Threadripper 2950X Sistemde Takılma ve Kilitlenme Sorunu

Can Tunçerler

Decapat
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Merhaba, yaklaşık 2-3 gün önce render ve video düzenleme amaçlı olarak işlemci ve anakartımı değiştirdim.
  • AMD Ryzen Threadripper 2950X işlemci
  • MSI X399 MEG Creatıon anakart
  • G.Skill trident Z 3600 MHz (2x8) 16 GB DDR 4 RAM
  • MSI Gaming X Trio RTX2080 Ti ekran kartı
  • 250 GB Samsung 970 Evo M.2 SSD
Ancak sistemi oluşturduğum günden beri, BIOS güncellemesini resmi siteden en son sürüme yükseltmem, en güncel Windows 10 RS6 64 Bit sürümünü yüklemem ve RAM'lerin hızını 2133 MHz'ye çekmem de dahil olmak üzere her şekilde Aida64 vs. testlerde kilitlenme/donma ve takılma sorunu ile karşılaşıyorum. Sistemde; stock frekansı olan 3.5 GHz'de ve overclock yapılmış hali 4.3 GHz'de de kilitlenme oluyor.

Sistem soğutmasının da yeterli olduğunu düşünüyorum. NZXT Kraken X72 sıvı soğutma kullanıyorum.

Stock frekansta PUBG Mobile, project cars gibi oyunları denedim herhangi bir kilitlenme olmadı, ancak yine stock frekansta Aida64 testini çalıştırır çalıştırmaz kilitlenme yaşandı. Sorunumla ilgili olarak yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler. (Önceki sistem i7 8700K - ASUS Z370 TUF Gaming Plus, aynı RAM ve sıvı soğutma ile sorunsuz bir şekilde çalışıyordu. )

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemciyi anakarta siz mi monte ettiniz? Doğru monte ettiğinizden emin misiniz?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İşlemciyi anakarta siz mi monte ettiniz? Doğru monte ettiğinizden emin misiniz?

Göndermiş olduğunuz videoyu daha öncesinde izlemiştim, videoda açıklandığı şekliyle montajını kendim gerçekleştirdim, zaten turuncu renkli yerleştirme aparatı ile geldiği için yanlış takma olanağım çok düşük, ok yönleri birbirini tutuyor, işlemci soket vidalarını da videodaki aynı şekilde gevşetip sıktım.

• Kullandığınız Aida64 sürümü nedir?
  • Kilitlenme sadece Aida64 testinde mi oluyor?
  • Buradan V2 BIOS yükleyip dener misiniz? MEG - Google Drive
  1. Kullandığım Aida64 sürümüne ait fotoğrafı, Windows'ta kilitlendiği ekran görüntüsünü ve BIOS ekran görüntüsünü ekte sunuyorum,
  2. Kilitlenme Aida64 testi haricinde RAM frekansını 2133 üzerine çıkarttığım zaman bilgisayar açıldıktan sonra Logon ekranında da oluyor
  3. Ekte gönderdiğiniz BIOS sürümünü yükledim, çeşitli özellikler de eklendi ancak kilitlenme ve donmalar devam ediyor Recep Bey
20190925_193903.jpg
20190925_191524.jpg
20190925_192511.jpg

1. Kullandığım Aida64 sürümüne ait fotoğrafı, Windows'ta kilitlendiği ekran görüntüsünü ve Bios ekran görüntüsünü ekte sunuyorum,
  2. Kilitlenme Aida64 testi haricinde Ram frekansını 2133 üzerine çıkarttığım zaman bilgisayar açıldıktan sonra Logon ekranında da oluyor
  3. Ekte gönderdiğiniz Bios sürümünü yükledim, çeşitli özellikler de eklendi ancak kilitlenme ve donmalar devam ediyor Recep Bey
Başka işlemlerde, uygulamalarda sorun olmuyorsa, AİDA64 testi yapma abi, boşver.

Başka işlemlerde, uygulamalarda sorun olmuyorsa, AİDA64 testi yapma abi, boşver.
RAM frekanslarını BIOS'ta standart olarak gelen 2133 MHz üzerine çıkarttığımda, bir önceki gönderi ekinde bulunan fotoğraftan da anlaşılacağı üzere Windows açılışındabile kilitlenip kalıyor, işten eve geldiğimde PC'yi komple söküp, yeniden toparladım ve Recep Bey'in gönderisi ekinde bulunan BIOS'u yükledim ancak BIOS'a yeni özellikler eklenmesine rağmen sorunum çözülmedi maalesef. 😔

Başka RAM ile dener misiniz? Ya da RAM testi yapar mısınız?

Sorun çıkmazsa sistemi bir de uzay montaj test etmenizi isteyeceğim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı