THH nasıl işliyor?

Cidden şaka gibi ne zaman arasam sizi müşteri temsilcimize aktarıyorum diyor, 2 saniyelik çalan müzikten sonra telefon kapatılıyor.

Tüketici Hakem Heyetine başvurduktan sonra Heyet şikayet edilen tarafa sizin dilekçenizi gönderir ve tebliğden itibaren 15 gün savunma süresi verir. Savunma dilekçesi alındıktan sonra heyet gerekli görürse bilirkişiden rapor alarak gerek görmezse de rapor almadan toplanarak karar verir. Başvurunun 6 ay içerisinde sonuçlandırılması gerekiyor. Ancak 6 ayın yeterli olmadığı durumlarda +3 ay uygulanıyor ve maksimum 9 aya çıkıyor süreç. Kısaca maksimum 9 aylık süre içerisinde karar verilir dosyada.

Tüketici Hakem Heyetinin vermiş olduğu karar taraflara tebliğ edilir ve 15 günlük itiraz süresi verilir. 15 gün içerisinde karara itiraz etmek isteyen taraf Tüketici Mahkemesine dava açarak ilgili kararı yargı yoluna taşıyabilir. Kararın taraflara tebliğinden itibaren 15 günlük süre içerisinde itiraz edilmeyen Tüketici Hakem Heyeti kararı kesinleşir. Kesinleşen kararın infazı için ilgili firmaya ulaşırsınız. Karar yerine getirilirse ne ala. Ancak kararın infazı firma tarafından gerçekleştirilmezse ilam niteliğini taşıyan karar icraya konulabilir. Yani Tüketici Hakem Heyeti kararı ilam niteliği taşır. Dolayısıyla kararın infazını icra müdürlüğü aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.​

tüketici hakem heyetine başvurduktan sonra heyet şikayet edilen tarafa sizin dilekçenizi gönderir ve tebliğden itibaren 15 gün savunma süresi verir. Savunma dilekçesi alındıktan sonra heyet gerekli görürsebilirkişiden rapor alarak gerek görmezse de rapor almadan toplanarak karar verir. Başvurunun 6 ay içerisinde sonuçlandırılması gerekiyor. Ancak 6 ayın yeterli olmadığı durumlarda +3 ay uygulanıyor ve maksimum 9 aya çıkıyor süreç. Kısaca maksimum 9 aylık süre içerisinde karar verilir dosyada.

Tüketici hakem heyetinin vermiş olduğu karar taraflara tebliğ edilir ve 15 günlük itiraz süresi verilir. 15 gün içerisinde karara itiraz etmek isteyen taraf tüketici mahkemesine dava açarak ilgili kararı yargı yoluna taşıyabilir. Kararın taraflara tebliğinden itibaren 15 günlük süre içerisinde itiraz edilmeyen tüketici hakem heyeti kararı kesinleşir. Kesinleşen kararın infazı için ilgili firmaya ulaşırsınız. Karar yerine getirilirse ne ala. Ancak kararın infazı firma tarafından gerçekleştirilmezse ilam niteliğini taşıyan karar icraya konulabilir. Yani tüketici hakem heyeti kararı ilam niteliği taşır. Dolayısıyla kararın infazını icra müdürlüğü aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.​

Ben başvurdum savunma için 15 değil bir aydan fazla beklediler. En sonunda ben firmaya son bir kez arayıp konuşayım dedim aradım anlaşdık dilekçeyi geri çektim.
Ama anlaşamamış olsaydık kim bilir kaç ay savunma bekliyecektik yani prosedürde yazılanlar hikaye.
Ayrıca THH karar mercihi değil çok dikkate almıyorlar elimizde o üründen yok gelecek bekleyin gibi ya da kullanıcı hatası vs. Gibi birçok şeyin arkasına sığınıp kendilerini haklı gösteriyorlar.
Mahkemeye gittiğinde adamlar zaten bu işin şeyi olmuş avukatlarla geliyor sen kıçı kırık avukata olayı anlatıp anlamasını sağlayana kadar mahkeme son buluyor ve karşı tarafı haklı çıkartıyorlar. Birde de mahkeme parası ödeyip ayrılıyorsun maalesef ülkenin durumu bu.

Ben başvurdum savunma için 15 değil bir aydan fazla beklediler. En sonunda ben firmaya son bir kez arayıp konuşayım dedim aradım anlaşdık dilekçeyi geri çektim.
Ama anlaşamamış olsaydık kim bilir kaç ay savunma bekliyecektik yani prosedürde yazılanlar hikaye.
Ayrıca THH karar mercihi değil çok dikkate almıyorlar elimizde o üründen yok gelecek bekleyin gibi ya da kullanıcı hatası vs. Gibi birçok şeyin arkasına sığınıp kendilerini haklı gösteriyorlar.
Mahkemeye gittiğinde adamlar zaten bu işin şeyi olmuş avukatlarla geliyor sen kıçı kırık avukata olayı anlatıp anlamasını sağlayana kadar mahkeme son buluyor ve karşı tarafı haklı çıkartıyorlar. Birde de mahkeme parası ödeyip ayrılıyorsun maalesef ülkenin durumu bu.
Bir mahkemeye falan mı çıkıyoruz?

Mahkemeye gittiğinde adamlar zaten bu işin şeyi olmuş avukatlarla geliyor sen kıçı kırık avukata olayı anlatıp anlamasını sağlayana kadar mahkeme son buluyor ve karşı tarafı haklı çıkartıyorlar. Birde de mahkeme parası ödeyip ayrılıyorsun maalesef ülkenin durumu bu.​
Kıçı kırık bir avukat olarak usulü sürelere uyulmak zorunda olunduğunun, bu sürelere uyulmadığı takdirde ona göre usulü işlem yapılacağı, süreye uymayan tarafın aleyhine delil oluşacağı vb. bir çok durumun var olduğunu net olarak söyleyebilirim. Tebliğe çıkmamıştır dilekçe. Bu sebeple beklemişsinizdir. Sadece başvurumu yaptım diyerek olayı tamamen Heyete bırakmayacaksınız. Takipçisi olacaksınız sürecin. Tebliğe çıkartılmayan dilekçelerin veya raporların tebliğe çıkmasını sağlayacaksınız. Heyetteki usulü işlemlerin nasıl yürüdüğünü bilmezseniz 2 ay da bekletirler 3 ay da bekletirler. Kıçı kırık olarak nitelendirdiğiniz benim gibi avukat meslektaşlar bu yüzden var. Hukukta usul her şeyden önemlidir. Usulü bilmezseniz en haklı olduğunu olayda dahi haksız çıkarsınız.

Ayrıca Tüketici Hakem Heyeti karar merci olup verdiği kararlar da aynı bir mahkeme kararı niteliği taşır ve ilamlı icra takibine konu edilebilir.​

kıçı kırık bir avukat olarak usulü sürelere uyulmak zorunda olunduğunun, bu sürelere uyulmadığı takdirde ona göre usulü işlem yapılacağı, süreye uymayan tarafın aleyhine delil oluşacağı vb. birçok durumun var olduğunu net olarak söyleyebilirim. Tebliğe çıkmamıştır dilekçe. Bu sebeple beklemişsinizdir. Sadece başvurumu yaptım diyerek olayı tamamen heyete bırakmayacaksınız. Takipçisi olacaksınız sürecin. Tebliğe çıkartılmayan dilekçelerin veya raporların tebliğe çıkmasını sağlayacaksınız. Heyetteki usulü işlemlerin nasıl yürüdüğünü bilmezseniz 2 ay da bekletirler 3 ay da bekletirler. Kıçı kırık olarak nitelendirdiğiniz benim gibi avukat meslektaşlar bu yüzden var. Hukukta usul her şeyden önemlidir. Usulü bilmezseniz en haklı olduğunu olayda dahi haksız çıkarsınız.

Ayrıca tüketici hakem heyeti karar merci olup verdiği kararlar da aynı bir mahkeme kararı niteliği taşır ve ilamlı icra takibine konu edilebilir.​

Sen avukatsın benden daha iyi bilirsin işlerin nasıl olduğunu şimdi burada konu üstünde tartışmaya gerek yok.
Bende senin kadar olmasa da neyin ne olduğunu biliyorum süre müre hikaye İstanbul da tekrar söylüyorum.
Tebliğede çıkmış karşı tarafada bilgi gitmiş savunması bekleniyor yazıyordu THH internet sitesinde ve bu şekilde 1 aydan fazla bekledi. Sadece başvurumu yapmadım bizzat gittim kaymakamlığa adamlar cevap bekliyoruz diyor. Peki bu kadar uzun olması normal mi dediğimde normal dediler. Ayrıca 1 seneyi bulabiliyormuş sonuçlanmasıda.
Öyle senin anlattığın gibi yürümüyor normal bir vatandaş için işler peşindende koşsan bekle diyorlar. Kaymakama valiye de çıksan bekleyeceksin diyorlar.
Ayrıca kıçıkırık avukat mevzusunu üstüne alınma her meslekte olduğu gibi sizin meslektede gerçekten işden anlamayan avukatlar var. Beş parmağın beşide bir olmuyor maalesef ki. Olayı anlayana kadar mahkeme bitiyor adam yeni anlıyor ne olduğunu kendim kendimi savunsam belki de daha iyi savunurum.

Yeni konular

Geri
Yukarı