kapat aç yapınca PCyi, fan ilk çalışırken gürültülü çalışıyor. Bu normal mi ?

Yanlış bir şey mi yaptım diye korkuyorum. Sıvı soğutucuya zarar filan vermemişimdir umarım. Yardım ederseniz sevinirim.
Sıvı Soğutucu markası: Thermaltake Water 2.0 Performer

Edit: Merak ettiğim bir şey daha var. Borular altta mı olmalı üstte mi? Ben üstte tutuyorum. Egzoz fan yerinde takılı.

Öncelikle geçmiş olsun. AIO sıvı soğutmalarda radyatöre hiç dokunmamak gerekiyor toz almak için bile olsa. Kılcal damar gibi bir yapıda oldukları için sıkıntı olabiliyor. Ben Cooler Master sıvı soğutucumun sıvısını değişeyim demiştim çok sesliydi bozulmuştu. Değerleri takip etmekten başka yapacak bir şeyiniz yok hocam. Bundan sonra sadece fanları temizleyin radyatöre hiç bir şekilde dokunmayın.

Durumu bu şekildeydi.
Öncelikle geçmiş olsun. AIO sıvı soğutmalarda radyatöre hiç dokunmamak gerekiyor toz almak için bile olsa. Kılcal damar gibi bir yapıda oldukları için sıkıntı olabiliyor. Ben Cooler Master sıvı soğutucumun sıvısını değişeyim demiştim çok sesliydi bozulmuştu. Değerleri takip etmekten başka yapacak bir şeyiniz yok hocam. Bundan sonra sadece fanları temizleyin radyatöre hiç bir şekilde dokunmayın.

Dosya Ekleri

• IMG_20230409_193707.jpg
    IMG_20230409_193707.jpg
    79,1 KB · Görüntüleme: 24
Bir sıkıntı olmaz hocam. Pompa basınçtan dolayı sıkışıyor. Bir daha öyle bir şey başınıza gelirse radyatörü sökmenize bile gerek yok. Kasayı 1-2 kere baş aşağı çevirerek döndürün düzelecektir. Bazen temizlikten sonra benim de başıma geliyor. Bu şekilde çözüyorum.

Baya kötüymüş ama yüzeysel alınmıyor muydu hocam elle kaba pisliği alsanız yeterdi benim kendi görüşüm tabii, çünkü radyatör kanatları hassas hemen eziliyor.
Fan yaprakları yalpalanıp radyatöre çarpıyordu zaten. Bir kaç yeri eğilmiş. Süpürgenin ucuna fırça takarak onunla tüm tozu aldım. Şuan tek anlamadığım şey fanın radyatöre nasıl çarptığı. Yada kendi yuvasına mı çarpıyor anlamadım. Çünkü havayı içeri verecek şekilde taktım. Daha önceden açık kısmı radyatöre bakıyordu. İç fan da dışarı hava verecek şekilde takılı.

Şuanki değerler şu şekilde. Önceden 90lara çıkıyordu.

1681074307523.png

Fan yaprakları yalpalanıp radyatöre çarpıyordu zaten. Bir kaç yeri eğilmiş. Süpürgenin ucuna fırça takarak onunla tüm tozu aldım. Şuan tek anlamadığım şey fanın radyatöre nasıl çarptığı. Yada kendi yuvasına mı çarpıyor anlamadım. Çünkü havayı içeri verecek şekilde taktım. Daha önceden açık kısmı radyatöre bakıyordu. İç fan da dışarı hava verecek şekilde takılı.

Şuanki değerler şu şekilde. Önceden 90lara çıkıyordu.

Eki Görüntüle 1734281
Değerler normal. Su pompasında sıkıntı olmuştur hocam anlık. İçiniz rahat olsun sıkıntı olsa soğutamazdı zaten. Benim CM sıvı soğutmada da su pompasından aşırı ses geliyordu bakım yapayım belki sıvı tıkamıştır dedim ama bozulmuştu. Cooler Master'ın hiç bir ürününe bulaşmam hiç bir şekilde kasaları hariç mesela. Sıvı soğutma işi biraz şans işi. Thermalteke üst düzey bir ürün kafanız rahat olsun.

Sıkıntı çıkarmayan sağa sola çarpmayan çok sessiz çalışan fan istiyorum artık ya. Kaç kere fan değiştirdim anlatamam. Ekran kartımın fanı bile bozulmuştu. Türkiye'de garantiye vermek yerine yurt dışından alıp kendim takmıştım. Ses takıntım var biraz. Fanlar ciyaklamaya başlayınca hayatım kabusa dönüyor sanki :( Ön fanları sürekli yağlıyordum. 1 tanesi hava sesi veriyordu. Sonunda fan bi şekilde durdu. 2 senedir öyle duruyor ve hiç dokunmadım. Kafam rahatladı :D :D Şimdiki sorunlu olan fan da thermaltake in fanı. 7 sene oldu alalı. Müthiş performans verdi. Keşke aynı fandan bulabilsem direk alabilirim.

Sıkıntı çıkarmayan sağa sola çarpmayan çok sessiz çalışan fan istiyorum artık ya. Kaç kere fan değiştirdim anlatamam. Ekran kartımın fanı bile bozulmuştu. Türkiye'de garantiye vermek yerine yurt dışından alıp kendim takmıştım. Ses takıntım var biraz. Fanlar ciyaklamaya başlayınca hayatım kabusa dönüyor sanki :( Ön fanları sürekli yağlıyordum. 1 tanesi hava sesi veriyordu. Sonunda fan bi şekilde durdu. 2 senedir öyle duruyor ve hiç dokunmadım. Kafam rahatladı :D :D Şimdiki sorunlu olan fan da thermaltake in fanı. 7 sene oldu alalı. Müthiş performans verdi. Keşke aynı fandan bulabilsem direk alabilirim.
Arctic P12 alabilirsin hocam. Ben şuan Arctic Liquid Freezer II 240 mm kullanıyorum P12 fanlar var. Gayet sessiz ve çok iyi soğutuyor.

Geri
Yukarı