Threadripper 2950X Sistemde Takılma ve Kilitlenme Sorunu

Can Tunçerler

Decapat
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Merhaba, yaklaşık 2-3 gün önce render ve video düzenleme amaçlı olarak işlemci ve anakartımı değiştirdim.
  • AMD Ryzen Threadripper 2950X işlemci
  • MSI X399 MEG Creatıon anakart
  • G.Skill trident Z 3600 MHz (2x8) 16 GB DDR 4 RAM
  • MSI Gaming X Trio RTX2080 Ti ekran kartı
  • 250 GB Samsung 970 Evo M.2 SSD
Ancak sistemi oluşturduğum günden beri, BIOS güncellemesini resmi siteden en son sürüme yükseltmem, en güncel Windows 10 RS6 64 Bit sürümünü yüklemem ve RAM'lerin hızını 2133 MHz'ye çekmem de dahil olmak üzere her şekilde Aida64 vs. testlerde kilitlenme/donma ve takılma sorunu ile karşılaşıyorum. Sistemde; stock frekansı olan 3.5 GHz'de ve overclock yapılmış hali 4.3 GHz'de de kilitlenme oluyor.

Sistem soğutmasının da yeterli olduğunu düşünüyorum. NZXT Kraken X72 sıvı soğutma kullanıyorum.

Stock frekansta PUBG Mobile, project cars gibi oyunları denedim herhangi bir kilitlenme olmadı, ancak yine stock frekansta Aida64 testini çalıştırır çalıştırmaz kilitlenme yaşandı. Sorunumla ilgili olarak yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler. (Önceki sistem i7 8700K - ASUS Z370 TUF Gaming Plus, aynı RAM ve sıvı soğutma ile sorunsuz bir şekilde çalışıyordu. )

Son düzenleyen: Moderatör:
Başka RAM ile dener misiniz? Ya da RAM testi yapar mısınız?

Sorun çıkmazsa sistemi bir de uzay montaj test etmenizi isteyeceğim.
Komple sistemi söküp yeniden montajladım Recep Bey, bu sefer anakart üzerindeki gameboost anahtarını "0" konumuna getirip sadece 3600 Mhz olan RAM'leri XMP 1 profilinde 3333 Mhz'de çalıştırdım, sistem sorunsuz çalıştı, ancak CPU frekansını artıramıyorum, Ryzen Master yazılımından müdahale ettiğimde de sistem yeniden başlatılırken takılıp kalıyor, kilitlenme oluyor, ayrıca sistem açıldığında "D3" bug code alıyorum. 😞

Komple sistemi söküp yeniden montajladım Recep Bey, bu sefer anakart üzerindeki gameboost anahtarını "0" konumuna getirip sadece 3600 Mhz olan RAM'leri XMP 1 profilinde 3333 Mhz'de çalıştırdım, sistem sorunsuz çalıştı, ancak CPU frekansını artıramıyorum, Ryzen Master yazılımından müdahale ettiğimde de sistem yeniden başlatılırken takılıp kalıyor, kilitlenme oluyor, ayrıca sistem açıldığında "d3" bug code alıyorum. 😞
Gameboostu tekrar 1 yap abi, belki düzelir.

Başka RAM ile dener misiniz? Ya da RAM testi yapar mısınız?

Sorun çıkmazsa sistemi bir de uzay montaj test etmenizi isteyeceğim.

• Dün gece, verdiğiniz linkten MemTest86'yı indirip test yaptım, test 7 saat civarında sürdü, herhangi bir problem görüntülenmedi, hatta teste ilişkin fotoğrafı ekliyorum.
  • Gameboost anahtarını hiç ellemedim "0" konumundaydı.
Uzay montaj da denedim, sadece Ryzen Master uygulamasından CPU ile RAM'e, BIOS'tan ise RAM'e müdahale ettiğimde bu sorun yaşanıyor. Bazen BIOS üzerinden RAM frekansını kendi değerlerine çektiğimde bilgisayar post etmiyor. 😔 Ekrana görüntü gelmiyor. Ekran kartı da 2 adet 8 pin ve 1 adet 6 pin ile PSU'ya bağlı. Maalesef elimde başka RAM olmadığı için, farklı RAM modülleri ile deneme şansım olmadı. Yeni sistemlerin bazılarında bu tarz sıkıntılar yaşanıyor sanırım o da bana denk geldi. Çok da yeni sayılmaz aslında 2018 Ağustos işlemci çıkış tarihi, anakart biraz daha önce sanırım, bu süre zarfında yazılımın oturması gerekirdi diye de düşünmeden edemiyorum. 😔

20190926_081119.jpg

Gameboostu tekrar 1 yap abi, belki düzelir.

Gameboost ile uğraştığım zaman, ön tanımlı overclock değerlerinde sorun çıkartıyor. CMOS'u sıfırlamam gerekiyor sonrasında.

3600 MHz Threadripper için biraz fazla olabilir. Bazı voltajları artırmanız bellek kararlılığını artırabilir. Bu video fikir verecektir:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

En son gönderdiğiniz videodaki gibi RAM voltajını 1.40'a çektim, CPU çekirdek voltajı ile herhangi bir oynama yapmadım, "Auto" olarak bıraktım, Ryzen Master uygulamasından da ayarları "Simultaneous Multithreading=On" ve "Memory Access Mode=D" şeklinde ayarladım, şimdilik herhangi bir sorun gözükmüyor, ancak çekirdek saat frekansını yukarı aldığımda sıkıntı oluyor, zaten tüm çekirdekleri tepe değerde (4.3 Ghz) çalıştıramıyor bildiğim kadarı ile, teşekkürler yardımlarınız için @Recep Baltaş
@Recep Baltaş , bana MSI MEG X399 CREATION için 1.42 versiyonlu BIOS önermiştiniz, bununla alakalı da bir dosya linki paylaşmıştınız konu içerisinde, MSI üretici sitesinde anakart modeli destek sayfasında en son 2019 Nisan yayın tarihli 1.3 versiyon BIOS var, acaba 1.42'den daha güncel bir BIOS yayınlandı mı, yayınlandı ise paylaşabilir misiniz.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı