Threadripper tabanlı sistem toplama

fryzen

Kilopat
Makaleler
24
Arkadaşlar öncelikle merhaba, E5 2699 V4 ve Vega 64 CrossFire tabanlı bir sistemim vardı. Bu sistemi elden çıkardım ve yeni bir sistem arayışına girdim. Bu sistemde iş yapacağım (tasarım, yazılım), günlük kullanacağım ve bazen de oyun oynayacağım. Threadripper hakkında pek detaylı bilgim yoktu açıkçası, yabancı kaynaklarda araştırmalar yaptım ve ortaya şu şekilde bir sistem çıktı:
  • İşlemci olarak Türkiye`ye makul bir fiyattan gelirse TR3995X, fiyat farkına değmeyecek bir performans ile gelirse de TR3990X kullanmayı düşünüyorum.
  • Anakart olarak Zenith Extreme`de kullanılan 16 faz 70A VRM içerdiği için ve ek özelliklerinden dolayı ASUS ROG Strix TRX40-XE kullanmayı düşünüyorum ama Aorus Master ile arasında seçim yapamadım.
  • Bellek olarak nispeten uygun fiyatlı olan ve 4 slot boş olacağı için sonradan yükseltebileceğim GSkill Trident Z NEO 4x32GB 3600MHz kit kullanacağım. Bir de Corsair Venegance seçeneği var.
  • Ekran kartı olarak elimde bulunan iki adet ASUS Radeon Vega 64 ROG Strix kartları CrossFire dizilimde kullanmayı düşünüyorum. Eğer aşırı uçuk bir fiyattan gelmezse RTX3080Ti NVLink ya da RX5900XT düşünebilirim.
  • Depolama olarak bir adet 2TB XPG S50 ve 2 adet 860 QVO 1TB kullanmayı düşünüyorum. Daha iyi bir model önerirseniz onu tercih edebilirim.
  • Crystal 680X, MasterCase H500P, Evolv X, Strix Helios, Sekira 500X kasalar hoşuma gidiyor ama aralarında bir seçim yapamadım.
  • Güç kaynağı ve işlemci soğutucusu olarak aklımda hiçbir fikir yok, kararsızım.
Fikirleriniz için hepinize teşekkür ederim.

• Anakart olarak TRX40-XE gayet iyi. VRM`leri 3990X-3995X için yeterli, ayrıca bol özellikli (WiFi 6, Intel Ethernet, SupremeFX S1220, VRM aktif soğutma, arka plaka, M.2 soğutma, OLED ekran, pompa girişi)
  • Bellek olarak seçtiğin bellekler gayet performanslı ve yakışıklı.
  • Depolama için S50 SSD gayet iyi, QVO`ların yerine A2000 1TB düşünebilirsin.
  • Kasa olarak Evolv X öneririm. Boyutu abartılı değil, malzemesi kaliteli, depolama girişi olarak bol, çift sistem desteği var.
  • Güç kaynağı olarak bu sisteme Revolt X 1200W, Prime Platinum 1300W, Toughpower HX Platinum, Signature, Revolution DF, DQ-M, SP11 iyi gider. Daha iyi modeller de var ama çok pahalılar, bunlar hayli hayli besleyecektir.
  • Hava soğutma olarak Wraith Ripper veya Dark Rock Pro TR4 önerebilirim.

Revolt X`i araştırdım, Seasonic üretimi çok iyi bir PSU olduğunu söylüyorlar. 4700G`yi önbelleğin sınırladığını söylüyorlar, onun yerine AX1600i+PSU çift sistem aparatı ile 3700X oturtup Riser ile bir Vega 64 daha taksam az fiyat farkı ile (ITX sistemin anakartından kısıp) daha yüksek performans alabilirim sanki. Gerçi yaptığım hesapta AX1600i kurtarmıyor, ya kasadaki HDD bölmesine bir PSU daha takacağım ya da Super Flower 2000W kullanacağım.

AX1600i veya Leadex 2000W çok masraflı olabilir, çift PSU en iyisi bence. HDD bölmesine oturtulup PCI-E slotundan uzatma çekilebilir, ayrıca PSU girişinin yanında bir delik var oraya güç çıkışı oturtulabilir biraz modifikasyonla.

O zaman sistemin son hali şu şekilde olacak:
Birincil sistem
  • AMD Ryzen Threadripper 3990X veya 3995X işlemci
  • ASUS ROG Strix TRX40-XE Gaming anakart
  • GSkill Trident Z NEO 4x32GB 3600MHz CL18 bellek
  • ASUS Radeon Vega 64 ROG Strix ekran kartı (iki adet)
  • XPG Gammix S50 2TB NVMe disk
  • Kingston A2000 1TB NVMe disk (iki adet)
  • Phanteks Evolv X ARGB kasa
  • Corsair AX1600i güç kaynağı (elde var)
  • ASUS-Noctua ROG Ryujin 360mm sıvı soğutucu
İkincil sistem
  • AMD Ryzen 9 3900X işlemci
  • ASUS ROG Strix B550-I Gaming anakart
  • GSkill Trident Z NEO 32GB 3600MHz CL18 bellek
  • ASUS Radeon Vega 64 ROG Strix ekran kartı (Riser ile)
  • Kingston A2000 1TB NVMe disk
  • NZXT E500 Digital 80+G güç kaynağı
  • SilverStone PF120 ARGB sıvı soğutucu

Şu an Türkiye piyasası içerisinde ITX bir B550 anakart görmedim.

En uygun fiyatlı B550 ITX anakart olarak ASRock B550M ITX/ac modeline bakılabilir pek özelliği yok ama en uygun fiyatlı model:

Kesin bir şey bulamadım ama yüksek ihtimalle bu anakart üzerinde olan VRM SiC 632 (X570 Taichi, B550M Steel Legend) olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleme:
Bu arada sistemde bir şeyi atlamışım, ikincil sistemdeki PSU`da tek 8 pin (ekran kartı) var. RX5600XT`lerde ikinci 8 pin opsiyonel olduğu için RX5600XT`yi sorunsuz besledi bende ama Vega 64 için hem girişler hem de kapasite sorun yaratır. AX1600i`den bağlaman lazım ekran kartının güç girişini.

@Sylveon B550i Aorus Pro var.

Geri
Yukarı